Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii rozwijają się również systemy magazynowania energii. Coraz częściej promowane są również rozwiązania, w których nawet bez magazynu energii, w razie zaniku energii z sieci, instalacja może pracować na zasilaniu rezerwowym w czasie, gdy świeci słońce.

Standardowym rozwiązaniem falowników GEN24 firmy Fronius jest zasilanie jednego obwodu elektrycznego. Aby ono działało, nie ma potrzeby korzystania z magazynu energii – wystarczy światło słoneczne. Jednakże możliwe jest również zapewnienie pełnego zasilania rezerwowego trójfazowego, które będzie działało nawet wtedy, kiedy słońce będzie już za horyzontem. Do tego wymagany jest już jednak magazyn energii. Ile kosztuje taka instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii i funkcją pełnego zasilania rezerwowego? Jak zmieni się cena, jeżeli klientowi wystarczy zasilanie tylko jednej fazy do 3 kW? O odpowiedź poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą.

Fronius SYMO GEN24 PLUS, źródło: Fronius

Zapytaliśmy o wycenę na blachodachówce, która jest jednym z częściej stosowanych pokryć dachowych w nowych domach. Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 9,9 opartą o moduły Longi mocy 450 Wp oraz falownik Fronius SYMO GEN24 10.0 PLUS z magazynem energii BATTERY-BOX PREMIUM HVM 8.3 o pojemności 8,28 kWh – z możliwością funkcji pełnego trójfazowego zasilania rezerwowego.

Longi LR4-72HPH, źródło: Longi

UWAGA: Przedstawiona analiza nie jest ofertą, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

Zanim jednak przejdziemy do instalacji z magazynem energii i pełnym zasilaniem rezerwowym trójfazowym, zobaczmy ile kosztowałaby ta instalacja bez magazynu energii, z zasilaniem awaryjnym jednofazowym.

Zasilanie awaryjne jednofazowe w falownikach Fronius GEN24, nazwane „PV-Point” stanowi standardowe wyposażenie. Dla bezpieczeństwa użytkowania należy jedynie doposażyć je w jednofazowy układ RCD – wyłącznik różnicowoprądowy, którego cena wynosi ok. 80 zł. To rozwiązanie działa nawet wtedy, gdy w zestawie nie ma akumulatora. Taka instalacja w wypadku zaniku zasilania z sieci, będzie w stanie zapewnić zasilanie rezerwowe jednofazowe do 3 kW, gdy tylko wystarczająca ilość światła słonecznego pada na moduły.

Instalacja o mocy 9,9 kWp oparta na modułach mocy 450 Wp i falowniku hybrydowym 10 kW

W skład instalacji wchodzi:

 • 22 moduły Longi LR4-72HPH-450M o mocy 450 Wp
 • Falownik Fronius SYMO GEN24 10.0 PLUS o mocy 10 kW
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa

Koszt: 44 300 zł brutto

Jeżeli do tej instalacji dołożymy jedynie akumulator, będzie ona pracowała dalej na zasilaniu rezerwowym jednofazowym do 3 kW, ale również wtedy, gdy słońce zajdzie, np. w nocy. Energia do zasilania obwodu będzie pochodziła z magazynu energii, który można naładować w ciągu dnia. Ile będzie kosztowała taka instalacja?

Instalacja o mocy 9,9 kWp oparta na modułach mocy 450 Wp i falowniku hybrydowym 10 kW z magazynem energii o pojemności 8,28 kWh

W skład instalacji wchodzi:

 • 22 moduły Longi LR4-72HPH-450M o mocy 450 Wp
 • Falownik Fronius SYMO GEN24 10.0 PLUS o mocy 10 kW
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa
 • BATTERY-BOX PREMIUM HVM 8.3

Koszt: 66 400 zł brutto

Jeżeli do tej instalacji dołożymy jeszcze rozdzielnica SZR, instalacja będzie mogła pracować na pełnym zasilaniu rezerwowym trójfazowym, również wtedy, gdy słońce zajdzie. Ile to kosztuje?

