Ile kosztuje mikroinstalacja fotowoltaiczna? Marzec 2023 – AKTUALIZACJA

Ile aktualnie trzeba zapłacić za mikroinstalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego? O ile można obniżyć koszty inwestycyjne dzięki dotacjom? Redakcja GLOBENERGIA przedstawia aktualne koszty montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o różnych mocach i w różnych miejscach montażu.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu

Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym pozwala w znaczącym stopniu uniezależnić się od wzrostu rachunków za prąd. Instalację dobiera się w oparciu o roczne zużycie energii w danym gospodarstwie domowym, a moc instalacji fotowoltaicznej dla domu rzadko przekracza 10 kWp. Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników: wybranej firmy wykonawczej, zastosowanych komponentów, a także miejsca montażu. 

Zapytaliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą, ile aktualnie trzeba zapłacić za instalację fotowoltaiczną. Aby móc realnie porównać wzrost cen instalacji, wszystkie zostały oparte o te same komponenty i założenia. W wycenie uwzględniono następujące komponenty:

  • Moduły Phono Solar typu HCC o mocy 460 Wp,
  • Falownik Hypontech,
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie),
  • Zabezpieczenie strony AC i DC,
  • Okablowanie strony AC i DC,
  • Montaż, pomiary, dokumentacja,
  • Transport, dostawa.

Sprawdziliśmy jakie są różnice w cenie instalacji dla danej mocy w zależności od miejsca montażu. Wzięliśmy pod uwagę następujące miejsca instalacji dla różnych ich mocy: dachówka, blachodachówka, blacha trapezowa, dach płaski oraz grunt. 

W poniższej tabeli przedstawiamy ile aktualnie kosztuje mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp, 4 kWp, 5 kWp, 6 kWp, 8 kWp i 10 kWp w różnych miejscach montażu. Uwzględniliśmy również ceny jednostkowe (w przeliczeniu na 1 kWp) oraz średnie ceny dla wszystkich miejsc montażu. Pod uwagę wzięliśmy ceny brutto instalacji (8% VAT).

UWAGA: Poniższe zestawienie nie stanowi oferty handlowej. Przedstawione ceny są poglądowe, opracowane przez redakcję na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firm wykonawczych. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 3-10 kWp, źródło: własne

Z punktu widzenia miejsca montażu, najtańszą opcją jest instalacja na blasze trapezowej, a najdroższą - na gruncie. Różnica w cenie dla tych miejsc montażu waha się od 25% do nawet 29%. Za instalację o mocy 3 kWp na blasze trapezowej trzeba dziś zapłacić ok. 19,1 tys. zł, a za instalację na gruncie 23,9 tys. zł. Za instalację o mocy 10 kWp na blasze trapezowej trzeba zapłacić około 41,6 tys. zł, a za instalację na gruncie już 53,5 tys. zł. 

W tabeli możemy również zaobserwować prostą zależność - im większa moc instalacji, tym niższa cena jednostkowa. W przypadku instalacji o mocy 3 kWp, cena jednostkowa wynosi prawie 7 tys. zł/kW. Dla mikroinstalacji 10 kWp cena jednostkowa to już 4,6 tys. zł/kWh.

Sposób na obniżenie kosztów inwestycyjnych

Program dotacyjny Mój Prąd, to okazja dla prosumentów, by obniżyć koszty inwestycyjne w instalację fotowoltaiczną. Od 15.12.2022 r. w Moim Prądzie można otrzymać do instalacji fotowoltaicznej aż 6 tys. zł dofinansowania. Oczywiście, im większa jest mikroinstalacja fotowoltaiczna, tym mniejszy jest udział dotacji w kosztach inwestycyjnych. Przedstawia to poniższa tabela, w której zestawiono średnie ceny mikroinstalacji PV dla różnych miejsc montażu oraz udział procentowy dotacji 6 tys. zł.

Moc mikroinstalacji [kWp]Średnia cena brutto za instalację - marzec 2023Dotacja Mój Prąd 6 tys. zł - udział w cenie instalacji
320 860 zł29%
424 940 zł24%
528 580 zł21%
632 380 zł19%
839 800 zł15%
1046 740 zł13%

W przypadku najmniejszej mikroinstalacji dotacja może obniżyć koszty inwestycyjne nawet o 29%. Przy największej instalacji kwalifikującej się do programu, dotacja wynosi już 13%. Aktualny nabór programu trwa do 31.03.2023 r.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia