Rozwój i zwiększająca się popularność magazynów energii są korzystne z kilku względów. Po pierwsze, odnawialne źródła to źródła zależne od warunków atmosferycznych. Akumulatory pozwalają przechowywać wygenerowane nadwyżki i wykorzystać je w czasie większego zapotrzebowania na energię oraz zwiększyć niezależność energetyczną. Ich zastosowanie przyczynia się do zwiększenia autokonsumpcji, a więc do korzystania z darmowej, produkowanej na bieżąco energii. Wykorzystanie magazynów energii pomaga również w odciążeniu sieci elektroenergetycznych. Instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną w ciągu dnia i dostarczają duże ilości energii do sieci w tym samym czasie. Zastosowanie magazynów energii pozwala zgromadzić część energii, a tym samym nieco odciążyć sieć. To aspekt, na który coraz częściej zwracają uwagę operatorzy systemów dystrybucyjnych. O to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW, wyposażona w magazyn energii o pojemności 50 kWh pytamy jedną z zaprzyjaźnionych firm wykonawczych.

Dla kogo taka instalacja?

Instalacja o mocy 50 kW z magazynem energii o pojemności 50 kWh byłaby odpowiednia dla takiej firmy, w której zużycie energii elektrycznej jest na takim poziomie, że firmie nie opłaca się jeszcze zostać prosumentem i podpisać umowę kompleksową, a równocześnie chce ograniczyć sprzedaż nadwyżek energii do sieci. Zużycie własne produkowanej energii jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem, bo zużywa się darmową energię. Z kolei energia do sieci jest sprzedawana po niższych stawkach niż energia, która w okresie zapotrzebowania musi zostać kupiona z sieci. Wykorzystanie magazynu w takim wypadku znacznie poprawia niezależność energetyczną oraz obniża koszty energii elektrycznej poprzez zwiększenie autokonsumpcji. Ile kosztuje taka instalacja? Poprosiliśmy o wycenę instalacji 50 kW z magazynem energii o pojemności 50 kWh na gruncie.

UWAGA: Przedstawiona analiza nie jest ofertą, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

Instalacja o mocy 49,95 kWp na gruncie, oparta na modułach bifacjalnych o mocy 450 Wp i dwóch falownikach o mocy 25 kW, z magazynem energii o pojemności 50 kWh.

W skład instalacji wchodzi:

  • 111 modułów bifacjalnych typu N Jolywood JW-HD144N 9BB 450W o mocy 450 Wp
  • 2 falowniki hybrydowe SOFAR HYD20KTL-3PH mocy 25 kW każdy
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa
  • Magazyn energii Sofar GTX3000 o pojemności nominalnej 50 kWh

Koszt: 250 000 zł netto

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na dachówce wynosi 250 000 zł netto. Jest to instalacja wyceniona dla firmy, więc podatek VAT wynosi 23%.

Cena jednostkowa netto dla tej instalacji wynosi 5 005 zł/kWp. Firma wykonawcza szacuje, że okres zwrotu w przypadku tej instalacji wyniesie około 9 lat. Koszt magazynu energii w tej instalacji stanowi około 30% ceny.

Produkcja energii w instalacji PV

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 50 000 kWh.

Redakcja GLOBEnergia