IKEA – „Stwarzamy zdrowe i stabilne warunki życia dla społeczności, w których sami żyjemy i działamy”

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

b18783397pan

IKEA inwestuje w fotowoltaikę. W Missouri powstała jedna z największych instalacji fotowoltaicznych na dachu.

Instalacja powstała na dachu nowego sklepu IKEA w St. Louis. Jeden etap jest już ukończony, a po zakończeniu całej inwestycji będzie ona jedną z największych, solarnych instalacji dachowych w stanie Missouri. Projekt składa się z 4085 modułów fotowoltaicznych, o łącznej mocy 1.28MW.
 
Planowo, będzie ona produkować 1 780 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Będzie ona kierowana do sklepu, który ma zostać otwarty w dniu 30 września w 2015 roku. Jeżeli instalacja zostanie zakończona i rozpocznie pracę, to produkcja energii będzie zdecydowanie przewyższała zapotrzebowanie sklepu na energię elektryczną. Energii będzie wystarczająco dużo by zasilić dodatkowo 169 gospodarstw domowych rocznie.
IKEA wybrała dystrybutora i integratora systemu. Została nim firma Solar LLC Inovateus.
John Krwawnik, kierownik sklepu IKEA, powiedział: "IKEA stara się stworzyć zdrowe i stabilne warunki życia dla społeczności, w których sami żyjemy i działamy."
Instalacja fotowoltaiczna na sklepie IKEA w St. Louis jest 42 projektem koncernu IKEA w USA. Łączna cel firmy ustalono na 40 MW. Ta instalacja to kolejny ekscytujący przykład, że obiekty wielkopowierzchniowe mogą dążyć do osiągnięcia niezależności energetycznej.
Źródło: pv-tech.org

O inwestycjach energooszczędnych w obiektach wielkopowierzchniowych, zarówno handlowych (supermarkety, galerie handlowe, sieci dyskontów) jak i produkcyjnych oraz magazynowych mówi się coraz więcej. Wydarzeniem, które koncentruje się na wymianie doświadczeń w zakresie oszczędności i zarządzania energią w tego rodzaju obiektach od etapu projektu, przez instalację, aż po fazę eksploatacji będzie II Forum Energia i Obiekty Wielkopowierzchniowe. Zajmiemy się kwestiami związanymi z pozyskiwaniem i efektywnym zarządzaniem energią elektryczną oraz systemami zapewniającymi chłód/ciepło oraz sprawną i wydajną wentylacją. W kontekście zapisów nowej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii sporo uwagi poświęcimy praktycznym aspektom inwestycji w systemy fotowoltaiczne.