“Zielona” IKEA

W samym 2019 r. IKEA zainwestowała aż 2,8 miliarda dolarów w “zieloną energię”! Taka kwota pozwoliła na zamontowanie prawie 1 miliona paneli słonecznych w 370 sklepach i magazynach na całym świecie. Reszta funduszy została przeznaczona m. in. na zakup udziałów w dwóch amerykańskich elektrowniach słonecznych, o łącznej mocy 403 MW.

Na tym jednak nie koniec. W 2020 r., IKEA kontynuuje swoje zaangażowanie w energię odnawialną. Na pierwszy ogień pójdzie Australia. 10 sklepów należących do firmy ma zostać pokryte instalacjami słonecznymi. Oprócz pokryć dachowych, systemy solarne znajdą zastosowanie na wiatach samochodowych. Mają im towarzyszyć systemy ułatwiające ładowanie samochodów elektrycznych lub stacje wymiany baterii. Dzięki inwestycji na taką skalę, obiekty staną się samowystarczalne.

Długofalowe plany

Inwestycje są dokonywane w celu osiągnięcia dwóch istotnych celów firmy w dążeniu do zeroemisyjności w ciągu następnej dekady. Do 2025 r. szwedzki gigant ma zamiar osiągnąć zerową emisję w dostawach do domu. Kolejnym celem będzie stosowanie do produkcji wyłącznie odnawialnych i nadających się do recyklingu materiałów. W efekcie, IKEA ma stać się „pozytywna dla klimatu” już w 2030 r.

Niektórzy przewidują, że taka skala inwestycji pozwoli na osiągnięcie większości założonych celów jeszcze przed 2030 r. Definicja IKEI “pozytywny dla klimatu” odnosi się nie tylko do redukcji emisji CO2. Potentat meblowy zamierza produkować więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż jej zużywa. Co ciekawe, ma to nastąpić już w tym roku!

Znaczne postępy IKEA poczyniła również w Stanach Zjednoczonych. Oprócz udziałów w elektrowniach słonecznych, ponad 90% lokalizacji należących do firmy produkuje energię ze Słońca.

Sprzedaż paneli już nie tylko w Europie

IKEA oprócz pozyskiwania energii słonecznej na własne potrzeby, zajęła się również handlem detalicznym.

Instalacje fotowoltaiczne w IKEA są dostępne od kwietnia 2017 r. W przypadku oferty na fotowoltaikę od IKEA, firma odbiega od reguł. Systemy fotowoltaiczne z IKEA nie są sprzedawane w paczkach, które klienci mogą zabierać do domu i instalować sobie we własnym zakresie. W tym przypadku IKEA robi wszystko za klienta i oddaje w jego ręce kompletną, działającą instalację.

W Polsce proces zakupu najczęściej zaczyna się od zainteresowania zgłoszonego poprzez chatbot. Dzięki temu narzędziu można wstępnie oszacować zapotrzebowanie na energią i moc systemu PV, jego orientacyjną cenę oraz oszczędności w rachunkach za prąd. Zgłoszenie z chatbota jest przekazywane do partnera IKEI– firmy GEO Solar, która kontaktuje się z Klientem celem kontynuacji procesu.

Do tej pory, usługa zakupu paneli przez sklep internetowy była możliwa wyłącznie dla konsumentów w Europie. Teraz przyszedł czas na dalszy krok! Taką usługę uruchomiono w Australii!

Zgodnie z nazewnictwem IKEI, domowa oferta solarna została nazwana Solstråle, co oznacza “promień słońca”.

Redakcja GLOBEnergia