Pompa ciepła typu MONOBLOK

Powietrzne pompy ciepła typu MONOBLOK to urządzenia, na które składa się jedna jednostka, w której znajduje się cały układ chłodniczy. Urządzenia instalowane są na zewnątrz budynków, a źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne.

Urządzenia typu MONOBLOK są masywne, estetyczne, dobrze zaizolowane akustycznie
i termicznie. Cały układ chłodniczy wykonywany jest fabrycznie przez producenta, przez co
prawdopodobieństwo ewentualnego rozszczelnienia jest bardzo małe.

Zalety pomp ciepła typu MONOBLOK

Powietrzne pompy ciepła typu MONOBLOK:

  • Urządzenia do ustawienia na zewnątrz budynku – jedna jednostka,
  • Urządzenia masywne i dobrze zaizolowane akustycznie i termicznie,
  • Układ chłodniczy wykonany fabrycznie przez producenta,
  • Są dostępne w szerokim zakresie mocy od małych indywidualnych urządzeń 6 kW po duże urządzenia do zastosowań przemysłowych o mocy 60 kW. Można je łączyć w kaskady.
  • Nie wymagają karty urządzenia i kontroli szczelności

Pompy ciepła typu MONOBLOK transportują ciepło do budynku za pomocą wody grzewczej. Z tego względu wymagają dobrej izolacji termicznej, w związku z ryzykiem zamarznięcia przewodów przez wyprowadzane z urządzenia rury z wodą grzewczą.

Ze względu na fabrycznie zamknięty system chłodniczy w urządzeniach typu monoblok, instalator nie musi posiadać specjalnych uprawnień wymaganych na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 517/2014, które nakłada obowiązek certyfikacji osób, które zajmują się instalowaniem, serwisowaniem, konserwacją, naprawą, likwidacją lub kontrolą szczelności urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane. MONOBLOKI są nieco droższą propozycją powietrznych pomp ciepła, ale ze względu na liczne zalety, są warte rozważenia.

Różnica w cenie – z czego wynika?

SPLIT i MONOBLOK to tak naprawdę dwa takie same urządzenia. Różnica polega na tym, że pompy ciepła typu SPLIT, jako urządzenia oparte o jednostki zaadaptowane z systemów klimatyzacji, są pod względem produkcji łatwiejsze do wykonania, co przekłada się na nieco niższą cenę. W pompach typu MONOBLOK z kolei dba się o akustykę. To urządzenia duże, estetyczne, zaizolowane termicznie i akustycznie, przez co są ciche podczas pracy, ale nieco droższe w produkcji i tym samym w zakupie dla inwestora.

Ile kosztuje pompa ciepła typu MONOBLOK?

Do ogrzania domu jednorodzinnego w polskich warunkach klimatycznych w zupełności wystarczy pompa ciepła o mocy do 10 kW.

Od kilku lat redakcja regularnie pyta producentów i dystrybutorów pomp ciepła o ich ceny i parametry.

Ile kosztuje pompa ciepła typu MONOBLOK? Tym razem zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o 14 modeli urządzeń dostępnych na polskim rynku. To pompy ciepła powietrze/woda typu MONOBLOK o mocy do 9,5 kW.

Średnia cena pompy ciepła typu MONOBLOK

Cena kompletnej pompy ciepła typu MONOBLOK w przeliczeniu na 1 kW w 2019 roku wahała się od 2 300 do 8 490 PLN netto. Średnia cena pompy ciepła w 2019 roku w przeliczeniu na kW wynosiła 4 215 PLN netto.

Średnie ceny pomp ciepła typu MONOBLOK w 2019 roku, wzrosły o 645 zł/kW w porównaniu z 2018 rokiem, kiedy średnia cena w przeliczeniu na kW wynosiła 3 570 PLN netto.


Inne parametry pomp

Oprócz samych cen, przeanalizowano również inne parametry pracy urządzeń.
Oferowana gwarancja wahała się od 2 do 5 lat, maksymalna temperatura wody grzewczej od 50 do 70 ⁰C, a COP (A2/W35 wg. EN14511, ∆T5K): od 3,36 do 4,61. Średnie COP analizowanych produktów bez wartości ekstremalnych wyniosło 3,8, co oznacza, że analizowane pompy ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej są w stanie wygenerować średnio 3,8 kWh ciepła.

Poziom mocy akustycznej według etykiety ERP wahał się od 53 do 66 dB.
Znak EHPA Q PL, który potwierdza, że pompa ciepła spełnia wysokie wymagania postawione przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), posiada 10 spośród 14 urządzeń.


Co w pompach ciepła generuje hałas? Czy hałas zależy od typu pompy?

Sprawdź TUTAJ


Przy wybieraniu urządzenia do ogrzewania budynku warto sprawdzić, czy posiada ono wspomniany certyfikat EHPA Q PL. Jak podaje PORT PC, posiadanie znaku jakości EHPA-Q zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo zakupu oraz korzyści w długiej perspektywie czasu. Znak jakości może zostać przyznany wyłącznie trwałym, niezawodnym i energooszczędnym produktom o wysokim standardzie obsługi użytkowników.


Dowiedz się więcej!

Pełny przegląd urządzeń znajdziesz TUTAJ


MONOBLOK – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru pompy ciepła typu monoblok warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na parametry, wielkość parownika czy deklarowaną przez producenta żywotność urządzenia. Warto też mieć świadomość, że niektórzy producenci od lat produkują wysokiej jakości urządzenia typu monoblok, a niektórzy, ze względu na wymagania dla instalatorów, dostosowali urządzenia typu split do pracy urządzeń typu monoblok. Przekłada się to na niższe ceny urządzeń, mniejsze rozmiary jednostek, ale też na gorsze parametry akustyczne.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje gruntowa pompa ciepła typu? Śledź nas na bieżąco!

 

 

Redakcja GLOBEnergia