Ile kosztuje instalacja PV o mocy 8 kW z możliwością rozszerzenia o magazyn energii?

Planowana zmiana systemu rozliczeń nowych prosumentów spowodowała, że wszyscy ci, którzy do tej pory wstrzymywali się z inwestycją w instalację fotowoltaiczną, teraz ją podjęli, by zdążyć jeszcze przed zmianami. W efekcie, w ciągu ostatnich miesięcy mogliśmy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką u prywatnych inwestorów. Dodatkowo, coraz częściej mówi się o konieczności zwiększania autokonsumpcji, poprzez dołożenie do instalacji magazynu energii. Ile trzeba zapłacić za instalację o mocy 8 kW, która uwzględnia taką możliwość? Pytamy firmę wykonawczą.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą poprosiliśmy o wycenę instalacji o mocy 8 kW na blachodachówce, która jest jednym z najczęściej wykorzystywanych pokryć dachowych w domach jednorodzinnych. Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 8 kWp opartą o moduły typu shingled z czarną ramą o mocy 400 Wp i falownik o mocy 8 kW, którego dodatkową zaletą jest możliwość współpracy z systemami magazynowania energii. Jest to wbudowana możliwość w tym falowniku, a nie dodatkowa opcja, którą trzeba dokupić. Co więcej, jeśli prosument zdecyduje się na rozbudowę swojej instalacji o magazyn energii, to nie będzie musiał wymieniać falownika, gdyż ten bez problemu będzie w stanie zapewnić częściowe zasilanie rezerwowe - będzie gotowy na przyszłość, w któej autokonsumpcja nabierze jeszcze większego znaczenia. Ile może kosztować taka instalacja?

UWAGA: Przedstawiona analiza nie jest ofertą, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW z możliwością rozszerzenia o magazyn energii

koszt instalacji PV o mocy 8 kW

W skład instalacji wchodzi:

  • 20 modułów Eco Delta ECO-400M-66SA 400 Wp czarna rama Shingled
  • Falownik Huawei SUN 2000-8KTL - M1
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja 
  • Transport, dostawa

Koszt: 39 000 zł brutto

Produkcja energii w instalacji PV

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została dobrana pod funkcjonujący jeszcze w Polsce system opustów, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie energii w  budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci”. Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 8 000 kWh.

Do tej instalacji będzie można dołożyć również magazyn energii, który umożliwi częściowe zasilanie rezerwowe. Warto dodać, że już wkrótce w programie Mój Prąd, ma zostać uruchomione wsparcie, które umożliwi zakup magazynu energii.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na blachodachówce wynosi 39 000 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa dla tej instalacji wynosi 4875 zł/kWp brutto.

Okres zwrotu

Firma wykonawcza, od której otrzymaliśmy ofertę szacuje, że oszczędności uzyskane przez 15 lat eksploatacji inwestycji będą na poziomie 96 000 zł, a instalacja zwróci się po około 7 latach przy uwzględnieniu termomodernizacyjnej ulgi podatkowej.

Jak skorzystać z ulgi przy inwestycji w fotowloltaikę? Opracowaliśmy krótki poradnik - sprawdź TUTAJ!

Zobacz również