Ile energii produkuje fotowoltaika? Nasz rok z instalacją PV

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Cały 2020 rok obserwowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy około 9,86 kWp zlokalizowaną w podkrakowskiej miejscowości w jej pierwszym roku funkcjonowania. Ile zielonej energii udało się dzięki niej wyprodukować?

Parametry instalacji

Mikroinstalacja PV, której się przyglądaliśmy została przyłączona do sieci pod koniec 2019 roku. Dzięki temu, mieliśmy cały rok, w którym mogliśmy monitorować ile energii może wyprodukować. Monitoring to przydatna cecha falownika, dzięki aplikacji można sprawdzać produktywność w ujęciu dziennym, miesięcznym i rocznym. W tym przypadku dodaliśmy dwa dodatkowe liczniki, energii zużywanej przez cały dom oraz sublicznik do pompy ciepła. Wszystkie dane: zużycia i produkcji dostępne są dla nas przez internet. Dzięki temu mamy temat na kolejny artykuł. Dziś skupiamy się na produktywności. Instalacja z której uzyski analizowaliśmy jest zlokalizowana w Małopolsce, w miejscowości znajdującej się na południowy wschód od Krakowa. Przyjrzyjmy się jej parametrom.
  • Instalacja o mocy 9,86 kWp
  • Instalacja podłączona do sieci w grudniu 2019 roku
  • Moduły monokrystaliczne MWT o mocy 340 Wp
  • Kierunek - południe
  • Konstrukcja wsporcza do dachówki ceramicznej
  • Dom jednorodzinny, piętrowy z dachem dwuspadowym
  • Montaż: Solgen
Montaż instalacji u inwestora

Uzysk z instalacji PV

Przyjmuje się, że w polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1 000 kWh z każdego zainstalowanego kilowata mocy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że instalacja fotowoltaiczna będzie produkować najwięcej energii w miesiącach letnich (nawet do 70%), a dokładnie od kwietnia do września. Dysproporcja w produkcji energii z modułów fotowoltaicznych może być duża (nawet do kilkuset procent) w zależności od danego miesiąca i pogody. Dzięki rozliczeniu w ramach systemu opustu nie jest to problemem - , inwestor ma cały rok na odebranie energii wysyłanej do sieci. Kosztem jest wskaźnik opustu, w tym przypadku 0.8. Oznacza to, że inwestor odbiera 80% energii wysłanej do sieci. Zgodnie z założeniami, instalacja prosumenta powinna rocznie wyprodukować około 9860 kWh energii, co w przeliczeniu na miesiąc daje 821,67 kWh miesięcznie. Ile faktycznie wyprodukowała?

Praktyka ponad teorią!

Miłe zaskoczenie. W ciągu całego 2020 roku instalacja wyprodukowała około 10,67 MWh, a dokładnie 10667,94 kWh. To ponad 800 kWh więcej, niż zakłada teoria. Średnia miesięczna produkcja dla tej instalacji wyniosła 889 kWh, czyli o 8% więcej niż zgodnie z założeniami. Zdecydowanie najlepszym miesiącem pod względem produkcji energii okazał się kwiecień. Tylko w kwietniu instalacja wyprodukowała więcej energii, niż przez cały IV kwartał. Najproduktywniejszym okresem okazał się II kwartał 2020 roku. W kwietniu, maju i czerwcu instalacja wyprodukowała łącznie 3856,55 kWh. W III kwartale wynik był podobny, a produkcja wyniosła 3751,57 kWh. W I kwartale instalacja prosumenta wyprodukowała 1884,31, a w IV 1175,51 kWh.
Kwartał Produkcja zielonej energii
I 1884,31
II 3856,55
III 3751,57
IV 1175,51
Zgodnie z teorią, od kwietnia do września instalacja PV powinna wyprodukować około 70% energii z całego roku. Monitorowana instalacja w tych miesiącach wyprodukowała 71% energii.

Rekordowy miesiąc

Najlepszym miesiącem okazał się kwiecień. System, który analizujemy wyprodukował w ciągu miesiąca aż 1 577,32 kWh energii elektrycznej. Średnia produkcja dzienna wynosiła w tym miesiącu 52,58 kWh. Najwyższa dzienna produkcja w tym miesiącu to 64,89 kWh, a najniższa to 32,08 kWh.

Rekordowy dzień

Może zastanawiacie się, ile energii maksymalnie może wyprodukować instalacja o mocy 10 kWp w ciągu jednego słonecznego dnia. Dla tej instalacji rekordowym dniem okazał się 16.05.2020 r. Instalacja wyprodukowała wtedy aż 66 kWh, czyli około 0,6% rocznego uzysku. Dla porównania, najmniejsza produkcja dzienna w ciągu roku wyniosła 0,12 kWh. Taki uzysk przyniósł jeden z grudniowych dni. [caption id="attachment_55922" align="aligncenter" width="2560"] Instalacja wykonana na dachu inwestora[/caption]

Zadowolony prosument?

Według niektórych badań, aż 96% prosumentów jest zadowolonych z decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej. Jak swoją decyzję ocenia po roku inwestor - prosument, którego instalację obserwowaliśmy?
Zafascynowała mnie idea domu bez rachunków - mówi własciciel. Moja instalacja zasila dom i pompę ciepła. Mam więc własny prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową - co nas kosztuje ponad 200zł rocznie. Z gazu zrezygnowaliśmy. Fotowoltaika zmienia trochę nawyki, bo staramy się prać, gotować i używać piekarnik w pełnym słońcu. Nie wiemy tylko czy to taka energooszczędność czy krakowska chytrość - śmieje się inwestor.

Montaż instalacji PV

Instalacja u inwestora została wykonana przez firmę Solgen z Krakowa. Jak przebiegał jej montaż?
Ze względu na ekspozycję południową zastosowaliśmy moduły zapewniające bardzo niski temperaturowy współczynnik mocy. Powoduje to, że znacznie wolniej spada ich moc w raz ze wzrostem temperatury. W konsekwencji moduły te mają o ok. 2-5 oC niższą temperaturę pracy niż klasyczne rozwiązania. Niższa temperatura pracy przyczynia się do wyższej produkcji energii, którą szacuje się na ok. dodatkowe 2-3% rocznie.- mówi Krzysztof Stanek z firmy SOLGEN, wykonawcy instalacji.
Jak dodaje przedstawiciel firmy, dziś w ofercie znajduje się jeszcze lepsze rozwiązanie związane z technologią shinhgled. Należy pamiętać, że postawą dobrze pracującej instalacji jest projekt, właściwy dobór technologii do konkretnych warunków oraz jakość montażu.

Podsumowanie

Jak widać, atrakcyjne uzyski z fotowoltaiki prosumenckiej w polskich warunkach są jak najbardziej możliwe. Fotowoltaika może przynosić zadowalające efekty oraz odciążyć domowy budżet inwestora. W tym przypadku niemałym wsparciem była dotacja MójPrąd oraz ulga termomodernizacyjna. Fotowoltaika z pompą ciepła sprowadza całość wydatków do opłat stałych za energię elektryczną Monitorujemy w tej instalacji pompę ciepła, ale to temat kolejnego artykułu.
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia