Ile energii fotowoltaika produkuje zimą? Sprawdzamy na przykładzie
Sprawdzamy, ile minionej zimy wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna zamontowana na jednym z podkrakowskich domów.
Podziel się
Z oczywistych powodów panele fotowoltaiczne generują znacznie więcej energii elektrycznej w miesiącach letnich, kiedy dni są dłuższe, a słońca jest więcej. Zimą, chociaż energia jest tym bardziej potrzebna (na przykład do zasilenia pompy ciepła), produkcja siłą rzeczy jest niższa. Jak niska? Sprawdziliśmy to na przykładzie instalacji o mocy 9,6 kWp, która od ponad trzech lat działa pod Krakowem.
Bilans roczny
Średnia roczna produkcja wspomnianej instalacji fotowoltaicznej to około 10 200 kWh. Liczba ta to wynik uśrednienia wysokości produkcji z lat 2020-2023 i zgadza się z przewidywaniami – w Polskich warunkach można szacować, że 1 kWp zainstalowanej mocy PV wyprodukuje w ciągu roku około 1000 kWh. Oczywiście, nie w każdym miesiącu produkcja jest na takim samym poziomie – zimą jest znacznie niższa niż latem. Ostatnie dwanaście miesięcy podzieliliśmy na okres wiosenny (od marca do maja 2023), letni (czerwiec, lipiec i sierpień 2023), jesienny (od września do listopada 2023) oraz zimowy (grudzień 2023 i dwa pierwsze miesiące 2024). Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie:
Okres letni jest więc oczywiście najkorzystniejszy, a okres zimowy najmniej korzystny. Widać również wyraźnie, że wiosna 2023 znacznie bardziej sprzyjała produkcji prądu z PV, niż jesień. W miesiące wiosenne instalacja wygenerowała ponad 3000 kWh, a jesienią ponad 1000 kWh mniej.
Zimno i słońce krótko świeci
Ile jednak instalacja fotowoltaiczna produkuje zimą? Średnio, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatni grudzień, styczeń i luty – nasza podkrakowska instalacja wyprodukowała 290 kWh energii elektrycznej miesięcznie. W grudniu 2023 – 243 kWh, w styczniu 2024 223 kWh i w lutym 403 kWh. Dla porównania – w grudniu pompa ciepła, zainstalowana w tym samym budynku, co mikroinstalacja PV, zużyła 760 kWh, w styczniu 980 kWh, a w lutym 421 kWh.
Czy to znaczy, że w lutym pompa ciepła mogła być nawet w 96% zasilona z darmowego prądu wygenerowanego na dachu budynku? Niestety nie, ponieważ generacja energii elektrycznej odbywała się tylko w ciągu dnia, a pompa ciepła działała w różnych momentach doby. Bez magazynu energii konieczne jest w takiej sytuacji wykorzystanie prądu z sieci do zasilania urządzenia grzewczego.
Korzystny system rozliczeń
Prosumenci, którzy korzystają z net-meteringu, mogą jednak sporo skorzystać na instalacji fotowoltaicznej nawet zimą. W tym systemie rozliczeń, za każdą kilowatogodzinę energii wyprodukowanej w mikroinstalacji PV, prosumenci mogą odebrać 0,8 kWh energii z sieci za darmo. W takiej sytuacji (zakładając nawet, że cała energia wytworzona przez panele słoneczne oddawana jest prosto do sieci, co jest mniej korzystne niż użytkowanie jej na bieżąco w ramach tak zwanej autokonsumpcji) w lutym 2024 roku badana instalacja PV umożliwiłaby pokrycie 77% zapotrzebowania pompy ciepła zupełnie za darmo! W grudniu byłoby to 26% a w styczniu 18%. Net-billing, czyli system rozliczania, który obowiązuje wszystkich prosumentów, którzy podłączają się do sieci od 1 kwietnia 2022 roku działa już inaczej. Bierze on pod uwagę średnią rynkową cenę energii elektrycznej (RCEm), według której przyjmuje się wartość energii oddanej przez prosumenta do sieci. Nie ma już więc wymiany 1 kWh z PV za 0,8 kWh z sieci za darmo, tylko dwustronna sprzedaż energii, której zasady określa rynek.