IBM, jeden z najstarszych koncernów informatycznych poinformował w ubiegłym tygodniu, że zmniejszono już emisję dwutlenku węgla o ponad jedną trzecią w stosunku do poziomu emisji z 2005 roku.

Ambitne cele klimatyczne jakie sobie postawiono zostały więc osiągnięte cztery lata przed upływającym terminem.

IBM – duże osiągnięcia i spore oszczędności

Jak wynika  z oficjalnych danych,  IBM zmniejszył emisję zanieczyszczeń spowodowaną zużyciem energii o ponad 38% w porównaniu z rokiem 2005. Osiągnięto cel ustanowiony na 35% redukcji emisji do 2020 roku.

Znaczne obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń wynika z tego, że około 1/5 mocy wytwórczych przedsiębiorstwa pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Według stanu na koniec roku 2016, firma pozyskała z ekologicznych źródeł 21,5% jego mocy. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu 60 000 domów amerykańskich.

Firma dodała, że ​​jeśli by w statystykach uwzględnić również energię odnawialną pochodzącą z sieci, to 40,1% energii elektrycznej w całej działalności firmy pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Wayne Balta, wiceprezes IBM ds. środowiska i bezpieczeństwa produktów, twierdzi, że taka determinacja i wyniki są „dowodem wieloletniego zaangażowania w ochronę naszej planety”.

„Wiemy, że przedsiębiorstwa muszą odegrać kluczową rolę w walce ze zmianą klimatu” podaje w oświadczeniu. Firma nadal prowadzi szerokie działania na rzecz poprawy bilansu energetycznego przedsiębiorstwa. Koncern ma nadzieję, że poprzez swoją postawę do podobnych działań, inspirowani są również jej klienci.

Jak podaje IBM, inwestycje w ograniczanie emisji dwutlenku węgla w latach 1990-2016 przyczyniły się do uniknięcia 4,4 miliona ton CO2 do atmosfery. Przyczyniły się do oszczędności na poziomie ponad 600 milionów dolarów.

Jak szacuje firma w oświadczeniu, osiągnięta przez koncern redukcja emisji CO2 jest równoznaczna z wycofaniem z dróg około 900 000 samochodów rocznie.

Firma podkreśliła również, że w ostatnich miesiącach potwierdzono swoje zaangażowanie w porozumienie paryskie w ramach inicjatywy #WeAreStillIn. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na decyzję Prezydenta Trumpa o wycofaniu się z niniejszego porozumienia.

Firma więc nie osiada na laurach. Cały czas podtrzymywane będą działania na rzecz poprawy jakości środowiska. Będą też kolejne inwestycje w OZE. Co prawda udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii wzrósł do 24%, ale docelowy poziom jest dużo wyższy – 50%.

IBM działa w tematach środowiskowych bardzo szeroko. Posadzono już ponad milion drzew i zaczęto współpracę z dostawcami w dziedzinie ograniczania emisji zanieczyszczeń. Zmieniono również politykę wykorzystania tworzyw sztucznych w produktach.

IBC ma również swoich motywatorów – okazją do zastanowienia się nad działalnością firmy w tematach środowiskowych były rozmowy we wrześniu 2016 r z firmami Dell i EMC.

Źródło: businessgreen.com

Redakcja GLOBEnergia