Wiodący na świecie producenci paneli PV twierdzą, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo znacznych spadków cen modułów.  Najnowsze analizy rynku pokazują, że w ciągu najbliższych pięciu lat koszty modułów mogą spaść nawet o połowę, odnosząc się do aktualnych cen.

First Solar liczy na to, że w 2018 roku cena 1 wata będzie wynosić średnio do 0.35US$, podczas gdy dzisiaj, trzeba zapłacić  ok. 0.63US$ /wat. Koszt modułów razem z montażem i wyposażeniem spadnie poniżej 1 US$/wat, podczas gdy dzisiaj trzeba zapłacić  średnio ok. 1,59US$/wat.

Jest to na tyle ważne, bardzo pozytywne i wyczekiwane, że w tym samym czasie ceny pali kopalnych będą szybować w górę. Duże zamieszanie panuje obecnie w Stanach Zjednoczonych, okrzykniętych jeszcze niedawno „strefą taniego gazu”. Nawet takiej potędze jak USA zdarza się czasem źle oszacować swoje zasoby.  Studnie bowiem zaczynają się wyczerpywać, a by nadążyć z dystrybucją gazu, nadszarpnięte zostają najgłębsze rezerwy. Przez to właśnie, ceny gazu podskoczyły tam o 55% tylko w 2013roku. Taka sytuacja sprawiła, że ustabilizowana wobec energetyki słonecznej polityka przeradza się powoli w dynamicznie rozwijający się sektor. Możemy mieć tylko nadzieje, że w tej sytuacji amerykańska moda zawita do naszego kraju dużo szybciej niż inne technologie.

Pomijając wszystkie kwestie polityki, integralne dla każdego państwa, kluczem do obniżenia cen paneli PV jest przede wszystkim podniesienie sprawności konwersji fotowoltaicznej. Przykładowo, osiągnięty ostatnio dość wysoki, jak na cienkowarstwowe ogniwa wskaźnik  sprawności rzędu 17,2%, w roku 2017 osiągnie już 19,5%.  Co więcej, First Solar ma zamiar zaoszczędzić dosyć sporo na swojej współpracy z firmą General Electric, która projektuje i wytwarza solarne komponenty w nowo nabytej fabryce w Tajlandii.

wykres rynekPV
Biorąc pod uwagę fakt, że w cenie końcowej modułu, tylko 17% stanowią koszty związane z technologią i produkcją, firmy są w stanie obniżyć koszty nawet o ok. 2/3,  przy odpowiednio dużym popycie.  Według First Solar, w 2016 roku, większość instalacji będzie instalacjami małymi, dachowymi. Duże będą stanowiły tylko ok. 14%.

 
Źródło:
www.reneweconomy.com.au
Renew Economy, by Giles Parkinson
Anna Będkowska