„IKEA energetyki” dostarcza elektrownię słoneczną „w pudełku”

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

zestawy fotowoltaiczne, ceny modułów, fotowoltaika koszty,

Więcej niż 620 mln ludzi w Afryce Subsaharyjskiej nie posiada dostępu do elektryczności. Ci, którzy mają dostęp do prądu, polegają na niskowydajnych generatorach diesla, borykając się przez to z problemami finansowymi oraz środowiskowymi.

Diesel jest standardem, jeśli chodzi o energię dostarczaną spoza sieci. "Jeżeli nie ma diesla, nie ma elektryczności", mówi Rolf Kersten z Africa GreenTec w Hainburgu w Niemczech, która to firma wysłała swoje pierwsze generatory słoneczne do Mali w grudniu zeszłego roku.

Zespół Kerstena używa tzw. crowdfundingu w celu wytwarzania swoich, pakowanych w formie kontenerów, elektrowni słonecznych. Panele słoneczne oraz akumulatory są pakowane i składane w standardowych kontenerach do wysyłki. Po dotarciu wyposażenie jest rozkładane wokół kontenera przy zastosowaniu ograniczonego montażu i zaczyna się generowanie elektryczności. "Dla odległych obszarów niepodłączonych do sieci, tego rodzaju rozwiązania są wielce obiecujące", twierdzi Mat Evans z Uniwersytetu w York w Wielkiej Brytanii.

Zanieczyszczenie powietrza to perwersyjny, cichy zabójca w krajach afrykańskich, jak twierdzi Evans. Generatory diesla emitują szkodliwe substancje, wywołując choroby układu oddechowego oraz układu krążenia. Emisje z generatora przyczyniają sie także do powstawania kwaśnych deszczy, co z kolei niszczy plony oraz ogranicza bioróżnorodność. Ponadto powstaje CO2, będący gazem cieplarnianym. Żadne z tych problemów nie dotyczą energii słonecznej.

W celu  "zasilenia" życia nocnego Mourdiah kontenery magazynują elektryczność w akumulatorach. Magazynowana jest wystarczająca ilość energii, by oświetlać wioskę przez kilka godzin każdego wieczoru.

GreenTec wysłała swój pierwszy kontener do Mourdiah, wioski położonej w południowo- zachodnim Mali, kilka godzin jazdy od stolicy- Bamako. Przedtem jedynie paru mieszkańców wioski korzystało z nieregularnych dostaw prądu. Obecnie 120 domów jest przyłączonych do lokalnej sieci.

W 1994r. Bank Światowy oświadczył, że wysokie koszty dostarczania energii elektrycznej do wiosek, często wiążą się z tym, że ludzie, którzy mają korzystać z tej energii, nie są w stanie sobie na nią pozwolić. Energia z kontenerów GreenTec jest tańsza niż ta, produkowana przez generatory diesla.

"Zaprezentowana technologia może się okazać doskonałym rozwiązaniem dla społeczności, które nie są przyłączone do sieci", mówi Mark Borchers, dyrektor Sustainable Energy Africa.

Kolejna wersja generatora GreenTec jest większa, wyposażona w zwiększoną ilość paneli i z podwojoną pojemnością akumulatora. Jest w stanie zasilać wszystko, od  systemów oświetlenia po pompy ciepła. Jeden z kontenerów, który ma być dostarczony do wioski Nafadji w Mali w grudniu, posiada wbudowany system oczyszczania wody, wykorzystujący energię solarną.

Kontenery sprawdzą się wszędzie, gdzie występuje duże promieniowanie i nie ma połączenia z siecią. Mogą znaleźć zastosowanie w takich miejscach, jak hotele czy szpitale, jak twierdzi Kersten. Oznacza to dostęp do energii dla setek milionów ludzi w Afryce.

źródło: https://www.newscientist.com