W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez przedsiębiorstwo IKEA można przeczytać, że oferta handlowa nie jest już dostępna. Potencjalni nowi klienci, którzy są chętni do korzystania z energii słonecznej w domu w obecnej sytuacji nie otrzymają dobrej oferty. Do czasu poprawy sytuacji na brytyjskim rynku energii słonecznej oferta handlowa jest nieopłacalna.

Mniejsza konkurencja na rynku paneli fotowoltaicznych

IKEA rozpoczęła współpracę z Solarcentury w 2016 roku, a w następnym roku dodała do swojej oferty jeszcze magazyny energii.

Niestety w związku z zamknięciem taryfy gwarantowanej i z obecnie obowiązującą w Wielkiej Brytanii taryfą eksportową oferta paneli słonecznych dostarczana obecnie jest przez wybrane zakłady, takie jak Octopus i E.On.

Pomimo niekorzystnego rynku IKEA kontynuuje działalność w sektorze odnawialnych źródeł

W ciągu ostatniego roku zarówno Ingka Group, jak i Solarcentury poszukiwały uczciwej stawki rynkowej dla eksportowanej energii elektrycznej i położenia kresu barierom regulacyjnym, które uniemożliwiają konkurencyjny rynek.

Pomimo niekorzystnych zmian IKEA nadal planuje badać i przeglądać rynek brytyjski pod kątem rentownej oferty dla “domowej energii słonecznej”. W międzyczasie przedsiębiorstwo będzie kontynuować oferowanie innych czystych usług energetycznych, takich jak ekskluzywna taryfa na 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dzięki kampanii Big Clean Switch, która wznowiła swoją działalność w kwietniu 2019.

Jak kupić energię z OZE?

Big Clean Switch określa się jako firma „nastawiona na zysk”, która pomaga ludziom przejść do dostawców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Strona internetowa kampanii zawiera jedynie taryfy, w których dostawca może zagwarantować, że 100% sprzedawanej energii elektrycznej odpowiada energii odnawialnej, takiej jak słońce, wiatr i woda. Osoby zainteresowane możliwością zmiany w ramach programu powinny zarejestrować się na stronie internetowej kampanii.

Obie firmy twierdzą, że typowe brytyjskie gospodarstwo domowe zaoszczędzi 300 funtów rocznie za niższe rachunki za gaz i energię elektryczną. Big Clean Switch wynegocjuje wtedy najlepszą ofertę z ekologicznymi dostawcami.

Cieszy nas, że IKEA, mimo niekorzystnych ram prawnych w zakresie produkcji energii ze słońca w Wielkiej Brytanii nie rezygnuje z walki o jakość środowiska. To bardzo odpowiedzialne podejście, IKEA nadal twierdzi, że pozostaje przywiązana do domowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej i innych czystych źródeł energii i swoimi działaniami potwierdza, że naprawdę wierzy, że aby przeciwdziałać zmianom klimatu, energia odnawialna musi być przystępna cenowo i dostępna dla wielu ludzi.

Opracowano na podstawie: solarpowerportal.co.uk

Redakcja GLOBEnergia