Ile dziś kosztuje ogrzewanie domu? Policz i sprawdź!

Koszty ogrzewania to jedne z najbardziej dotkliwych wydatków Polaków. Mimo różnego rodzaju dodatków, utrzymanych taryf i obniżek, w dalszym ciągu mogą pochłaniać większość miesięcznego budżetu teraz, gdy sezon grzewczy trwa w najlepsze. Ile dziś kosztuje ogrzewanie domu? Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) przygotowało kalkulator kosztów.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Na koszty ogrzewania budynku wpływ ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest standard budynku. Dużo większe rachunki za ogrzewanie będą płaciły osoby, które mieszkają w starych i nieocieplonych lub słabo ocieplonych domach, niż osoby mieszkające w nowych domach lub tych poddanych termomodernizacji. Znaczenie mają również prywatne przyzwyczajenia, takie jak na przykład utrzymywana temperatura wewnątrz pomieszczeń. Podczas gdy optymalna temperatura to 20-21 °C, część osób utrzymuje w budynku temperatury rzędu 25°C. To również podnosi koszty ogrzewania.

Na koszty ogrzewania wpływa również koszt samego paliwa. W zależności od tego czym Polacy ogrzewają swoje domy ich rachunki mogą być zupełnie inne. Domy w tym samym standardzie i z utrzymywaną temperaturą na tym samym poziomie, będą miały zupełnie inne koszty ogrzewania przy różnych technologiach grzewczych. W 2022 roku regularnie mieliśmy do czynienia z podwyżkami cen wszystkich nośników energii wykorzystywanych do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W ostatnich miesiącach 2022 r. nastąpił nieznaczny spadek cen paliw. Jak wskazuje Polski Alarm Smogowy w raporcie ze stycznia 2023 r. przygotowanym przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM od listopada 2022 r. średnia cena węgla opałowego spadła o 22%, pelletu drzewnego spadła o 10%, a drewna wzrosła o 5%. Kontrolę cen w styczniowej edycji monitoringu cen paliw stałych wykonano w dniach 9-11 stycznia 2023 r. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem techniki typu mystery calling. Zdaniem organizacji, w najbliższych miesiącach może dojść do kolejnych spadków cen paliw. Jednocześnie nastąpiło jednak zwiększenie cen energii elektrycznej we wszystkich taryfach oraz zmiana stawki VAT na gaz ziemny i energię elektryczną na 23%.

Jak to się przekłada na aktualne koszty ogrzewania? Sprawdź, ile zapłacisz za ogrzewanie w zależności od wybranego paliwa!

Koszty ogrzewania

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE ponownie opublikowało informację przedstawiającą aktualne koszty ogrzewania budynków mieszkalnych, a więc koszty w I kwartale 2023 r. Uwzględniono koszty ogrzewania różnych budynków jednorodzinnych wraz z typowymi kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej. W analizach POBE zostały porównane koszty ogrzewania typowych budynków jednorodzinnych po kompleksowej termomodernizacji w programie „Czyste Powietrze” oraz nowego budynku jednorodzinnego spełniającego wymogi programu „Moje Ciepło”. 

Co to oznacza? Przypomnijmy, że w nowej wersji programu Czyste Powietrze, która obowiązuje od stycznia 2023 roku zdecydowanie wyższe dofinansowanie, nawet do 135 tys. zł można otrzymać realizując tzw. kompleksową termomodernizację. Uznaje się za nią zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%. Z kolei program Moje Ciepło przeznaczony jest dla nowych budynków o podwyższonym standardzie energetycznym. Można w nim otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła, pod warunkiem, że wskaźnik EP budynku nie przekracza 55 kWh/(m2*rok). Jak kształtują się koszty ogrzewania w takich budynkach?

Budynek pod program Czyste Powietrze

W analizie wzięto pod uwagę istniejący budynek jednorodzinny o powierzchni 150 m2 poddany termomodernizacji do poziomu zużycia energii użytkowej (EU) ok. 80 kWh/m2rok (standard WT 2017), z typowym zużyciem ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny oraz dopłaty do ogrzewania budynków (poza pompami ciepła z fotowoltaiką).

Najwyższe koszty ogrzewania dotyczą kotła elektrycznego i mimo uwzględnionych dodatków wynoszą aż 16,5 tys. zł/rok. Na drugim miejscu pod względem kosztów znalazł się kocioł olejowy z rachunkiem przekraczającym 10 tys. zł w ciągu roku. Najniższymi kosztami ogrzewania charakteryzują się gruntowe pompy ciepła z instalacją ogrzewania podłogowego zasilane instalacją fotowoltaiczną - 1378 zł/ rok.

Na wykresie widać również, że spadły koszty węgla, które w 2022 roku były na bardzo wysokim poziomie. W efekcie, koszt ogrzewania kotłem węglowym o stosunkowo wysokiej sprawności, jest aktualnie niższy niż koszty ogrzewania powietrzną pompą ciepła z grzejnikami.

Dowiedz się więcej o programie Czyste Powietrze TUTAJ

Nowy budynek - Moje Ciepło

W analizie wzięto pod uwagę nowy budynek jednorodzinny o powierzchni 150 m2, który spełnia standardy wdrożonego programu „Moje Ciepło”, tj.  EU ok. 40 kWh/(m2rok), czyli o wyższych wymogach izolacyjnych niż obowiązujące wymagania w warunkach technicznych, którym podlegają budynki od stycznia 2021 r. W obliczeniach uwzględniono typowe zużycie ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny oraz dopłaty do ogrzewania budynków (poza pompami ciepła z fotowoltaiką).

W tym wypadku również najwyższe koszty ogrzewania dotyczą kotła elektrycznego. Mimo uwzględnionych dodatków wynoszą ponad 9 tys. zł rocznie. Na drugim miejscu pod względem kosztów znalazł się kocioł olejowy z rachunkiem przekraczającym 5 tys. zł w ciągu roku. Najniższymi kosztami ogrzewania charakteryzują się gruntowe pompy ciepła z instalacją ogrzewania podłogowego zasilane instalacją fotowoltaiczną - 992 zł/ rok.

Jak widać na wykresach, efektywność energetyczna naprawdę ma ogromne znaczenie. Budynek o lepszym standardzie pozwala ograniczyć koszty ogrzewania w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. 

Sprawdź swoje koszty ogrzewania!

Interesuje Cię ile zapłaciłbyś za ogrzewanie w swoim domu zmieniając źródło ciepła? Sprawdź kalkulator POBE i przelicz swoje koszty. Kalkulator jest dostępny na oficjalnej stronie organizacji.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia