Ile kosztuje falownik fotowoltaiczny o mocy 10 kW?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Falownik, nazywany inaczej inwerterem, to urządzenie przekształcające energię elektryczną z modułów fotowoltaicznych, która jest generowana w postaci prądu i napięcia stałego, na energię w postaci napięcia i prądu przemiennego o parametrach zgodnych z energią elektryczną w sieci publicznej niskiego napięcia (230/400 V, 50 Hz). Oprócz samej zamiany prądu ze stałego na przemienny, falownik pełni także funkcje kontrolne oraz prowadzi statystyki produkcji energii.

Statystycznie, budynek jednorodzinny w Polsce potrzebuje około 3 500 kWh energii elektrycznej w skali roku na cele własne – gospodarcze. Pompa ciepła pracująca w budynku z ogrzewaniem podłogowym o powierzchni 100 m2 będzie potrzebowała ok. 3000-4000 kWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby grzewcze i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zwykle do budynku dobiera się nieco większą instalację fotowoltaiczną, aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, przy uwzględnieniu strat w systemie opustów. W związku z tym, instalacja o mocy około 10 kWp powinna być odpowiednia do pokrycia tych potrzeb.

Dodatkowo, instalacja o mocy 10 kWp złapie się na dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd!

Jak dopasować moc modułów PV do mocy falownika?

Sprawdź TUTAJ

Przegląd cen falowników

Przedstawiamy przegląd trójfazowych falowników fotowoltaicznych o mocy znamionowej około 10 kW. Średnie ceny przedstawione w tabeli zostały uśrednione i zaokrąglone przez redakcję na podstawie cen wybranych modeli dostępnych u kilku polskich dystrybutorów. Pozostałe parametry pochodzą z kart katalogowych.

ProducentFroniusHUAWEISMASolarEdge
ModelSymo 10.0-3-MSUN 2000-10KTL-M010.0 STP 10.0-3 AV-40SE10K
Max. moc wyjściowa AC [kW]10 kW10 kW10 kW10 kW
Max. sprawność [%]98%98,60%98,20%98%
Średnia cena netto7 347 zł6 172 zł7 308 zł6 023 zł

Parametry i przykładowe ceny wybranych przez redakcję modeli falowników. (Opracowanie redakcyjne)

Analizując ceny u wybranych dystrybutorów i po konsultacji z firmami wykonawczymi dochodzimy do wniosku, że najniższe ceny można znaleźć u głównych dystrybutorów falownika danego producenta. Podobnie jak w przypadku falowników fotowoltaicznych o mocy 5 kWp, o których cenach pisaliśmy TUTAJ , ceny poszczególnych modeli mogą się różnić o 1000 zł, a czasem nawet o 2 000 zł w zależności od dystrybutora. Oprócz tego, nie wszyscy dystrybutorzy posiadają w ofercie te same modele falowników. Wynika to między innymi ze współpracy między firmami.

Warto pamiętać, że firme wykonawcze również mogą negocjować ceny na przykład w zależności od tego ile produktów kupią i jaką współpracę z dystrybutorem udało się firmie nawiązać. Kompetentna firma wykonawcza do instalacji swojego klienta po prostu dobierze najbardziej optymalny produkt.

Ile kosztuje kompletna mikroinstalacja o mocy 10 kWp z montażem, pomiarami i dokumentacją?

https://globenergia.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna-o-mocy-ok-10-kwp-na-modulach-mwt-przeglad-ofert/

Zobacz również