Możliwość uzyskania dotacji z programu Mój Prąd, czy też skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej stanowi niemałą zachętę dla potencjalnych inwestorów – osób fizycznych. W przypadku programu Mój Prąd można uzyskać dopłatę w wysokości 5 tysięcy złotych, które mogą stanowić maksymalnie 50% poniesionych kosztów inwestycyjnych. Drugim warunkiem uzyskania wsparcia jest moc instalacji. Dotacja przysługuje na mikroinstalacje o mocy od 2 do 10 kWp.
Tak postawione warunki programu oznaczają, że najwyższy udział dotacji z Programu przypadałby na instalację, która kosztuje 10 tysięcy złotych brutto. W takim wypadku udział dotacji stanowiłby 50% – czyli 5 tysięcy złotych.
W ramach redakcyjnego przeglądu ofert instalacji fotowoltaicznych, poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą o wycenę instalacji fotowoltaicznej o największym możliwym udziale dotacji z programu Mój Prąd – na dobrych komponentach. Otrzymaliśmy ofertę instalacji o najmniejszej mocy, w ramach której można ubiegać się o dotację – 2 kWp.
Ile kosztuje instalacja PV o mocy 2 kWp?
Wycena została przygotowana dla instalacji opartej o moduły Phono Solar MWT oraz falownik Goodwe, zorientowanej na południe na dachu skośnym wykonanym z blachy trapezowej, na której montaż jest najtańszy.
Jak wygląda różnica w cenie montażu instalacji PV w zależności od lokalizacji? – Sprawdź TUTAJ
Instalacja o mocy 2,04 kWp oparta na modułach Phono Solar PS340M3-20/UM MWT i falowniku GoodWe GW2000 DNS
W skład instalacji wchodzi:
- 6 modułów Phono Solar PS340M3-20/UM MWT o mocy 340 Wp
- Falownik GoodWe GW2000 DNS
- Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
- Zabezpieczenie strony AC i DC
- Okablowanie strony AC i DC
- Montaż, pomiary, dokumentacja
- Transport, dostawa
KOSZT: 11 500 zł brutto
Kwota dotacji z Programu Mój Prąd: 5 000 zł
Udział dotacji: 43,5%
Cena i okres zwrotu
Cena jednostkowa takiej instalacji bez uwzględnienia dotacji i ulgi podatkowej wynosi 5637 zł/kWp, czyli prawie 1,5 tysiąca złotych więcej za 1 kWp, niż w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp.
Po uwzględnieniu dotacji z programu Mój Prąd cena jednostkowa zmniejsza się do 3 186 zł/kWp, a po uwzględnieniu zarówno dotacji jak i ulgi podatkowej do 2 645 zł/kWp.
Bez uwzględnienia wsparcia finansowego, instalacja fotowoltaiczna o mocy 2,04 kWp zwróciłaby się po około 6 latach oraz po niecałych 4 latach po uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej i dotacji z programu Mój Prąd.
Produkcja energii a zapotrzebowanie
Instalacja o mocy 2,04 kWp wyprodukowałaby w ciągu roku około 2 000 kWh.
Statystycznie, budynek jednorodzinny w Polsce potrzebuje około 3 500 kWh energii elektrycznej w skali roku na cele własne – gospodarcze. W związku z tym, instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 kWp byłaby w stanie pokryć niespełna 60% zapotrzebowania na energię elektryczną. Biorąc pod uwagę system opustu i niewielki poziom autokonsumpcji w Polsce, efektywnie ten udział byłby jeszcze niższy.
Oznacza to, że nawet po całkowitym zwrocie inwestycji – inwestor wciąż musiałby płacić rachunki za prąd. W tym miejscu warto przypomnieć, że cena energii elektrycznej rośnie z roku na rok.
Dla porównania, zwrot instalacji o mocy 5 kWp, która jest w stanie pokryć w całości roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną, po uwzględnieniu dotacji i ulgi termomodernizacyjnej jest niewiele dłuższy i wynosi około 5 lat. Szczegóły sprawdź TUTAJ
W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy nie lepiej zainwestować w 1,5 lub 2 kWp więcej i ograniczyć rachunek za prąd praktycznie do zera, a wydłużyć zwrot inwestycji o rok lub dwa lata?
Zdecydowanie lepiej zainwestować w instalację dobrze dobraną do zapotrzebowania w budynku. Bardzo małe instalacje o mocy ok. 2 kWp posiadają bardzo wysoki jednostkowy koszt w przeliczeniu na kilowat zainstalowanej mocy. Przy wzroście mocy instalacji ten koszt jednostkowy spada. Ponadto celem sfinansowania dodatkowych kosztów większej instalacji można skorzystać z szerokiej gamy kredytów komercyjnych, które z uwagi na bardzo niskie stopy procentowe są bardzo atrakcyjne. – komentuje Bogdan Szymański Prezes SBF POLSKA PV
Jak zmienia się rachunek za prąd po zamontowaniu instalacji PV? Sprawdź TUTAJ
Podsumowanie
Wielce prawdopodobne, że na polskim rynku można znaleźć oferty instalacji o mocy 2 kWp, a nawet większej, za mniej niż 10 000 zł. Może się jednak okazać, że w taką instalację nie warto inwestować, ze względu na komponenty złej jakości lub niedoświadczoną ekipę montażową.
O tym, czy warto zainwestować w instalację o mocy 2 kWp i chociaż częściowo zmniejszyć rachunek za prąd decyduje inwestor. Praktyka pokazuje jednak, że okresy zwrotu większych instalacji nie są znacząco dłuższe. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem mocy instalacji, spada koszt jednostkowy i cena w przeliczeniu na 1 kWp jest niższa.
Warto również pamiętać, że ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok, więc inwestor którego instalacja nie pokrywa w całości zapotrzebowania na energię elektryczną, wciąż będzie płacił rachunki za prąd, które w wyniku podwyżek cen prądu będą zapewne coraz wyższe.