Instalacja o mocy 9,9 kWp oparta na modułach mocy 450 Wp i falowniku hybrydowym 10 kW z magazynem energii o pojemności 8,28 kWh i pełnym zasilaniem rezerwowym

W skład instalacji wchodzi:

 • 22 moduły Longi LR4-72HPH-450M o mocy 450 Wp
 • Falownik Fronius SYMO GEN24 10.0 PLUS o mocy 10 kW
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa
 • BATTERY-BOX PREMIUM HVM 8.3
 • rozdzielnica SZR – Enwitec Netzumschaltbox Fronius 3P lub KENO SH-GEN24-SZR

Koszt: 71 900 zł brutto

Produkcja energii w instalacji PV

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 10 000 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na blachodachówce, z zasilaniem rezerwowym jednofazowym, bez magazynu energii wynosi 44 300 zł brutto. Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 4 475 zł/kWp.

Cena instalacji na wybranych komponentach, na blachodachówce, z zasilaniem rezerwowym jednofazowym i magazynem energii wynosi 66 400 zł brutto. Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 6 707 zł/kWp.

Cena instalacji na wybranych komponentach, na blachodachówce, z pełnym zasilaniem rezerwowym trójfazowym i magazynem energii wynosi 71 900 zł brutto. Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 7 263 zł/kWp.

Instalacje zostały wycenione dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Kiedy warto zainwestować w pełne zasilanie rezerwowe?

O pełnym zasilaniu rezerwowym można pomyśleć tylko w przypadku falowników marki Fronius z rodziny Symo Hybrid lub GEN24. W przypadku GEN24 Plus 10.0, użytkownik może dysponować mocą we wszystkich trzech fazach, dochodzącą łącznie do 9 kW. Kiedy warto zainwestować w takie rozwiązanie? O odpowiedź poprosiliśmy Macieja Pilińskiego – Sales Managera z firmy Solar Energy Fronius Polska

O pełnym zasilaniu rezerwowym warto pomyśleć, jeżeli zależy nam na ciągłości zasilania w całym budynku. Coraz częściej najprostsze czynności stają się niemożliwe przy braku energii elektrycznej: otwarcie bramy, odsunięcie żaluzji, praca kotła gazowego. Nie łatwiej jest w przypadku domu inteligentnego. Jeżeli obawiamy się przerw w zasilaniu, warto postawić na firmę Fronius, która rozwiązanie jednofazowe oferuje w standardzie, a pełne trójfazowe zasilanie rezerwowe, przy niewielkim dodatkowym nakładzie kosztów. – komentuje Maciej Piliński.

Okres zwrotu

W przypadku najtańszej opcji, bez magazynu energii i z zasilaniem rezerwowym wydzielonego obwodu, okres zwrotu bez uwzględnienia wsparcia finansowego szacowany jest na około 7 lat. W przypadku odliczenia części kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej, okres zwrotu zostanie przyspieszony do około 6 lat.

W przypadku instalacji z jednofazowym zasilaniem awaryjnym i akumulatorem, okres zwrotu bez wsparcia finansowego wydłuża się do niespełna 10 lat. Przy uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej wynosi niecałe 9 lat.

W przypadku najdroższej, ale najbardziej kompletnej opcji z magazynem i pełnym zasilaniem rezerwowym trójfazowym, okres zwrotu wynosi nieco ponad 10 lat, a przy uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej około 9 lat.

Jest to dłuższy okres zwrotu, niż w przypadku instalacji bez magazynu energii i z tradycyjnym falownikiem, natomiast warto zauważyć, że wykorzystanie takich rozwiązań jest korzystne z punktu widzenia inwestora – gdyż zwiększa jego niezależność, a także z punktu widzenia sieci elektroenergetycznej. W związku z wyższą ceną, to właśnie takie rozwiązania powinny być wspierane w ramach dotacji, co jest rozważane w przypadku programu Mój Prąd 3.0.

Redakcja GLOBEnergia