Optymalizatory mocy

Optymalizatory mocy to urządzenia elektroniczne montowane przy modułach fotowoltaicznych lub w puszkach połączeniowych modułów, których podstawowym zadaniem jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w łańcuchu połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych.

Zastosowanie optymalizatorów mocy pozwala osiągnąć wyższe uzyski energii z instalacji – od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Szczególnie duże korzyści z zastosowania tego typu urządzeń pojawiają się w przypadku niedopasowania prądowo- napięciowego na modułach PV, na przykład w wyniku zacienienia, punktowego zabrudzenia, czy też nierównomiernego starzenia się modułów. Działanie optymalizatorów mocy polega na szukaniu punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu PV. Optymalizator mocy ma za zadanie obciążyć moduł PV w sposób optymalny – czyli taki, który w danych warunkach oświetlenia zapewni na wyjściu największą możliwą moc, niezależnie od tego, jaki prąd i napięcie generują pozostałe moduły w szeregu.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z optymalizatorami mocy?

Statystycznie, budynek jednorodzinny w Polsce potrzebuje około 3 500 kWh energii elektrycznej w skali roku na cele własne – gospodarcze. Wstępnego doboru mocy instalacji można dokonać opierając się na ilości zużytej energii. Zazwyczaj na każde 1 000 kWh energii elektrycznej zużytej rocznie przekłada się na około 1,25 kWp mocy instalacji PV.

W związku z tym, do pokrycia zapotrzebowania w statystycznym polskim budynku jednorodzinnym wystarczyłaby instalacja o mocy 4,5 kWp, a nawet nieco niższej.

O wycenę instalacji o mocy około 4,5 kWp z optymalizatorami mocy poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą.

Przykładowa wycena dla instalacji o mocy około 4,5 kWp z optymalizatorami mocy

UWAGA: Przedstawiona oferta jest poglądowa, opracowana przez redakcję na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 4,62 kWp z optymalizatorami mocy, na dachu skośnym pokrytym papą, na standardowych modułach fotowoltaicznych o mocy 330 Wp.

Instalacja o mocy 4,62 kWp oparta na modułach Phono Solar PS330M-20/UH o mocy 330 Wp z czarną ramą i falowniku Solaredge SE4K

W skład instalacji wchodzi:

  • 14 modułów Phono Solar PS330M-20/UH o mocy 330 Wp z czarną ramą
  • Falownik Solaredge SE4K
  • 14 optymalizatorów mocy
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

KOSZT: 24 500 zł brutto

Produkcja energii

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustu, z którego mogą korzystać prosumenci, czyli posiadacze instalacji do 50 kWp.

Według szacunków firmy wykonawczej, średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 4 600 kWh. Jednakże, biorąc pod uwagę zastosowanie optymalizatorów mocy ta instalacja może wyprodukować nieco więcej energii w ciągu roku.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na dachu skośnym z papy wynosi 24 500 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%. Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 5 303 zł.

Firma wykonawcza, od której otrzymaliśmy ofertę szacuje, że oszczędności uzyskane przez 15 lat eksploatacji inwestycji będą na poziomie 55 874 zł.

Warto wspomnieć, że inwestorzy mają możliwość obniżenia kosztów inwestycji korzystając z programu Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej. Okres zwrotu dla tej inwestycji szacowany jest na 8 lat bez uwzględnienia wsparcia finansowego, a na 6 lat z uwzględnieniem dotacji w programie Mój Prąd oraz odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Kiedy postawić na optymalizację?

W związku z dodatkowym elementem w instalacji, cena jednostkowa instalacji jest nieco wyższa, niż w przypadku instalacji bez optymalizatorów mocy, co może budzić wątpliwości u inwestora. Kiedy zatem warto wybrać instalację z optymalizatorami mocy?

Optymalizatory mocy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje cykliczne niedopasowanie prądowo-napięciowe, na przykład w wyniku zacienienia. Optymalizatory sprawdzą się również w sytuacji, gdy instalacja jest podzielona na różne połacie, przez co moduły mają różną orientację lub kąty nachylenia. Są więc sytuacje, w których warto wybrać instalację z optymalizatorami mocy, ale ostateczna decyzja zawsze należy do inwestora.

Opracowanie redakcyjne

Redakcja GLOBEnergia