Ikea inwestuje w 46-MW farmę wiatrową

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

farma wiatrowa

IKEA ogłosiła nabycie 46-megawatowej farmy wiatrowej w prowincji Alberta w Kanadzie. Farma jest największą spośród posiadanych przez IKEA i ma generować 161 gigawatogodzin energii rocznie.

Farma będzie zlokalizowana w miejscowości Pincher Creek, około 215 kilometrów na północ od Calgary. Będzie się ona składać z 20 - turbin wiatrowych Siemens SWT - 2.3 - 101. Każdy z turbin ma wysokość 80 metrów, łopaty długości 49m i moc 2,3 MW. Planowana produkcja energii będzie stanowić ponad dwukrotną wartość całkowitego zużycia energii przez IKEA w Kanadzie. Odpowiedzialnym za budowę farmy jest Mainstream Renewable Power. Rozruch elektrowni planowany jest na jesień 2014 roku.
Zdaniem Kerri Molinaro - Prezesa IKEA Kanada, inwestycja w Albercie jest ogromnym i istotnym krokiem dla firmy w celu osiągnięcia niezależności energetycznej do 2020 roku. "Polityka racjonalnego wykorzystania energii i jej produkcja z odnawialnych źródeł energii pozwala na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery bez konieczności podwyższania cen za produkty IKEA." - zapewnia Molinaro.
Oczekiwana roczna produkcja farmy wiatrowej to 161 GWh. Jest ona równoważna:

• Zużyciu energii elektrycznej przez 32 Sklepy IKEA
• 60 procent zużycia energii elektrycznej Grupy IKEA w Ameryce Północnej
• Osiem procent ogólnego zużycia energii elektrycznej przez światowe IKEA
• Zużyciu energii przez 13.500 średnich kanadyjskich gospodarstw domowych.

Grupa IKEA posiada obecnie 157 turbin wiatrowych na całym świecie i ponad 500.000 paneli słonecznych na swoich budynkach w dziewięciu krajach. Do tej pory firma zainwestowała w farmy wiatrowe na siedmiu innych rynkach IKEA: w Szwecji , Danii, Niemczech, Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Źródło: IKEA