Ile energii pobierze pompa ciepła? Ile zapłacisz za ogrzewanie?

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia
pompa ciepła, koszty, ceny,
Zużycie energii elektrycznej w budynku jednorodzinnym jest sprawą mocno indywidualną. Zarówno Główny Urząd Statystyczny, jak i kalkulatory zużycia energii elektrycznej przyjmują rożne wartości statystyczne. Tak naprawdę wszystko zależy od trybu życia mieszkańców, ich sposobu na spędzanie wolnego czasu oraz od jakości i energochłonności urządzeń.

Modelowy budynek do analizy

Załóżmy, że zużycie energii w budynku, który analizujemy, nie spada rocznie poniżej poziomu 3 000 kWh – biorąc pod uwagę jedynie konsumpcję energii na cele bytowe, a nie na cele grzewcze.Dodatkowo, budynek wyposażony jest w pompę ciepła. Odnosząc się do zapotrzebowania na energię analizowanego obiektu – rocznie potrzebuje on: 8 313 kWh + 3 854 kWh = 12 167 kWh energii na ogrzewanie, c.w.u. i wentylację.Pompy ciepła to urządzenia wydajne, których średnioroczny współczynnik efektywności wynosi – dla tych markowych urządzeń – 3,5–4. Przyjmijmy optymistycznie dla dalszych obliczeń współczynnik ten na poziomie 4. To oznacza, że pobierając 1 kWh energii, oddają analogicznie 4 kWh energii cieplnej.Ile energii zatem potrzebuje rocznie pompa ciepła, by pokryć zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie, wentylację i c.w.u.?Pomoże nam w tym prosty wzór:
  • Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła = Zapotrzebowanie na ciepło / Średnioroczny współczynnik pompy ciepła

Stosując powyższy wzór do analizowanego budynku, otrzymujemy wynik: Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła = 12 167 kWh / 4 = 3 041,75 kWh

Rachunki za energię elektryczną w obiekcie z pompą ciepła

Wiemy, ile energii pobierze pompa ciepła i ile energii zużyją mieszkańcy na cele bytowe. W sumie roczne zużycie będzie na poziomie 6 042 kWh. Jeśli przyjmiemy średnią cenę energii elektrycznej w Polsce na poziomie 0,55 PLN/kWh, to roczne opłaty za energię elektryczną będą wynosiły ok. 3 323 zł.

Ile kosztuje inwestycja?

Poprosiliśmy przedstawicieli producentów o propozycję doboru pakietu urządzeń do modelowego budynku. Podzielili się również z nami swoimi przemyśleniami na ich temat!
Pompa ciepła powietrze/woda typu Split: Vitocal 200-S typ AWB-M-E-AC Zbiornik CWU: Vitocell 100-V CVBB
  • Cena katalogowa pakietu: Pompa ciepła + zbiornik CWU : 28 527 zł netto.
  • System wyposażony jest w trójstopniową grzałkę elektryczną, jako drugie źródło na CO/CWU. SCOP = 3,65.
  • Koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej – na poziomie 2 231 zł/rok.
Zdanie Dawida Pantery z Viessmann, proponowane urządzenie to pompa ciepła powietrze/woda typu SPLIT o wyjątkowo niskiej mocy akustycznej, szczególnie polecana dla Inwestorów ceniących ciszę. Wysokie współczynniki efektywności pracy w niskich temperaturach powietrza zapewnią najniższe koszty eksploatacyjne.
Proponowany pakiet stanowi kompletną centralę grzewczą z pompą ciepła, stojącym obok zbiornikiem wody użytkowej o pojemności 300 litrów, drugim źródłem ciepła w formie grzałki elektrycznej sterowanej stopniowo, funkcją chłodzenia w okresie lata oraz zdalnym zarządzaniem przez Internet i aplikację na smartfony ViCare – Dawid Pantera, Viessmann.

Pompa ciepła powietrze/woda: alpha innotec LWD 50A o mocy 5,6kW (A2/W35), 4,6kW (A-7/W35) wg EN14511
  • Pompa ciepła w wersji wyposażenia HTD (wieża hydrauliczna). W skład zestawu wchodzi regulator Luxtronik 2.0, zbiornik buforowy 62 l, zasobnik c.w.u. 200 l, energooszczędna pompa obiegowa górnego źródła, miernik ilości energii, zawór przełączny CO/CWU, zawór przelewowy (bypass), grzałka elektryczna 6 kW, czujnik temperatury zewnętrznej, grupa bezpieczeństwa górnego źródła, naczynie wyrównawcze górnego źródła 12 l, anoda ochronna zasobnika CWU.
  • Koszt zestawu: LWD50A-HTD – 33 000 PLN netto + zestaw montażowy (ścienny ) 700 PLN netto, przepust przez ścianę 1400 PLN netto. Oferta oparta o ceny katalogowe.
  • Koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u. – na poziomie 2 050 zł/rok.
Tobiasz Turoń, doradca techniczny z alpha innotec twierdzi, że zaproponowane pompy ciepła należą do jednych z najcichszych dostępnych na rynku urządzeń tego typu. Zastosowany naturalny i przyjazny środowisku czynnik chłodniczy R290 zapewnia zapewnia wysokie COP co przekłada się na ekonomiczne ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. Kolejnym wyróżnikiem jest 5-cio letnia gwarancja oraz sterowanie przez internet w standardzie.
Całość uzupełnia wieża hydrauliczna HTD, która jest kompletną kotłownią zintegrowaną w jednym urządzeniu wewnętrznym pozwalającym na oszczędność miejsca oraz łatwość i elastyczność montażu. Polecam pompy ciepła serii LWD – Tobiasz Turoń, doradca techniczny alpha innotec.
Jak pompa ciepła, to koniecznie z fotowoltaiką - zgadzacie się? O tym już wkrótce!
 To tylko część informacji o inwestycjach w pompy ciepła do budynku jednorodzinnego. 

• Ile kosztuje cała maszynownia wyposażona w pompę ciepła?

• Ile energii pobiera pompa ciepła?

• Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do budynku z pompą ciepła?

• Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

 

KOMPLETNY PORADNIK INWESTORA – KLIKNIJ TUTAJ

Zobacz również