Idzie zima, ogranicz rachunki

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

styropian

Zima pochłaniająca gigantyczne pieniądze na ogrzanie domu może zostać okiełznana. Docieplenie ścian domu oraz eliminacja niewłaściwych przyzwyczajeń domowników pozwala właścicielom znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

Średnie opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią ok. 70 % wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Długi sezon grzewczy może wiązać się z rachunkami liczonymi w dziesiątkach tysięcy złotych. Na szczęście coraz więcej Polaków nie chce przepłacać za ciepło w domu i decyduje się na termomodernizację, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem wpływającym na komfort cieplny  domu oraz obniżenie kosztów jego eksploatacji. W nowo powstających domach energooszczędne rozwiązania stają się standardem.

Zastosowanie styropianów  o  odpowiedniej grubości to jedna z najbardziej racjonalnych i opłacalnych inwestycji przynoszących zyski każdego roku – mówi Krzysztof Krzemień dyrektor techniczny Termo Organiki - Raz dobrze wydane pieniądze pracują w naszym klimacie co najmniej kilka miesięcy każdej jesieni i zimy, nie wspominając o lecie, kiedy to dobrze zaizolowane ściany chronią nas przed upałem. Ocieplając dom 15 centymetrową warstwą styropianu można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.
Jeśli jednak docieplenie ścian domu mamy wciąż przed sobą, możemy zastosować kilka „sztuczek” by ograniczyć koszty ogrzewania. Warto zmienić przyzwyczajenia, które zimą uszczuplają nasz domowy budżet związany z zapewnieniem ciepła naszego domowego gniazdka.
Lista prostych trików ograniczających zużycie energii  potrzebnej do ogrzania domu:
•    Zdecydowanie lepiej wietrzyć mieszkanie przez kilka minut przy szeroko otwartych oknach, niż zostawiać je  na dłuższy czas lekko uchylone.
•    Nie warto zbyt mocno ogrzewać pomieszczeń gospodarczych oraz utrzymywać tę samą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach całą dobę. Na przykład mniejsza praca kaloryferów pod naszą nieobecność to spore oszczędności energii (ok. 10-15%). Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi być również jednakowa, co wpłynie na oszczędność energii, a może skutkować dodatkowymi profitami. W sypialni na przykład zdecydowanie lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, kiedy temperatura jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach.
•    W pochmurny dzień bez słońca staraj się zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło nie będzie miało łatwej ucieczki na zewnątrz domu. W przypadku słonecznego dnia, odwracamy działanie, rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony, firanki czy rolety tak, by słońce miało łatwą drogę do wnętrza domu i nagrzało jego pomieszczenia.
•    Warto umieścić ekrany odbijające ciepło za grzejnikami. To rozwiązanie gwarantuje, że odbite ciepło wróci z powrotem do wnętrza budynku zamiast uciekać na zewnątrz przez ściany. Nie zasłaniamy również grzejników zasłonami czy firankami.
•    Zarówno w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku, przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi.
Źródło: TermoOrganika