Gruntowe pompy ciepła

Grunt jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła i na głębokości poniżej 1,5 m utrzymuje korzystne warunki temperaturowe. W pompach gruntowych, ciepło odbierane jest za pośrednictwem wymiennika poziomego lub pionowego.

Poziomy i pionowy wymiennik ciepła

Wymiennik poziomy to system rur z tworzywa sztucznego rozłożonych poniżej granicy przemarzania gruntu (średnio od 1,5 do 1,7 m), w których płynie mieszanina wody i cieczy niezamarzającej. W przypadku wymiennika poziomego wykorzystujemy ciepło atmosferyczne pozyskane przez grunt dzięki promieniowaniu słonecznemu oraz opadom deszczu.

Drugą metodą wykorzystania ciepła z gruntu jest zastosowanie wymienników pionowych. System ten wymaga minimalnej powierzchni w porównaniu z wymiennikiem poziomym. Z racji wykorzystania ciepła geotermalnego jest również bardziej wydajny, niestety droższy ze względu na koszt odwiertów. Polega on na wprowadzeniu w odwiert prefabrykowanej sondy z tworzywa sztucznego w postaci podwójnej lub pojedynczej U-rurki.

Koszty inwestycyjne

Wysoki koszt gruntowych pomp ciepła nie wynika z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych związanych z wymiennikiem poziomym czy też gruntowym. Całkowity koszt gruntowych pomp ciepła jest wyższy, jednak są miejsca, w których sprawdzają się one zdecydowanie lepiej niż ich powietrzne odpowiedniki.

Chłodniejsze strefy klimatyczne, tereny górskie czy podgórske, to miejsca, w których lepiej od powietrznej sprawdzi się gruntowa pompa ciepła. Również we wszystkich większych obiektach, takich jak szkoła czy obiekt sportowy, wybór projektantów pada zdecydowanie na pompy gruntowe.


Kiedy sprawdzi się gruntowa pompa ciepła, kiedy powietrzna, a kiedy żadna?

Sprawdź TUTAJ 


Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła?

Uśredniając, do ogrzania domu jednorodzinnego w polskich warunkach klimatycznych w zupełności wystarczy pompa ciepła o mocy do 10 kW.

Od kilku lat redakcja regularnie pyta producentów i dystrybutorów pomp ciepła o ich ceny i parametry.

Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła? Tym razem zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o 13 modeli urządzeń dostępnych na polskim rynku. To gruntowe pompy ciepła o mocy do 10 kW.

Średnia cena gruntowej pompy ciepła

Cena kompletnej gruntowej pompy ciepła w przeliczeniu na 1 kW w 2019 roku wahała się od 3 380 do 10 360 PLN netto. Średnia cena pompy ciepła w 2019 roku w przeliczeniu na kW wynosiła 4 830 PLN netto.

Średnie ceny gruntowych pomp ciepła w 2019 roku, wzrosły o 1 570 zł/kW w porównaniu z 2018 rokiem, kiedy średnia cena w przeliczeniu na kW wynosiła 3 260 PLN netto. Tak duża różnica może wynikać z faktu, że z roku na rok producenci i dystrybutorzy podają do zestawienia parametry coraz nowszych modeli, z lepszymi sterownikami, lepszą automatyką, przez co są one droższe.

Inne parametry pomp

Oprócz samych cen, przeanalizowano również inne parametry pracy urządzeń.
Oferowana gwarancja wahała się od 2 do 5 lat, maksymalna temperatura wody grzewczej od 55 do 65 ⁰C, a COP ( (B0/W35 WG EN14511): od 4,46 do 5,1. Średnie COP analizowanych produktów bez wartości ekstremalnych wyniosło 4,8, co oznacza, że analizowane pompy ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej są w stanie wygenerować średnio 4,8 kWh ciepła.

Warto zauważyć, że choć sprawność powietrznych pomp ciepła jest coraz lepsza, średnie COP w przypadku gruntowych pomp ciepła jest wciąż dużo wyższe. To między innymi ten czynnik sprawia, że sprawdzają się one lepiej w chłodniejszych strefach klimatycznych. Dla porównania, według redakcyjnej analizy średnie COP bez ekstremum w przypadku MONOBLOKÓW  wynosiło 3,8, a w przypadku SPLITÓW – 3,6.

Poziom mocy akustycznej analizowanych gruntowych pomp ciepła według etykiety ERP wahał się od 41 do 57 dB. To oznacza, że gruntowe pompy ciepła są też cichsze niż powietrzne.


Co w pompach ciepła generuje hałas?

Sprawdź TUTAJ


Znak EHPA Q PL, który potwierdza, że pompa ciepła spełnia wysokie wymagania postawione przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), posiada 9 spośród 13 urządzeń.

Przy wybieraniu urządzenia do ogrzewania budynku warto sprawdzić, czy posiada ono wspomniany certyfikat. Jak podaje PORT PC, posiadanie znaku jakości EHPA-Q zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo zakupu oraz korzyści w długiej perspektywie czasu. Znak jakości może zostać przyznany wyłącznie trwałym, niezawodnym i energooszczędnym produktom o wysokim standardzie obsługi użytkowników.

Dowiedz się więcej!

Pełny przegląd urządzeń znajdziesz TUTAJ 

Chcesz wiedzieć ile kosztuje pompa ciepła do c.w.u.? Śledź nas na bieżąco!

 

Redakcja GLOBEnergia