Średnia moc mikroinstalacji montowanej w pierwszym półroczu 2020 roku wynosiła 6,8 kW. Taka moc potwierdza, że prosumenci decydują się na coraz wyższe moce mikroinstalacji! Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kW oparta o nowy falownik, który niedawno pojawił się na polskim rynku?

Nowy falownik na polskim rynku

Falowniki Hypontech HPT to nowa seria na polskim rynku, która została stworzona z myślą o instalacjach dla domów jednorodzinnych i małych firm. Aluminiowy odlew korpusu falownika oraz optymalizacja układów przetwarzania mocy w dużej mierze przełożyła się na zmniejszenie rozmiarów całego urządzenia i podniesienie jego sprawności. Dodatkowo falownik jest całkiem lekki – waży zaledwie 14 kg.

Dla użytkowników ważną cechą urządzenia jest bardzo cicha praca – poziom generowanego hałasu plasuje się na poziomie 20 dB, co odpowiada rozmowie szeptem. Na uwagę zasługuje fakt, że producent nie zrezygnował z wyświetlacza LCD co dla oszczędności robi obecnie wielu producentów.

Falownik Hypontech

Przykładowa wycena dla instalacji o mocy około 7 kWp na blachodachówce

O wycenę instalacji o mocy około 7 kWp opartą o falownik Hypontech poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą. Do wyceny wybraliśmy blachodachówkę, jako jedno z częściej stosowanych pokryć dachowych w budynkach jednorodzinnych.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 7,03 kWp na modułach Phono Solar o mocy 370 Wp, na dachu skośnym pokrytym blachodachówką.

UWAGA: Przedstawiona oferta jest poglądowa, opracowana przez redakcję na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Instalacja o mocy 7,03 kWp oparta na modułach Phono Solar o mocy 370 Wp i falowniku Hypontech

W skład instalacji wchodzi:

  • 19 modułów Phono Solar PS 370M4-20/UH o mocy 370 Wp
  • Falownik HPT-6000D o mocy 6 kW
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

KOSZT: 28 800 zł brutto

Produkcja energii

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustu, z którego mogą korzystać prosumenci, czyli posiadacze instalacji do 50 kWp.

Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 7 000 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na dachówce wynosi 28 800 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 4 097 zł brutto.

Okres zwrotu

Firma wykonawcza, od której otrzymaliśmy ofertę szacuje, że oszczędności uzyskane przez 15 lat eksploatacji inwestycji będą na poziomie 85 000 zł.

Warto wspomnieć, że inwestorzy mają możliwość obniżenia kosztów inwestycji korzystając z programu Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej. Okres zwrotu dla tej inwestycji szacowany jest na około 7 lat bez uwzględnienia wsparcia finansowego i na 5 lat z uwzględnieniem dotacji w programie Mój Prąd oraz odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego które weszły w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kW (biorąc pod uwagę moc po stronie DC czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą.

W związku z powyższym, ta instalacja będzie wymagała uzgodnienia. O uzgodnieniach przeciwpożarowych możesz przeczytać więcej TUTAJ

Redakcja GLOBEnergia