„Shingle” – z angielskiego znaczy po prostu „gont”, a technologia shingled, to łączenie ogniw w sposób przypominający gont. Choć pomysł połączenia ogniw słonecznych jak dachówek sięga lat 60. XX wieku, do tej pory ta technologia nie osiągnęła w przemyśle fotowoltaicznym dużej popularności, mimo wielu zalet. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy około 10 kWp na modułach typu shingled?

Technologia gontowa – jak to działa?

Technologia gontowa, technologia shingled czy też ogniwa na zakładkę, to technologia, która polega na nałożeniu na siebie wąskich pasków ogniw.

Ułożenie ogniw w technologii Shingled na podstawie ISE Fraunhofer

Standardowe ogniwo cięte jest laserowo na 5 lub 6 pasków. Paski układane są warstwami i klejone ze sobą przy pomocy specjalnego przewodzącego kleju. Każdy pasek ogniwa lekko zachodzi na kolejny, a ich łączenie ukryte jest pod pojedynczym szynoprzewodem. Konstrukcja pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni modułu, a tym samym zwiększenie jego efektywności. Brak szyn zbiorczych realnie zwiększa wydajność modułu.

Długie ogniwa zwykle łączone są równolegle, a każda komórka działa niezależnie. Dzięki temu, efekty zacienienia są mniej odczuwalne. Co więcej, te ogniwa są stosunkowo tanie w produkcji, więc mogą być konkurencyjne kosztowo dla standardowych modułów, szczególnie w miejscach narażonych na zacienienie.

Istnieje wiele patentów na technologię gontową. Wszystkie opierają się o wspólną zasadę nakładania się ogniw słonecznych, ale różnią się szczegółami. Stosunkowo niedawno przemysł fotowoltaiczny zainteresował się tą technologią, a komercyjne moduły gontowe zostały wprowadzone na rynek.

Do zestawienia wybraliśmy moduł typu shingled firmy Boviet o mocy 345Wp z czarną ramą.

Przykładowa wycena dla instalacji o mocy około 10 kWp na dachówce

O wycenę instalacji o mocy około 10 kWp opartą o moduły typu shingled poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą. Do wyceny wybraliśmy dachówkę, jako jedno z częściej stosowanych pokryć dachowych w budynkach jednorodzinnych.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 9,66 kWp na modułach shingled firmy Boviet o mocy 345 Wp z czarną ramą, na dachu skośnym pokrytym dachówką.

UWAGA: Przedstawiona oferta jest poglądowa, opracowana przez redakcję na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Instalacja o mocy 9,66 kWp oparta na modułach Boviet 345Wp shingled z czarną ramą o mocy 345 Wp i falowniku Huawei SUN 2000-8KTL-M0

W skład instalacji wchodzi:

  • 28 modułów Boviet 345Wp shingled czarna rama o mocy 345 Wp
  • Falownik Huawei SUN 2000-8KTL-M0
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

KOSZT: 37 000 zł brutto

Produkcja energii

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustu, z którego mogą korzystać prosumenci, czyli posiadacze instalacji do 50 kWp.

Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 9600 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na dachówce wynosi 37 000 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 3 830 zł brutto.

Jak wypada cena modułów shingled na tle innych technologii?

O cenach instalacji o mocy około 10 kWp pisaliśmy już wcześniej. Okazuje się, że ta instalacja wypada na ich tle bardzo korzystnie. Przypomnijmy, że według naszych wyliczeń średnia cena jednostkowa instalacji o mocy ok. 10 kWp na modułach typu HCC wynosi 4 279 zł brutto/kWp, na modułach premium z wydłużoną gwarancją 5 735 zł brutto/kWp, a na modułach MWT 4 315 zł brutto/kWp.

Wyceniona instalacja jest zatem tańsza.

Okres zwrotu

Inwestorzy mają możliwość obniżenia kosztów inwestycji korzystając z programu Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej. Okres zwrotu dla tej inwestycji szacowany jest na około 6 lat bez uwzględnienia wsparcia finansowego i na 5 lat z uwzględnieniem dotacji w programie Mój Prąd oraz odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Firma wykonawcza, od której otrzymaliśmy ofertę szacuje, że oszczędności uzyskane przez 15 lat eksploatacji inwestycji będą na poziomie 116 827 zł.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego które weszły w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kW (biorąc pod uwagę moc po stronie DC czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą.

W związku z powyższym, ta instalacja będzie wymagała uzgodnienia. O uzgodnieniach przeciwpożarowych możesz przeczytać więcej TUTAJ.

Redakcja GLOBEnergia