Ile kosztuje magazyn energii?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Coraz częściej mówi się o magazynach energii jako o niezbędnym elemencie instalacji fotowoltaicznej. Ich rozwój i zwiększająca się popularność są korzystne z kilku względów. Po pierwsze, odnawialne źródła to źródła zależne od warunków atmosferycznych. Akumulatory pozwalają przechowywać wygenerowane nadwyżki i wykorzystać je w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię. Pomagają również zwiększyć niezależność energetyczną. Ich zastosowanie przyczynia się do zwiększenia autokonsumpcji, a więc do korzystania z darmowej, produkowanej na bieżąco energii. Wykorzystanie magazynów energii pomaga również w odciążeniu sieci elektroenergetycznych. Instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną w ciągu dnia i dostarczają duże ilości energii do sieci w tym samym czasie. Zastosowanie magazynów energii pozwala zgromadzić część energii, a tym samym nieco odciążyć sieć. To aspekt, na który coraz częściej zwracają uwagę operatorzy systemów dystrybucyjnych. Niestety, magazyny energii stanowią również dodatkowy koszt, który zwiększa się wraz z pojemnością. Ile kosztują magazyny energii? Jaki procent energii wyprodukowanej w ciągu dnia mógłby zostać w nich zmagazynowany?

Koszty magazynu energii

O wyceny samych magazynów energii, które są kompatybilne z falownikami znanych marek, poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą. Jak można się było spodziewać - ceny rosną wraz z pojemnością, ale cena jednostkowa za 1 kWh pojemności spada.

Magazyn energii - 5 kWh pojemności

Przy magazynie energii o pojemności około 5 kWh, trzeba się liczyć z kosztami na poziomie około 14 tys. zł netto bez montażu i dodatkowego osprzętu takiego jak kable, liczniki energii, itp. Takie ceny wynikają z uśrednienia ofert otrzymanych przez redakcję od dostawców.

Ile energii zmagazynuje taki akumulator? Przyjrzyjmy się jednemu ze słonecznych dni w instalacji, którą stale obserwujemy.

Instalacja z której uzyski analizowaliśmy jest zlokalizowana w Małopolsce, w miejscowości znajdującej się na południowy wschód od Krakowa.

  • Instalacja o mocy 9,86 kWp
  • Instalacja podłączona do sieci w grudniu 2019 roku
  • Moduły monokrystaliczne MWT o mocy 340 Wp
  • Kierunek – południe
  • Konstrukcja wsporcza do dachówki ceramicznej
  • Dom jednorodzinny, piętrowy z dachem dwuspadowym

9.09.2021 r. był bardzo słoneczny dzień. Tego dnia instalacja wyprodukowała 50,52 kWh, a prosument zużył na bieżąco 12,03 kWh. Magazyn energii pojemności 5 kWh mógłby zgromadzić około 13% pozostałej energii.

Magazyn energii - 10 kWh pojemności

Przy magazynie energii o pojemności około 10 kWh, trzeba się liczyć z kosztami na poziomie około 23,5 tys. zł netto, a więc na podstawie statystyk z analizowanego dnia instalacja mogłaby zgromadzić około 26% pozostałej energii.

Magazyn energii - 15 kWh pojemności

Jeśli weźmiemy pod uwagę magazyn energii o pojemności około 15 kWh jego koszty wzrosną do ok. 32 tys. zł netto bez montażu i dodatkowego osprzętu, a odnosząc to do analizowanej sytuacji, mógłby on zgromadzić około 39% pozostałej energii.

Zobacz również