Ile kosztuje instalacja PV o mocy 2 kWp i czy się opłaca? – redakcyjna analiza

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Możliwość uzyskania dotacji z programu Mój Prąd, czy też skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej stanowi niemałą zachętę dla potencjalnych inwestorów - osób fizycznych. W przypadku programu Mój Prąd można uzyskać dopłatę w wysokości 5 tysięcy złotych, które mogą stanowić maksymalnie 50% poniesionych kosztów inwestycyjnych. Drugim warunkiem uzyskania wsparcia jest moc instalacji. Dotacja przysługuje na mikroinstalacje o mocy od 2 do 10 kWp.

Tak postawione warunki programu oznaczają, że najwyższy udział dotacji z Programu przypadałby na instalację, która kosztuje 10 tysięcy złotych brutto. W takim wypadku udział dotacji stanowiłby 50% - czyli 5 tysięcy złotych.

W ramach redakcyjnego przeglądu ofert instalacji fotowoltaicznych, poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą o wycenę instalacji fotowoltaicznej o największym możliwym udziale dotacji z programu Mój Prąd - na dobrych komponentach. Otrzymaliśmy ofertę instalacji o najmniejszej mocy, w ramach której można ubiegać się o dotację - 2 kWp.

Ile kosztuje instalacja PV o mocy 2 kWp?

Wycena została przygotowana dla instalacji opartej o moduły Phono Solar MWT oraz falownik Goodwe, zorientowanej na południe na dachu skośnym wykonanym z blachy trapezowej, na której montaż jest najtańszy.


Jak wygląda różnica w cenie montażu instalacji PV w zależności od lokalizacji? - Sprawdź TUTAJ


Instalacja o mocy 2,04 kWp oparta na modułach Phono Solar PS340M3-20/UM MWT i falowniku GoodWe GW2000 DNS

W skład instalacji wchodzi:

  • 6 modułów Phono Solar PS340M3-20/UM MWT o mocy 340 Wp
  • Falownik GoodWe GW2000 DNS
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

KOSZT: 11 500 zł brutto
Kwota dotacji z Programu Mój Prąd: 5 000 zł
Udział dotacji: 43,5%

Cena i okres zwrotu

Cena jednostkowa takiej instalacji bez uwzględnienia dotacji i ulgi podatkowej wynosi 5637 zł/kWp, czyli prawie 1,5 tysiąca złotych więcej za 1 kWp, niż w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp.

Po uwzględnieniu dotacji z programu Mój Prąd cena jednostkowa zmniejsza się do 3 186 zł/kWp, a po uwzględnieniu zarówno dotacji jak i ulgi podatkowej do 2 645 zł/kWp.

Bez uwzględnienia wsparcia finansowego, instalacja fotowoltaiczna o mocy 2,04 kWp zwróciłaby się po około 6 latach oraz po niecałych 4 latach po uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej i dotacji z programu Mój Prąd.

Produkcja energii a zapotrzebowanie

Instalacja o mocy 2,04 kWp wyprodukowałaby w ciągu roku około 2 000 kWh.

Statystycznie, budynek jednorodzinny w Polsce potrzebuje około 3 500 kWh energii elektrycznej w skali roku na cele własne - gospodarcze. W związku z tym, instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 kWp byłaby w stanie pokryć niespełna 60% zapotrzebowania na energię elektryczną. Biorąc pod uwagę system opustu i niewielki poziom autokonsumpcji w Polsce, efektywnie ten udział byłby jeszcze niższy.

Oznacza to, że nawet po całkowitym zwrocie inwestycji - inwestor wciąż musiałby płacić rachunki za prąd. W tym miejscu warto przypomnieć, że cena energii elektrycznej rośnie z roku na rok.
Dla porównania, zwrot instalacji o mocy 5 kWp, która jest w stanie pokryć w całości roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną, po uwzględnieniu dotacji i ulgi termomodernizacyjnej jest niewiele dłuższy i wynosi około 5 lat. Szczegóły sprawdź TUTAJ 

W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy nie lepiej zainwestować w 1,5 lub 2 kWp więcej i ograniczyć rachunek za prąd praktycznie do zera, a wydłużyć zwrot inwestycji o rok lub dwa lata?

Zdecydowanie lepiej zainwestować w instalację dobrze dobraną do zapotrzebowania w budynku. Bardzo małe instalacje o mocy ok. 2 kWp posiadają bardzo wysoki jednostkowy koszt w przeliczeniu na kilowat zainstalowanej mocy. Przy wzroście mocy instalacji ten koszt jednostkowy spada. Ponadto celem sfinansowania dodatkowych kosztów większej instalacji można skorzystać z szerokiej gamy kredytów komercyjnych, które z uwagi na bardzo niskie stopy procentowe są bardzo atrakcyjne. - komentuje Bogdan Szymański Prezes SBF POLSKA PV


Jak zmienia się rachunek za prąd po zamontowaniu instalacji PV? Sprawdź TUTAJ


Podsumowanie

Wielce prawdopodobne, że na polskim rynku można znaleźć oferty instalacji o mocy 2 kWp, a nawet większej, za mniej niż 10 000 zł. Może się jednak okazać, że w taką instalację nie warto inwestować, ze względu na komponenty złej jakości lub niedoświadczoną ekipę montażową.

O tym, czy warto zainwestować w instalację o mocy 2 kWp i chociaż częściowo zmniejszyć rachunek za prąd decyduje inwestor. Praktyka pokazuje jednak, że okresy zwrotu większych instalacji nie są znacząco dłuższe. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem mocy instalacji, spada koszt jednostkowy i cena w przeliczeniu na 1 kWp jest niższa.

Warto również pamiętać, że ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok, więc inwestor którego instalacja nie pokrywa w całości zapotrzebowania na energię elektryczną, wciąż będzie płacił rachunki za prąd, które w wyniku podwyżek cen prądu będą zapewne coraz wyższe.

https://globenergia.pl/w-jakich-godzinach-instalacja-fotowoltaiczna-produkuje-energie-elektryczna/?fbclid=IwAR3Ep2jEdoWEWfiHWhd1pV-Htip-IcsRxCtwtAGY3EZ2802ROmeaugq9uMk

Zobacz również