Powszechnie uważa się, że pompa ciepła w naszych warunkach klimatycznych się nie sprawdza. Co więcej, często słyszymy opinię, że inwestycja w pompę ciepła opłaca się tylko w przypadku budowy nowego domu.

Często spotykamy się z opinią, że w przypadku termomodernizacji, koszty  inwestycji w pompę ciepła są nieporównywanie wyższe i cała inwestycja przestaje się opłacać. O wyrażenie opinii na ten temat zapytaliśmy doświadczonego instalatora, Pana Tomasza Jordana, z firmy P.T.H. Leski

Na pytanie „Ile będzie mnie kosztowała pompa ciepła” odpowiadam: To zależy, ile zużywa Pan obecnie gazu, węgla, drewna itd. Jest to dla mnie podstawowa informacja, ponieważ dokładnie tyle samo ciepła będzie musiała wytworzyć pompa ciepła. Nie mniej, nie więcej, a dokładnie tyle samo. Obliczymy więc jaką moc powinna posiadać pompa ciepła. Jeżeli pompa ciepła zastępuje olej, czy ropę, jest to rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie. Jeżeli porównujemy pompę ciepła do gazu ziemnego, porównanie to wychodzi mniej klarownie.

Samo porównanie kosztów eksploatacyjnych nie przedstawia jednak w sposób kompleksowy aspektów ekonomicznych, Jeżeli budujemy nowy dom nie musimy wybierać działki wyposażonej we wszystkie media tak jak pod budowę typowego domu. Tak naprawdę, na działce dedykowanej pod budynek z pompą ciepła potrzebujemy tylko prąd i wodę. Taka działka będzie oczywiście sporo tańsza.

Liczby mówią same za siebie…
Jeżeli porównamy koszty ogrzewania olejem i pompą ciepła, to oszczędności wynikające z zastosowania pompy ciepła sięgają około 50 % kosztów ogrzewania, a często oszczędności te wynoszą nawet 65%. Oczywiście trudno te wartości ujednolicić. Każdy budynek należy analizować indywidualnie. Przykładowo zamiast 14 000 zł rocznie, płacimy 6 500 zł, czy 6 000zł. To są naprawdę duże oszczędności.

Tomasz Jordan firma P.T.H. Leski


Przegląd cen powietrznych pomp ciepła znajdziesz tutaj


Przegląd cen gruntowych pomp ciepła znajdziesz tutaj