„Shingle” – z angielskiego znaczy po prostu „gont”, a technologia shingled, to łączenie ogniw w sposób przypominający gont. Choć pomysł połączenia ogniw słonecznych jak dachówek sięga lat 60. XX wieku, do tej pory ta technologia nie osiągnęła w przemyśle fotowoltaicznym dużej popularności, mimo wielu zalet. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy około 10 kWp na modułach typu shingled?

Technologia gontowa – jak to działa?

Technologia gontowa, technologia shingled czy też ogniwa na zakładkę, to technologia, która polega na nałożeniu na siebie wąskich pasków ogniw.

Ułożenie ogniw w technologii Shingled na podstawie ISE Fraunhofer

Standardowe ogniwo cięte jest laserowo na 5 lub 6 pasków. Paski układane są warstwami i klejone ze sobą przy pomocy specjalnego przewodzącego kleju. Każdy pasek ogniwa lekko zachodzi na kolejny, a ich łączenie ukryte jest pod pojedynczym szynoprzewodem. Konstrukcja pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni modułu, a tym samym zwiększenie jego efektywności. Brak szyn zbiorczych realnie zwiększa wydajność modułu.

Długie ogniwa zwykle łączone są równolegle, a każda komórka działa niezależnie. Dzięki temu, efekty zacienienia są mniej odczuwalne. Co więcej, te ogniwa są stosunkowo tanie w produkcji, więc mogą być konkurencyjne kosztowo dla standardowych modułów, szczególnie w miejscach narażonych na zacienienie.

Istnieje wiele patentów na technologię gontową. Wszystkie opierają się o wspólną zasadę nakładania się ogniw słonecznych, ale różnią się szczegółami. Stosunkowo niedawno przemysł fotowoltaiczny zainteresował się tą technologią, a komercyjne moduły gontowe zostały wprowadzone na rynek.

Do zestawienia wybraliśmy moduł typu shingled firmy Boviet o mocy 345Wp z czarną ramą.

Przykładowa wycena dla instalacji o mocy około 6 kWp na blachodachówce

O wycenę instalacji o mocy około 6 kWp opartą o moduły typu shingled poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą. Do wyceny wybraliśmy blachodachówkę, jako jedno z częściej stosowanych pokryć dachowych w budynkach jednorodzinnych.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 5,87 kWp na modułach shingled firmy Boviet o mocy 345 Wp z czarną ramą, na dachu skośnym pokrytym blachodachówką.

UWAGA: Przedstawiona oferta jest poglądowa, opracowana przez redakcję na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Instalacja o mocy 5,87 kWp oparta na modułach Boviet 345Wp shingled z czarną ramą o mocy 345 Wp i falowniku Huawei SUN 2000-5KTL-M0 oparta na konstrukcji montażowej Corab

W skład instalacji wchodzi:

  • 17 modułów Boviet 345Wp shingled czarna rama o mocy 345 Wp
  • Falownik Huawei SUN 2000-5KTL-M0
  • Konstrukcja Corab B-027
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

KOSZT: 24 400 zł brutto

Do wyceny została wybrana konstrukcja Corab B-027. Jak twierdzi instalator, jest ona bardzo stabilna, więc nie ma ryzyka zerwania instalacji przez wiatr. Ponadto jest to produkt polski!

Produkcja energii

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustu, z którego mogą korzystać prosumenci, czyli posiadacze instalacji do 50 kWp.

Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 5 900 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na dachówce wynosi 24 400 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 4 157 zł brutto.

Okres zwrotu

Firma wykonawcza, od której otrzymaliśmy ofertę szacuje, że oszczędności uzyskane przez 15 lat eksploatacji inwestycji będą na poziomie 70 900 zł.

Warto wspomnieć, że inwestorzy mają możliwość obniżenia kosztów inwestycji korzystając z programu Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej. Okres zwrotu dla tej inwestycji szacowany jest na około 7 lat bez uwzględnienia wsparcia finansowego i na 5 lat z uwzględnieniem dotacji w programie Mój Prąd oraz odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego które weszły w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kW (biorąc pod uwagę moc po stronie DC czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą.

W związku z powyższym, ta instalacja nie będzie wymagała uzgodnienia. O uzgodnieniach przeciwpożarowych możesz przeczytać więcej TUTAJ.

Redakcja GLOBEnergia