Ile kosztuje magazyn energii do domu jednorodzinnego?

Często trafiają do nas pytania, jaka jest optymalna wielkość magazynu energii dla domu jednorodzinnego i ile taki magazyn może kosztować. W kwestii doboru dużo zależy od instalatora, który przed montażem powinien przeprowadzić wywiad oraz audyt energetyczny, a także sprawdzić jak wygląda przebieg obciążenia domu, szczególnie w kontekście urządzeń energochłonnych takich jak płyta indukcyjna, czy sposób ogrzewania i chłodzenia (pompa ciepła, klimatyzacja, bojler elektryczny CWU itp.). Mówiąc o przedziale pojemności magazynu odpowiedniego dla domu jednorodzinnego możemy oscylować w przedziale od 7 do 15 kWh. W uproszczeniu możemy przyjąć, że dla standardowego domu jednorodzinnego optymalny jest magazyn energii o pojemności około 10 kWh. Ile taki magazyn kosztuje?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Magazyn energii w domu jednorodzinnym

Zadaniem magazynu energii jest gromadzenie bezemisyjnej energii wyprodukowanej w mikroinstalacji fotowoltaicznej lub (rzadziej) wiatrowej. Urządzenie umożliwia konsumpcję nadwyżek energii w godzinach wieczornych, także w nocy. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie większej ilości energii, którą wytworzy instalacja OZE. Innymi słowy minimalizowane jest oddawanie i pobieranie energii z sieci na rzecz zwiększenia autokonsumpcji. Magazyn zwiększa bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność od zakładów energetycznych, a także obniża koszty użytkowania domu. Warto jednak podkreślić, że nie ma możliwości, by przydomowy magazyn energii zapewnił zapotrzebowanie w ujęciu sezonowym, czy tygodniowym. Magazyn takiego rozmiaru byłby całkowicie nieopłacalny dla typowego gospodarstwa domowego. 

Poszukując optymalnego rozmiaru dla domowego magazynu energii, trzeba uwzględnić przede wszystkim dobowe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną oraz średnią (w skali roku), dobową generację energii w mikroinstalacji OZE. Nie warto sugerować się jedynie szczytem sezonu generacyjnego, ale opierać się na wartościach uśrednionych dla wszystkich słonecznych dni roku. W takim kontekście, pojemność magazynu, która może sprawdzić się w domu jednorodzinnym, wyniosłaby więc od 7 do 15 kWh. Sprawdźmy ile może kosztować magazyn o pojemności około 10 kWh, który mieści się mniej więcej w połowie tego przedziału.

Magazyn energii 10 kWh - ile kosztuje?

Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz częściej urządzenia magazynujące energię są kolejną decyzją inwestycyjną po montażu modułów fotowoltaicznych, szczególnie że będzie można otrzymać na nie dotację. Sprawdzamy ile kosztują same urządzenia wraz z montażem. Przyglądamy się cenom akumulatorów o pojemności 10 kWh.

Pod lupę wzięliśmy magazyny energii trzech różnych producentów i zapytaliśmy firmę wykonawczą o kompleksową usługę montażu takich urządzeń. Ceny takiej usługi dla tej pojemności to kolejno 22 500 zł brutto, 27 600 zł brutto, 30 900 zł brutto, a więc średnia cena magazynu energii o pojemności 10 kWh  z montażem oraz podatkami wynosi 27000 zł brutto. Warto też wziąć pod uwagę, że dzięki usłudze montażu, VAT wynosi 8% a nie 23%. 

Czy cenę magazynu można obniżyć? Obecni prosumenci, którzy zdecydują się na przejście na net-billing i będą chcieli zainwestować w magazyn energii, będą mogli liczyć na dotację w programie Mój Prąd, w której dotacja na magazyn może wynieść do 7,5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 50% kosztów. W tej sytuacji sprawa jest prosta, gdyż na wszystkie sprawdzone przez nas magazyny można by było otrzymać pełną dotację w wysokości 7500 zł. Tym samym, ceny obniżyłyby się do 23400 zł brutto, 20100 zł brutto oraz 15000 zł brutto.

Oprócz tego jeżeli prosument nie korzystał wcześniej z dotacji w programie Mój Prąd będzie mógł liczyć na 5 tys. zł w ramach nowej edycji. Jeżeli korzystał już z Mojego Prądu 3.0, to na fotowoltaikę dostanie dodatkowe 2 tys. zł. Wszystko to oczywiście pod warunkiem zmiany systemu rozliczeń na net-billing.

Ile kosztuje nowa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii? Pisaliśmy o tym TUTAJ

Odpowiedni akumulator - na co zwrócić uwagę?

Warto wiedzieć, że nie każdy magazyn energii sprawdzi się do każdej instalacji fotowoltaicznej. Zdarza się, że trzeba wymienić falownik na taki, który będzie miał możliwość współpracy z falownikiem. Warto również zaznaczyć, że nie każdy falownik będzie współpracował z każdym magazynem energii. Przed zakupem trzeba sprawdzić kompatybilność obu urządzeń. Optymalnie dobrany magazyn energii gwarantuje nie tylko większą efektywność użytkowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale także mniejsze koszty. Zbyt duży magazyn, czyli niedostosowany do potrzeb gospodarstwa domowego, tylko zwiększa niepotrzebnie początkowe koszty oraz okres zwrotu z inwestycji. W związku z tym, przed doborem magazynu energii elektrycznej, warto zdecydować się na audyt energetyczny.

Zobacz również