Falownik, nazywany inaczej inwerterem, to urządzenie przekształcające energię elektryczną z modułów fotowoltaicznych, która jest generowana w postaci prądu i napięcia stałego, na energię w postaci napięcia i prądu przemiennego o parametrach zgodnych z energią elektryczną w sieci publicznej niskiego napięcia (230/400 V, 50 Hz). Oprócz samej zamiany prądu ze stałego na przemienny, falownik pełni także funkcje kontrolne oraz prowadzi statystyki produkcji energii.

Statystycznie, budynek jednorodzinny w Polsce potrzebuje około 3 500 kWh energii elektrycznej w skali roku na cele własne – gospodarcze. Instalacja dobrana do takiego zapotrzebowania powinna być nieco większa, niż 3,5 kWp. Instalacja o mocy 5 czy 6 kWp powinna zapewnić pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w większości polskich domów, które nie wykorzystują pompy ciepła, czy też ogrzewania stricte elektrycznego.

Falownik 5 kW – do jakich instalacji?

Uogólniając, falownik o mocy 5 kW sprawdzi się do instalacji o mocy 5 kWp skierowanej na południe lub dla instalacji nieco większej, np 6 kWp skierowanej na wschód lub zachód.

Przegląd cen falowników

Przedstawiamy przegląd trójfazowych falowników fotowoltaicznych o mocy znamionowej około 5 kW. Średnie ceny przedstawione w tabeli zostały uśrednione i zaokrąglone przez redakcję na podstawie cen wybranych modeli dostępnych u kilku polskich dystrybutorów. Pozostałe parametry pochodzą z kart katalogowych.

Producent Fronius HUAWEI SMA SolarEdge GoodWe 
Model Symo 5.0
3-M
Sun2000-
5KTL-M0
SUNNY
TRIPOWER 5.0
SE5K GW5000-
DT
Max. moc
wyjściowa AC [kW]
5 kW 5 kW 5 kW 5 kW 5 kW
Max. sprawność [%] 98% 98,40% 98,20% 98% 98%
Średnia cena netto 5 086 zł 4 499 zł 5 065 zł 4 415 zł 4 690 zł

Parametry i przykładowe ceny wybranych przez redakcję modeli falowników. (Opracowanie redakcyjne)

Analizując ceny u wybranych dystrybutorów i po konsultacji z firmami wykonawczymi dochodzimy do wniosku, że najniższe ceny można znaleźć u głównych dystrybutorów falownika danego producenta. Ceny poszczególnych modeli mogą się różnić o 1000 zł, a czasem nawet o 2 000 zł w zależności od dystrybutora. Oprócz tego, nie wszyscy dystrybutorzy posiadają w ofercie te same modele falowników. Wynika to między innymi ze współpracy między firmami.

Warto pamiętać, że firmy wykonawcze również mogą negocjować ceny na przykład w zależności od tego ile produktów kupią i jaką współpracę z dystrybutorem udało się firmie nawiązać. Kompetentna firma wykonawcza do instalacji swojego klienta po prostu dobierze najbardziej optymalny produkt.

Ile kosztuje kompletna mikroinstalacja o mocy 5 kWp z montażem, pomiarami i dokumentacją?

Sprawdź!

Redakcja GLOBEnergia