Aktualności Aktualności

Ikea wytwarza pellet w zakładzie w Stalowej Woli

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

IKEA Industry uruchomiła na początku września br. linię do wytwarzania pelletu w tartaku w Stalowej Woli – podaje portal Money.pl.  To kolejny krok spółki w stronę OZE. Do tej pory IKEA wprowadziła do sprzedaży panele fotowoltaiczne oraz systemy magazynowania energii – teraz czas na biomasę.  Nowo zainstalowane maszyny mają moc produkcyjną na poziomie 60 tys. ton biopaliwa rocznie.

IKEA wykorzysta trociny powstające przy produkcji mebli

Działający od 2014 roku zakład w Stalowej Woli jest największym tartakiem IKEA Industry na świecie. Zaopatruje fabryki w Polsce i na Słowacji, wytwarzając 120 tys. metrów sześciennych tarcicy sosnowej, przygotowanej jako surowiec do produkcji mebli z drewna litego. W związku z tym w zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębki oraz trociny, które mogą być przekształcone w wysokiej jakości pellet. Dzięki temu będące odpadami wiórki będą mogły zostać zastosowane do celów energetycznych. Produkcja pelletu polega na przekształceniu ich w podłużne granulki, którymi można palić w przeznaczonych do tego celu kotłach.

Po trzech latach od uruchomienia tartaku i ustabilizowaniu produkcji tarcicy na odpowiednio wysokim poziomie, IKEA Industry Stalowa Wola postanowiła zainwestować w maszyny do wytwarzania pelletu.

"Rozbudowa zakładu o linię do produkcji pelletu była naturalnym krokiem w naszym rozwoju. Oszczędność i uważne gospodarowanie surowcem są wpisane w działania IKEA. U nas nic się nie marnuje, dlatego biomasa z produkcji tarcicy trafia wprost do fabryki pelletu, którą postawiliśmy w sąsiedztwie linii przetarcia" - powiedział cytowany przez Money.pl dyrektor produkcji Piotr Książek.

Wysokokaloryczna biomasa będzie eksportowana za granicę

Po przeprowadzonych z sukcesem testach IKEA Industry Stalowa Wola na początku września br. rozpoczęła wytwarzanie pelletu. Wydajność produkcji na dwóch prasach wynosi 10 ton na godzinę, co pozwala uzyskać ok. 60 tys. ton rocznie. Pellet z zakładu IKEA Industry Stalowa Wola jest produktem klasy premium, który cechuje niska zawartość popiołu i wysoka kaloryczność. Obecnie przechodzi procedury certyfikacji EN+A1 oraz DIN PLUS. Będzie sprzedawany głównie za granicę, do krajów będących największymi konsumentami pelletu: do Włoch, Niemiec oraz do Danii.

Linie do produkcji pelletu mają zostać uruchomione również w Lesku i Wielbarku.

Źródło: Money.pl