Przedsiębiorstwo IKEA, detalista wyposażenia wnętrz, ogłosiło ukończenie 1,14 MW instalacji solarnej na szczycie swojego nowego sklepu w Las Vegas, który zostanie otwarty 18 maja.

Fot. IKEA
 
Firma twierdzi, że projekt stanowi największą powierzchnię zagospodarowaną komponentami słonecznymi w Nevadzie. 
 
Cała instalacja umieszczona na dachu składa się z 3620 paneli i w przybliżeniu będzie produkować dla sklepu 1 750 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Do rozwoju, projektowania i instalacji dostosowanego systemu, IKEA wybrała firmę Helix Electric. 
"IKEA dąży do stworzenia zrównoważonego rozwoju dla społeczności, w których prowadzimy działalność, a IKEA w Las Vegas została dołączona do tego celu" – mówi Amy Jensen, kierownik sklepu.
 
Powierzchnia instalacji prezentuje 43. projekt solarny zrealizowany dla IKEI na terenie Stanów Zjednoczonych, przyczyniając się tym samym do 90% udziału energii słonecznej we wszystkich lokalizacjach przedsiębiorstwa na terenie Stanów, z całkowitym celem produkcji na poziomie 40 MW. 
 
IKEA twierdzi, że jest właścicielem i operatorem każdej ze swoich instalacji fotowoltaicznych na szczytach budynków i w skali globalnej przeznaczyła już ponad 2 miliardy dolarów, inwestując w odnawialne źródła energii do 2020 roku i jednocześnie wzmacniając zaufanie do OZE oraz inwestycje w dziedzinie technologii fotowoltaicznej.
 
Zgodnie z celem, aby być zostać przedsiębiorstwem niezależnym energetycznie do 2020 roku, IKEA zainstalowała ponad 700 000 paneli słonecznych na całym świecie i posiada około 157 turbin wiatrowych w Europie i Kanadzie, a także 104 w Stanach Zjednoczonych. 
 
Źródło: solarindustrymag.com