Ikea stawia na ochronę środowiska. Po wprowadzeniu paneli fotowoltaicznych podjęto temat samochodów elektrycznych. Swoim klientom w Wielkiej Brytanii oferuje dostęp do stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Do końca 2013 ładowarki staną na wszystkich 18 parkingach Ikea w tym kraju.

Badania przeprowadzone przez sprzedawcę wykazały, że nowa inicjatywa zachęci Brytyjczyków do korzystania z aut elektrycznych. Pomysł stacji do ładowania samochodów powstał ze współpracy z partnerami – producentem samochodów Nissan i zielonym dostawcą energii Ecotricity. Ecotricity obsługuje i zapewnienia dostęp do energii pochodzącej z farm słonecznych i wiatrowych. Ładowarki będą stanowić część pionierskiego projektu Electric Highway – szybko rozwijającej się infrastruktury ładowania na autostradach Wielkiej Brytanii. Nissan zainstalował już 97 szybkich ładowarek CHAdeMO w całym kraju. Opracowane przez Nissana, szybkie jednostki ładowania mogą naładować pojazdy elektryczne typu Nissan LEAF, czyli o mocy rzędu 50kW z pustego do 80% w zaledwie trzydzieści minut. Usługa ładowania będzię bezpłatna dla wszystkich klientów.

Pojazdy elektryczne są kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Grupy IKEA. W ramach swojej polityki przyjaznej środowisku zakłada, że do 2020 roku wartość całego zużycia energii na potrzeby działalności IKEA ma być w 100% pokrywana z technologii przyjaznych środowisku więc odnawialnych źródeł energii. Aby zbliżyć się do tego celu Grupa IKEA zainwestowała 1,5 mld € w tchnologie odnawialnych źródeł i poszanowania energii.
Joanna Yarrow – szef Zrównoważonego Rozwoju IKEA Irlandii i Wielkiej Brytanii, powiedział: „W IKEA wierzymy, że pojazdy elektryczne mają do odegrania istotną rolę w bardziej przyjaznej środowisku przyszłości. Wiemy, że nasi klienci chcą żyć w sposób bardziej zrównoważony energetycznie. Zastanawiając się w jaki sposób dostać się do naszych sklepów chętnie braliby pod uwagę samochody elektryczne, gdyby dostęp do punktów ładowania był bardziej powszechny. Instalując więcej stacji ładowania przyczyniamy się do wzmocnienia infrastruktury transportu elektrycznego w kraju. Wierzymy, że możemy zacząć przełamywać jedną z głównych barier stojących na przeszkodzie powszechnemu korzystaniu samochodów elektrycznych.”

Jim Wright, Dyrektor Zarządzający Nissan Motor GB, powiedział: „Rosnąca sieć szybkiego ładowania w Wielkiej Brytanii, jest absolutnie niezbędna dla wdrożenia pojazdów o zerowej emisji. Ciężko pracujemy, aby wzdłuż dróg Wielkiej Brytanii powstała sieć szybkiego ładowania. Jesteśmy zachwyceni z faktu podjęcia współpracy z Ecotricity i IKEA.”

Dale Vince , założyciel Ecotricity, powiedział: „Electric Highway staje się coraz bardziej istotne dla rewolucji samochodów elektrycznych. Zaczęliśmy od instalacji ładowarek na podstawowych autostradach. Kolejnym podjętym krokiem jest instalacja stacji w kluczowych miejscach usługowych. Naszym celem jest doprowadzić do tego, by możliwa stała się podróż wzdłuż i wszerz kraju za pomocą samochodu elektrycznego.”

Od kiedy nowe stacje szybkiego ładowania są dostępne w danym parkingu klienci mogą dowiedzieć się na: www.ecotricity.co.uk.

Źródło: IKEA, samochodyelektryczne.org, www.smmt.co.uk