Projekt Solarville testowany jest w duńskim laboratorium badawczo-projektowym Ikei. Idea pomysłu została stworzona, aby pomóc w tworzeniu sąsiedzkich mikrosieci, tak by właściciele domów stali się “handlowcami” i dostarczali czystą energię dla sąsiadów.

IKEA wzmacnia swoje referencje w dziedzinie odnawialnych źródeł energii

Firma IKEA realizując projekt badawczy, dąży do zademonstrowania zalet łączenia słonecznych dachów z technologią blockchain w społecznościach energetycznych.
Kopenhaskie laboratorium badawcze i projektowe firmy realizuje projekt Solarville, aby pokazać, jak małe społeczności mogą mieć dostęp do zdecentralizowanej, przystępnej cenowo i lokalnie produkowanej, czystej energii.

Solarville demonstruje społeczny handel energią. (Fot. Irina Boersma)

Projekt polega na zastosowaniu małych paneli słonecznych i technologii blockchain w miniaturowej drewnianej wiosce zbudowanej w skali 1:50. W projekcie biorą udział firmy opierające swoje działania na technologii blockchain, w tym Bloc, Blocktech, WeMoveIdeas India i Temporal. Ich technologie były wykorzystane do rejestrowania i zarządzania przepływem energii, weryfikowania i rejestrowania transakcji i wykonywania dodatkowych samodzielnych funkcji w określonych warunkach.

Miniaturowa drewniana wioska to w pełni skalowalny prototyp

W projekcie miniaturowa drewniana wioska to działający prototyp, w którym niektóre gospodarstwa domowe wytwarzają własne odnawialne źródła energii za pomocą paneli fotowoltaicznych, aby uchwycić promienie sztucznego słońca rozciągające się ponad instalacją. Inne gospodarstwa domowe automatycznie kupują nadmiar energii elektrycznej wytworzonej w społeczności bezpośrednio od producenta, wykorzystując technologię blockchain.

(Fot. Irina Boersma)

Światła LED w całym projekcie w czasie rzeczywistym pokazują, w jaki sposób zakup i sprzedaż energii elektrycznej odbywa się w sieci blockchain, umożliwiając jednocześnie wizualizację przepływu energii przez różne gospodarstwa domowe. Panele fotowoltaiczne „Rooftop” są zasilane sztucznym słońcem nad stołem, w którym znajduje się miniaturowa społeczność.

IKEA to nie tylko meble

Ikea sprzedaje domowe systemy fotowoltaiczne we Włoszech, Niemczech, Belgii, Polsce, Holandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W niedawnym wywiadzie światowy lider rozwoju firmy Ikea omówił modele biznesowe PV firmy, który zakłada dalszy rozwój tego sektora.

Źródło: fastcompany.com

Fot. główne: Irina Boersma

Redakcja GLOBEnergia