Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii dla domu? Marzec 2023

Wraz z rozwojem fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce, coraz większy nacisk stawiany jest na to, by jak największą część produkowanej energii zużywać na bieżąco. Co jednak, gdy pojawiają się nadwyżki? W ich zagospodarowaniu mogą pomóc magazyny energii! Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii dla domu w marcu 2023 roku? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Autokonsumpcja energii staje się coraz ważniejsza. Dzięki niej prosument przede wszystkim więcej oszczędza na rachunkach za energię elektryczną (nie musi ponosić kosztów dystrybucji). Dodatkowo odciąża sieć, nie wprowadzając do niej energii. Zużywanie energii na bieżąco będzie jeszcze bardziej istotne dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej w net-billingu, gdy w lipcu 2024 roku zamiast cen miesięcznych zaczną obowiązywać ceny godzinowe. 

Jak zwiększyć autokonsumpcję?

Zużycie energii na bieżąco można zwiększyć wdrażając proste nawyki takie jak uruchamianie urządzeń typu pralka, zmywarka, itp. w godzinach nadprodukcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Dziś już praktycznie wszystkie urządzenia mają możliwość opóźnienia startu. 

Bardziej zaawansowanym i naturalnie droższym sposobem na zwiększenie autokonsumcji jest wykorzystanie magazynu energii. Ile dziś kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp na dachówce z magazynem energii o pojemności 7 kWh? Sprawdzamy!

Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii?

Zapytaliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą, ile aktualnie trzeba zapłacić za instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Pod uwagę wzięliśmy instalację zlokalizowaną na jednej połaci - południowej, na dachu pokrytym dachówką, która jest jednym z częściej stosowanych w Polsce pokryć dachowych. W wycenie uwzględniono następujące komponenty:

  • Moduły Phono Solar typu HCC o mocy 460 Wp,
  • Falownik hybrydowy Hypontech,
  • Magazyn energii Pylontech 7,1 kWh
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie),
  • Zabezpieczenie strony AC i DC,
  • Okablowanie strony AC i DC,
  • Montaż, pomiary, dokumentacja,
  • Transport, dostawa.

UWAGA: Poniższe zestawienie nie stanowi oferty handlowej. Przedstawione ceny są poglądowe, opracowane przez redakcję na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firm wykonawczych. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW z magazynem energii o pojemności 7,1 kWh to 76 100 zł. Dla porównania, instalacja fotowoltaiczna na dachówce bez magazynu energii i z tradycyjnym falownikiem (niehybrydowym) kosztuje 44 900 zł. Dołożenie do instalacji magazynu energii i hybrydowego falownika zwiększa koszty inwestycji o 31 200 zł! 

  • Więcej wycen instalacji fotowoltaicznych dla domu znajdziesz TUTAJ

Jak obniżyć koszty inwestycyjne?

Program dotacyjny Mój Prąd to okazja dla prosumentów, by obniżyć koszty inwestycyjne w instalację fotowoltaiczną. Niestety nabór wniosków do czwartej edycji programu zakończył się 17.03.2023 r. z powodu wyczerpania budżetu. Wiemy jednak, że już wkrótce zostanie uruchomiona nowa edycja programu Mój Prąd, dzięki której będzie można znacząco obniżyć koszty inwestycyjne. Niektórym inwestorom udało się również obniżyć koszty inwestycyjne dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia