Wymiana powietrza w budynku jest bardzo ważna z punktu widzenia zapewnienia komfortu i dobrego stanu zdrowia człowieka oraz stanu technicznego budynku, ale wpływa na straty energii. Jak duże są straty ciepła w budynku spowodowane wentylacją?
W celu zobrazowania tego problemu przeanalizowano udział strat ciepła w budynku przed i po termomodernizacji. Do analizy wykorzystano program przeznaczony do audytowania budynków.
Budynek przed termomodernizacją
Do analizy wybrano budynek z lat ‘80, którego wskaźnik zapotrzebowania na ciepło wynosił 155,3 kWh/m2*rok.
Analizowany budynek, w stanie początkowym był praktycznie nieocieplony, a okna i drzwi nieszczelne. Dodatkowo, nie wszystkie przegrody spełniały ówczesne wymagania techniczne. Współczynnik przenikania ciepła U dla ścian wynosił 0,764 W/m2K, dla okien U=2,8 W/m2K, a dla dachu U=0,842 W/m2K. Analizowany dom mieścił się w klasie energetycznej E jako budynek energochłonny.
Mieszkanie w takim budynku wiąże się ze znacznymi kosztami ogrzewania i brakiem komfortu ze względu na niską szczelność i częste wyziębienie pomieszczeń.
Budynek po termomodernizacji
Przeprowadzona termomodernizacja polegała na wymianie okien i drzwi zewnętrznych na bardziej szczelne i o niższym współczynniku przenikania ciepła U, wynoszącym 0,9 W/m2K w przypadku okien oraz 1,3W/m2K w przypadku drzwi zewnętrznych. Ściany zewnętrzne i dach zostały ocieplone warstwą styropianu o grubości 20 cm, co spowodowało obniżenie współczynnika U do wartości równej 0,158 W/m2K dla ścian i do 0,192 W/m2K dla dachu.
Podłoga w piwnicy oraz ściana zewnętrzna w piwnicy zostały ocieplone od wewnątrz warstwą styropianu o grubości 10 cm, przez co współczynnik przenikania ciepła podłogi w piwnicy spadł z 0,301 W/m2K do 0,166 W/m2K, a ściany zewnętrznej przy gruncie z 0,854 W/m2K do 0,252 W/m2K. Wszystkie przegrody po termomodernizacji spełniały wymagania WT 2021 oraz zwiększyła się szczelność.
Wskaźnik zapotrzebowania na ciepło po przeprowadzeniu termomodernizacji wynosił 72 kWh/m2*rok, co przekłada się na klasę B – budynków energooszczędnych.
Porównanie udziału strat ciepła
W nieszczelnym budynku przed termomodernizacją, kiedy ciepło miało wiele dróg ucieczki, udział strat był podzielony, a straty przez ściany zewnętrzne i wentylację były podobne. Podział strat po przeprowadzeniu termomodernizacji uległ znaczącej zmianie. Większość strat, bo ok. 60% zaczęła stanowić wentylacja. Ocieplenie przegród zewnętrznych sprawiło, że ich udział w stratach ciepła znacząco się zmniejszył.
Obrazuje to, że w termomodernizowanych budynkach oraz tych nowo wybudowanych, które muszą spełniać restrykcyjne warunki techniczne, a co za tym idzie, charakteryzują się wysoką izolacyjnością przegród zewnętrznych, największą składową rachunku za ogrzewanie jest wynik strat na wentylacji. Właśnie dlatego w nowych budynkach warto zainwestować w rekuperację, która pozwala na odzyskanie ciepła ze strat na wentylacji.
Co więcej, biorąc pod uwagę, że wymagania w Warunkach Technicznych stają się coraz bardziej restrykcyjne, bez wykorzystania wentylacji mechanicznej trudno je spełnić.
Pod względem efektywności energetycznej opłaca się zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Nie dość, że polepsza się komfort użytkowania budynku, nie ma zagrożenia wystąpienia syndromu chorego budynku i pogorszenia stanu technicznego, to jeszcze rachunki za ogrzewanie są mniejsze. Dodatkowo, zastosowanie rekuperacji niesie ze sobą możliwość filtracji powietrza, co jest szczególnie korzystne, przy obecnym problemie zanieczyszczenia powietrza oraz smogu.