Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii dla domu? CZERWIEC 2023

magazyn energii

Inwestycja w fotowoltaikę coraz częściej kojarzy się nie tylko z samą mikroinstalacją fotowoltaiczną, ale również z magazynem energii, dzięki któremu możliwe jest znaczne zwiększenie autokonsumpcji. Choć rozbudowa instalacji o dodatkowy element w naturalny sposób wiąże się z jej wyższą ceną, to warto wiedzieć, że jest możliwość, aby koszty inwestycyjne obniżyć dzięki dotacji w programie Mój Prąd. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii dla domu w czerwcu 2023 roku? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

magazyn energii

Podziel się

Autokonsumpcja energii staje się coraz ważniejsza. Dzięki niej prosument przede wszystkim więcej oszczędza na rachunkach za energię elektryczną (nie musi ponosić kosztów dystrybucji). Dodatkowo odciąża sieć, nie wprowadzając do niej energii. Zużywanie energii na bieżąco będzie jeszcze bardziej istotne dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej w net-billingu, gdy w lipcu 2024 roku zamiast cen miesięcznych zaczną obowiązywać ceny godzinowe. 

Jak zwiększyć autokonsumpcję z instalacji fotowoltaicznej?

Zużycie energii na bieżąco można zwiększyć wdrażając proste nawyki takie jak uruchamianie urządzeń typu pralka, zmywarka, itp. w godzinach nadprodukcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Dziś już praktycznie wszystkie urządzenia mają możliwość opóźnienia startu. 

Bardziej zaawansowanym i naturalnie droższym sposobem na zwiększenie autokonsumcji jest wykorzystanie magazynu energii. Ile dziś kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp na dachówce z magazynem energii o pojemności 7 kWh? Sprawdzamy!

Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii?

Zapytaliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą, ile aktualnie trzeba zapłacić za instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Pod uwagę wzięliśmy instalację zlokalizowaną na jednej połaci - południowej, na dachu pokrytym dachówką, która jest jednym z częściej stosowanych w Polsce pokryć dachowych. W wycenie uwzględniono następujące komponenty:

  • Moduły Phono Solar typu HCC o mocy 460 Wp,
  • Falownik hybrydowy Hypontech,
  • Magazyn energii Pylontech 7,1 kWh
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie),
  • Zabezpieczenie strony AC i DC,
  • Okablowanie strony AC i DC,
  • Montaż, pomiary, dokumentacja,
  • Transport, dostawa.

UWAGA: Poniższe zestawienie nie stanowi oferty handlowej. Przedstawione ceny są poglądowe, opracowane przez redakcję na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firm wykonawczych. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

koszty instalacji pv z magazynem energii

Koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW z magazynem energii o pojemności 7,1 kWh to 60 000 zł. Dla porównania, instalacja fotowoltaiczna na dachówce bez magazynu energii i z tradycyjnym falownikiem (niehybrydowym) kosztuje 37 000 zł. Dołożenie do instalacji magazynu energii i hybrydowego falownika zwiększa koszty inwestycji o 23 000 zł. 

Jak obniżyć koszty inwestycyjne?

Program dotacyjny Mój Prąd to okazja dla prosumentów, by obniżyć koszty inwestycyjne w instalację fotowoltaiczną. Na instalacją PV o mocy 2-10 kW z dodatkowymi komponentami w programie przewidziano do 7 tys. zł (6 tys. zł bez elementów towarzyszących), a do magazynu energii elektrycznej – do 16 tys. zł. (Pozostałe kwoty dotacji sprawdzisz TUTAJ). Dofinansowanie na poszczególne elementy nie może przekroczyć 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Warto pamiętać o tym warunku, bo przy magazynie energii - inwestycji, której koszty są już na stosunkowo wysokim poziomie, 16 tys. zł może stanowić więcej niż połowę kosztów inwestycyjnych, więc inwestor nie dostanie pełnej kwoty dotacji.

Tak jak wspomniano, różnica w kosztach między instalacją z falownikiem hybrydowym i magazynem energii wynosi 23 tys. zł. Gdybyśmy założyli że te 23 tys. zł to koszt magazynu z montażem, to przysługująca prosumentowi dotacja wyniosłaby 50% wartości magazynu, czyli 11,5 tys. zł + 7 tys. zł na fotowoltaikę - razem - 18,5 tys. zł. 

Taka dotacja obniżyłaby koszty inwestycyjne o 31% z 60 tys. zł do 41,5 tys. zł.

Przypomnijmy, że w obecnej edycji programu falownika hybrydowego nie można potraktować jako falownika połączonego z systemem zarządzania energią. Aby otrzymać dotację na HEMS/EMS, systemy zarządzania muszą stanowić osobny element instalacji.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia