Główną składową kosztów instalacji fotowoltaicznej jest zakup modułów fotowoltaicznych.

Wieloletni spadek ich cen doprowadził w 2017 r. do granicy poniżej 0,40 euro/Wp netto przy zakupie hurtowym. Udział procentowy modułów PV w kosztach instalacji zależy w dużej mierze od mocy instalacji. Przy najmniejszych instalacjach w stosunku procentowym moduły PV będą stanowić niespełna 40% kosztów, przy większych instalacjach będzie to nawet 55%.

Rys.1 Struktura kosztów mikroinstalacji

Rys.1 Struktura kosztów mikroinstalacji

 

Drugą pozycję w kosztach zajmują zazwyczaj falowniki. Szczególnie przy małych instalacjach koszt zakupu falownika procentowo jest bardzo wysoki i może sięgać nawet 25% ogółu kosztów. Wraz ze wzrostem mocy procentowo koszty falowników spadają nawet do poziomu 13%. Pewną istotną granicą jest tu moc 4,6 kW, czyli wartość, powyżej której należy zacząć stosować falowniki 3-fazowe. W przypadku małych instalacji naziemnych (bardzo często na dachu domku jednorodzinnego trudno będzie zamontować instalację o mocy większej niż 10 kWp), drugą pozycję w kosztach będzie zajmował system mocowań. W przybliżeniu koszty systemu mocowań na dach skośny są średnio o połowę niższe niż na dach płaski czy grunt. Koszty montażu w przypadku systemu montowanego na gruncie także wzrastają w stosunku do systemu na dachu skośnym.

Rys. 2. Jednostkowy koszt zainstalowania netto 1 kWp dla instalacji 3-40 kWp

Rys. 2. Jednostkowy koszt zainstalowania netto 1 kWp dla instalacji 3-40 kWp

Najwyższym jednostkowym kosztem montażu charakteryzują się najmniejsze instalacje. W ich przypadku koszt montażu 1 kWp pod klucz przekracza 5 000 zł netto. Koszty jednostkowe instalacji PV wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej początkowo szybko spadają: dla instalacji 5–10 kWp koszt 1 kWp zamyka się w granicy 4 200–4 700 zł netto.

Większe instalacje zazwyczaj montowane są na gruncie, gdzie stosowany jest droższy naziemny system konstrukcji wsporczej. W przypadku instalacji o mocy 20–40 kW jednostkowy koszt montażu spada poniżej 4 000 zł/kWp netto. W zakresie podatku VAT przy montażu na domach jednorodzinnych do 300 m2 możliwe jest zastosowanie 8% VAT. W innym przypadku będzie to stawka 23% VAT. Różnice w cenie wynikają nie tylko z jakości zastosowanych komponentów, ale także z rodzaju pokrycia dachowego. Istotnie prostszy i tańszy jest montaż na dachu pokrytym blachodachówką, z kolei jednym z najdroższych montaży dachowych jest montaż na dachu pokrytym dachówką szczególnie dachówką karpiówką.

W myśl zmian w prawie energetycznym, przyłączenie mikroinstalacji o mocy do 40 kW jest bezpłatne, a koszty w całości ponosi zakład energetyczny. Z kolei w przypadku większych instalacji, o mocy elektrycznej zainstalowanej nie większej niż 5 MW, pobierana jest połowa opłaty ustalonej na podstawie rzeczywistych nakładów. W przypadku instalacji ponad 5 MW całość kosztów przyłączenia ponosi inwestor.

Artykuł stanowi fragment książki „Instalacje Fotowoltaiczne” Bogdana Szymańskiego, Wydawca: GLOBENERGIA Sp. z o.o., Kraków, 2017

Bogdan Szymański

Prezes SBF Polska PV, Redaktor GLOBEnergia, Bloger