Relacja – II Targi Modernizacji Budynków

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

termo

Przyszłość budownictwa w zasięgu ręki. Tak można najkrócej podsumować 2. edycję Targów Modernizacji Budynków w Krakowie, która zgromadziła blisko 40 wystawców oraz 700 zwiedzających zainteresowanych nowościami związanymi z modernizacją obiektów oraz będącym na topie budownictwem energooszczędnym i pasywnym.

– Widać, że formuła Targów się sprawdziła i że będzie się sprawdzać w przyszłości. Cieszę się, że organizatorom udało się stworzyć płaszczyznę, dzięki której szeroko reprezentowane są wszystkie branże budowlane – mówił dr inż. arch. Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej.

Zielone patenty w cenie
Wydarzenie organizowane przez Targi w Krakowie zgromadziło firmy oraz instytucje wyspecjalizowane w dostarczaniu rozwiązań do zarządzania budynkami oraz inteligentnymi domami. Wszystko po to, by podnosić standardy estetyczne i ekonomiczne obiektów poprzez stosowanie produktów, pozwalających zmniejszać koszty zużycie energii.

– Na tych targach pojawiliśmy się po raz pierwszy i jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu. Dużym atutem wydarzenia jest profil klienta, który nas odwiedzał. To jest dla nas kluczowa kwestia.  Dlatego w przyszłym roku na pewno wystawimy się ponownie – mówił Marcin Palonek z firmy Icypol.

Targi odwiedzili bowiem nie tylko prywatni inwestorzy, ale także właściciele budynków oraz przedstawiciele jednostek samorządowych, poszukujących wiedzy, wskazówek, produktów i usług, nowoczesnych technik, dzięki którym mogą przeprowadzić prace modernizacyjne budynków.

Modernizacja Roku
W trakcie Targów rozstrzygnął się Konkurs o Medal Targów Modernizacji Budynków 2013. Jego głównym zadaniem jest promowanie rozwiązań energooszczędnych, innowacyjnych i ekologicznych. Jury konkursowe złożone m.in. z przedstawicieli Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego oraz Redakcji GLOBEnergia Termomodernizacja uznało, że najlepszym zmodernizowanym budynkiem zostało CENTRUM TRANSFERU TECHNOLOGII NUVARRO zgłoszone przez NUVARRO Sp. zo.o.

– Nasz budynek nazywamy budynkiem pełnym energii. Zastosowano w nim technologie niskoenergetyczne, odnawialne źródła energii, a wkrótce zainstalujemy w nim system inteligentnego zarządzania
– mówiła Aneta Mizgalska z firmy Novaro Sp. z o.o.

Wyróżniono także PORT LOTNICZY POZNAŃ-ŁAWICA, zgłoszony przez ELA-COMPIL Sp. z o.o.

Dyplomy rozdano podczas II Forum TERMOMODERNIZACJI organizowanym przez redakcję GLOBEnergia portal termo24.pl przy współpracy z Targami Modernizacji Budynków.

wyroznienie tmb

medal tmb
Ważnym wydarzeniem towarzyszącym Targom była konferencja pt. „Energooszczędny dom dla każdego – ile można oszczędzić na rachunkach i zyskać dzięki ekotechnologiom odnawialnych źródeł energii?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość. Zaproszeni do panelu eksperci – Piotr Michalski i Szymon Grzeszkowiak – podpowiadali jak oszczędzać i chronić środowisko.

Live building
Ciekawą atrakcją tegorocznej wystawy były Pokazy Sztuki Dekarskiej oraz Zawody Płytkarzy, w których wzięli udział najlepsi przedstawiciele branży. Celem rywalizacji poza wyróżnieniem poszczególnych zawodników była także prezentacja umiejętności fachowców przed szerokim gronem odbiorców.

– Podczas Targów zawodnicy mieli zaaranżować przestrzeń na podstawie specjalnie przygotowanej bryły. Prezentowaliśmy także finałowe prace, przedstawiające Stadion Narodowy wykonany z płytek – mówiła Magdalena Orczykowska z Polskiego Stowarzyszenia Płytkarzy.

Niezwykle widowiskowe okazały się także Pokazy Sztuki Dekarskiej. Eksperci zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy prezentowali różne sposoby zastosowania materiałów pokryciowych oraz akcesoriów dachowych, wykonując dachy kryte blachą i dachówką ceramiczną w kilku technologiach. Powstał m.in. dach płaski kryty papą, a także pokazano różnorodne akcesoria dachowe począwszy od okien, poprzez rynny, folie dachowe, stopnie kominiarskie i płotki przeciwśniegowe.
TMB-logopictogram

II edycja Targów Modernizacji Budynków