Jednym z trendów w fotowoltaice jest wzrost mocy modułów PV oraz ich wymiarów. Równocześnie, wraz ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką oraz niskoemisyjnymi źródłami ogrzewania takimi jak pompy ciepła, wzrastają moce PV instalowane przez inwestorów. Instalacja o mocy 10 kWp powinna okazać się wystarczająca dla energooszczędnego domu zasilanego pompą ciepła. Ile kosztuje taka instalacja oparta o moduły dużej mocy? Oferta na nowym falowniku na polskim rynku.

Nowy falownik na polskim rynku

Falowniki Hypontech HPT to nowa seria na polskim rynku, która została stworzona z myślą o instalacjach dla domów jednorodzinnych i małych firm. Aluminiowy odlew korpusu falownika oraz optymalizacja układów przetwarzania mocy w dużej mierze przełożyła się na zmniejszenie rozmiarów całego urządzenia i podniesienie jego sprawności. Dodatkowo falownik jest całkiem lekki – waży zaledwie 14 kg.

Dla użytkowników ważną cechą urządzenia jest bardzo cicha praca – poziom generowanego hałasu plasuje się na poziomie 20 dB, co odpowiada rozmowie szeptem. Na uwagę zasługuje fakt, że producent nie zrezygnował z wyświetlacza LCD co dla oszczędności robi obecnie wielu producentów.

Przykładowa wycena dla instalacji o mocy około 10 kWp na blasze trapezowej

Montaż modułów PV na blasze trapezowej charakteryzuje się nieco niższą ceną, niż na pozostałych pokryciach dachowych, a sama blacha trapezowa jest dosyć często stosowanym pokryciem dachowym na domach jednorodzinnych.

O wycenę instalacji o mocy około 10 kWp opartą o moduły dużej mocy poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 9,99 kWp na modułach dużej mocy firmy Phono Solar o mocy 370 Wp, na falowniku Hypontech – nowym produkcie na polskim rynku, na dachu skośnym pokrytym blachą trapezową.

UWAGA: Przedstawiona oferta jest poglądowa, opracowana przez redakcję na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Instalacja o mocy 9,99 kWp oparta na modułach Phono Solar o mocy 370 Wp i falowniku Hypontech

W skład instalacji wchodzi:

  • 27 modułów Phono Solar PS 370M4-20/UH o mocy 370 Wp
  • Falownik HPT-10000D
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

KOSZT: 33 800 zł brutto

Produkcja energii

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustu, z którego mogą korzystać prosumenci, czyli posiadacze instalacji do 50 kWp.

Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 10 000 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na dachówce wynosi 33 800 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 3 383 zł brutto.

Okres zwrotu

Firma wykonawcza, od której otrzymaliśmy ofertę szacuje, że oszczędności uzyskane przez 15 lat eksploatacji inwestycji będą na poziomie 120 000 zł.

Okres zwrotu dla tej inwestycji bez uwzględnienia wsparcia finansowego szacowany jest na około 6 lat. Nabór do programu Mój Prąd już się skończył, więc inwestorzy nie mogą liczyć teraz na pewną dotację, gdyż nie wiadomo kiedy dokładnie i na jakich zasadach zostanie uruchomiony kolejny nabór. Warto jednak pamiętać o możliwości odliczenia części w ramach ulgi termomodernizacyjnej, która pozwoli na przyspieszenie zwrotu z inwestycji o około rok.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego które weszły w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kW (biorąc pod uwagę moc po stronie DC czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą.

W związku z powyższym, ta instalacja będzie wymagała uzgodnienia. O uzgodnieniach przeciwpożarowych możesz przeczytać więcej TUTAJ.

Redakcja GLOBEnergia