Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW na modułach full black? Postaw na elegancję!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Moduły fotowoltaiczne full black jak sama nazwa wskazuje, są całkowicie czarne. W odróżnieniu od tradycyjnych modułów fotowoltaicznych, zamiast srebrnej, posiadają czarną ramę, a zamiast białego - czarny podkład. To moduły, na które większą uwagę powinny zwrócić osoby stawiające na estetykę, a także ci inwestorzy, którzy chcą, by ich instalacja idealnie wkomponowała się w ciemne pokrycie dachowe.

Moduł Encor w wersji full black od firmy Corab (Źródło: Redakcja GLOBEnergia)

Ile kosztuje mikroinstalacja PV o mocy około 10 kW oparta właśnie o moduły całkowicie czarne? O odpowiedź poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą.

Zapytaliśmy o wycenę na dachówce, która jest jednym z częściej stosowanych pokryć dachowych na polskich domach. Poprosiliśmy o wycenę instalacji o mocy około 10 kW, na modułach Encor, które są całkowicie czarne. Są to moduły oparte o ogniwa monokrystaliczne typu half-cut, czyli ogniwa cięte na pół, z najwyższej jakości krzemu. Wyróżniają się idealnie czarną folią kompozytową oraz czarną ramą z anodyzowanego aluminium. Moduły z ogniwami ciętymi na pół charakteryzują się czterokrotnie mniejszymi stratami mocy na linii ogniwo–moduł, wyższą wydajnością w słoneczne dni, lepszą odpornością na zacienienie, lepszym współczynnikiem wypełnienia modułu PV, większą mocą modułów bez zwiększenia wymiarów w porównaniu do standardowych produktów. W wersji całkowicie czarnej moduły Half Cut dodatkowo wyróżniają się elegancją.

A parametry? Wybrane moduły charakteryzują się wyjątkowo niskim temperaturowym współczynnikiem mocy, który według karty katalogowej wynosi zaledwie -0,27%/st. C. To oznacza, że w upalne lato, nawet przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, moc modułu spadnie stosunkowo niewiele.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 10 kWp opartą o moduły całkowicie czarne Encor typu half cut mocy 360 Wp i falownik GoodWe o mocy 10 kW.

Warto wiedzieć…
Aby moduły full black wyglądały w pełni elegancko na dachu, należy do nich dostosować
również czarną konstrukcję. Takie zestawy są zwykle nieco droższe od tradycyjnych
- srebrnych konstrukcji, co firmy wykonawcze mogą uwzględniać w swojej wycenie.

UWAGA: Przedstawiona analiza nie jest ofertą, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

Instalacja o mocy 9,72 kWp oparta na modułach całkowicie czarnych o mocy 360 Wp i falowniku 10 kW

W skład instalacji wchodzi:

  • 27 modułów Encor EC360M-6-120FB 360 Wp całkowicie czarnych o mocy 360 Wp
  • Falownik GoodWe GW10 KT-DT G2 o mocy 10 kW
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

Koszt: 39 300 zł brutto


Produkcja energii w instalacji PV

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego jeszcze w naszym kraju systemu opustu, z którego mogą korzystać prosumenci, czyli posiadacze instalacji o mocy do 50 kWp. Po zmianach wprowadzonych w nowelizacji ustawy OZE, instalacje prawdopodobnie nie będą przewymiarowywane.

Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 9 700 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na dachówce wynosi 39 300 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 4043 zł/kWp.

Okres zwrotu

Okres zwrotu dla tej inwestycji bez uwzględnienia wsparcia finansowego szacowany jest na około 7 lat. W przypadku odliczenia części kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej, okres zwrotu zostanie przyspieszony do około 5,5 roku. Po uwzględnieniu dotacji w Moim Prądzie 3.0. instalacja zwróciłaby się po około 5 latach.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego które weszły w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kW (biorąc pod uwagę moc po stronie DC czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą. W związku z tym, ta instalacja wymagałaby uzgodnienia.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia