Ile kosztuje pompa ciepła typu SPLIT?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pompa ciepła typu SPLIT

Pompa ciepła typu SPLIT to powietrzna pompa ciepła zbudowana z dwóch jednostek: zewnętrznej wyposażonej w parownik, sprężarkę i zawór rozprężny oraz wewnętrznej ze skraplaczem. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza i przekazuje ją czynnikowi (gaz chłodniczy). Z jednostki zewnętrznej gaz chłodniczy kierowany jest rurami chłodniczymi do jednostki wewnętrznej, gdzie oddaje ciepło wodzie grzewczej.

Pompy ciepła typu SPLIT są nieco tańszą wersją powietrznych pomp, a jeszcze kilka lat temu, pod względem efektywności i parametrów pracy wyprzedzane były przez urządzenia typu MONOBLOK. Często były to urządzenia oparte o jednostki zaadaptowane z systemów klimatyzacji, bez specjalnej optymalizacji do pracy w trybie grzania. Dzisiaj, na tym etapie rozwoju technologii pomp ciepła, nie ma wyraźnej różnicy w wydajnościach pomiędzy tymi dwoma typami pomp ciepła. Ile kosztuje pompa ciepła typu SPLIT?

Ile kosztuje pompa ciepła typu SPLIT?

Do ogrzania domu jednorodzinnego w polskich warunkach klimatycznych w zupełności wystarczy pompa ciepła o mocy do 10 kW.

Od kilku lat redakcja regularnie pyta producentów i dystrybutorów pomp ciepła o ich ceny i parametry.

Ile kosztuje pompa ciepła typu SPLIT? