Ile energii produkuje fotowoltaika? Nasz rok z instalacją PV


Podziel się
Cały 2020 rok obserwowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy około 9,86 kWp zlokalizowaną w podkrakowskiej miejscowości w jej pierwszym roku funkcjonowania. Ile zielonej energii udało się dzięki niej wyprodukować?
Montaż instalacji u inwestora
Zdecydowanie najlepszym miesiącem pod względem produkcji energii okazał się kwiecień. Tylko w kwietniu instalacja wyprodukowała więcej energii, niż przez cały IV kwartał.Najproduktywniejszym okresem okazał się II kwartał 2020 roku. W kwietniu, maju i czerwcu instalacja wyprodukowała łącznie 3856,55 kWh. W III kwartale wynik był podobny, a produkcja wyniosła 3751,57 kWh.W I kwartale instalacja prosumenta wyprodukowała 1884,31, a w IV 1175,51 kWh.
Zgodnie z teorią, od kwietnia do września instalacja PV powinna wyprodukować około 70% energii z całego roku. Monitorowana instalacja w tych miesiącach wyprodukowała 71% energii.
Instalacja wykonana na dachu inwestora[/caption]
Parametry instalacji
Mikroinstalacja PV, której się przyglądaliśmy została przyłączona do sieci pod koniec 2019 roku. Dzięki temu, mieliśmy cały rok, w którym mogliśmy monitorować ile energii może wyprodukować. Monitoring to przydatna cecha falownika, dzięki aplikacji można sprawdzać produktywność w ujęciu dziennym, miesięcznym i rocznym. W tym przypadku dodaliśmy dwa dodatkowe liczniki, energii zużywanej przez cały dom oraz sublicznik do pompy ciepła. Wszystkie dane: zużycia i produkcji dostępne są dla nas przez internet. Dzięki temu mamy temat na kolejny artykuł. Dziś skupiamy się na produktywności.Instalacja z której uzyski analizowaliśmy jest zlokalizowana w Małopolsce, w miejscowości znajdującej się na południowy wschód od Krakowa. Przyjrzyjmy się jej parametrom.- Instalacja o mocy 9,86 kWp
- Instalacja podłączona do sieci w grudniu 2019 roku
- Moduły monokrystaliczne MWT o mocy 340 Wp
- Kierunek - południe
- Konstrukcja wsporcza do dachówki ceramicznej
- Dom jednorodzinny, piętrowy z dachem dwuspadowym
- Montaż: Solgen

Uzysk z instalacji PV
Przyjmuje się, że w polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1 000 kWh z każdego zainstalowanego kilowata mocy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że instalacja fotowoltaiczna będzie produkować najwięcej energii w miesiącach letnich (nawet do 70%), a dokładnie od kwietnia do września. Dysproporcja w produkcji energii z modułów fotowoltaicznych może być duża (nawet do kilkuset procent) w zależności od danego miesiąca i pogody. Dzięki rozliczeniu w ramach systemu opustu nie jest to problemem - , inwestor ma cały rok na odebranie energii wysyłanej do sieci. Kosztem jest wskaźnik opustu, w tym przypadku 0.8. Oznacza to, że inwestor odbiera 80% energii wysłanej do sieci.Zgodnie z założeniami, instalacja prosumenta powinna rocznie wyprodukować około 9860 kWh energii, co w przeliczeniu na miesiąc daje 821,67 kWh miesięcznie. Ile faktycznie wyprodukowała?Praktyka ponad teorią!
Miłe zaskoczenie. W ciągu całego 2020 roku instalacja wyprodukowała około 10,67 MWh, a dokładnie 10667,94 kWh. To ponad 800 kWh więcej, niż zakłada teoria. Średnia miesięczna produkcja dla tej instalacji wyniosła 889 kWh, czyli o 8% więcej niż zgodnie z założeniami.
Kwartał | Produkcja zielonej energii |
I | 1884,31 |
II | 3856,55 |
III | 3751,57 |
IV | 1175,51 |
Rekordowy miesiąc
Najlepszym miesiącem okazał się kwiecień. System, który analizujemy wyprodukował w ciągu miesiąca aż 1 577,32 kWh energii elektrycznej. Średnia produkcja dzienna wynosiła w tym miesiącu 52,58 kWh. Najwyższa dzienna produkcja w tym miesiącu to 64,89 kWh, a najniższa to 32,08 kWh.Rekordowy dzień
Może zastanawiacie się, ile energii maksymalnie może wyprodukować instalacja o mocy 10 kWp w ciągu jednego słonecznego dnia.Dla tej instalacji rekordowym dniem okazał się 16.05.2020 r. Instalacja wyprodukowała wtedy aż 66 kWh, czyli około 0,6% rocznego uzysku.Dla porównania, najmniejsza produkcja dzienna w ciągu roku wyniosła 0,12 kWh. Taki uzysk przyniósł jeden z grudniowych dni.[caption id="attachment_55922" align="aligncenter" width="2560"]
Zadowolony prosument?
Według niektórych badań, aż 96% prosumentów jest zadowolonych z decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej. Jak swoją decyzję ocenia po roku inwestor - prosument, którego instalację obserwowaliśmy?Zafascynowała mnie idea domu bez rachunków - mówi własciciel. Moja instalacja zasila dom i pompę ciepła. Mam więc własny prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową - co nas kosztuje ponad 200zł rocznie. Z gazu zrezygnowaliśmy. Fotowoltaika zmienia trochę nawyki, bo staramy się prać, gotować i używać piekarnik w pełnym słońcu. Nie wiemy tylko czy to taka energooszczędność czy krakowska chytrość - śmieje się inwestor.
Montaż instalacji PV
Instalacja u inwestora została wykonana przez firmę Solgen z Krakowa. Jak przebiegał jej montaż?Ze względu na ekspozycję południową zastosowaliśmy moduły zapewniające bardzo niski temperaturowy współczynnik mocy. Powoduje to, że znacznie wolniej spada ich moc w raz ze wzrostem temperatury. W konsekwencji moduły te mają o ok. 2-5 oC niższą temperaturę pracy niż klasyczne rozwiązania. Niższa temperatura pracy przyczynia się do wyższej produkcji energii, którą szacuje się na ok. dodatkowe 2-3% rocznie.- mówi Krzysztof Stanek z firmy SOLGEN, wykonawcy instalacji.Jak dodaje przedstawiciel firmy, dziś w ofercie znajduje się jeszcze lepsze rozwiązanie związane z technologią shinhgled. Należy pamiętać, że postawą dobrze pracującej instalacji jest projekt, właściwy dobór technologii do konkretnych warunków oraz jakość montażu.
Podsumowanie
Jak widać, atrakcyjne uzyski z fotowoltaiki prosumenckiej w polskich warunkach są jak najbardziej możliwe. Fotowoltaika może przynosić zadowalające efekty oraz odciążyć domowy budżet inwestora. W tym przypadku niemałym wsparciem była dotacja MójPrąd oraz ulga termomodernizacyjna. Fotowoltaika z pompą ciepła sprowadza całość wydatków do opłat stałych za energię elektryczną Monitorujemy w tej instalacji pompę ciepła, ale to temat kolejnego artykułu.Polecane
OZE i EE
Zielona energia made in Poland: KENO Italia S.R.L. wkracza na rynek włoski
Materiał sponsorowany

OZE i EE
Europa na zielonym kursie! Rekordowy udział OZE w produkcji energii
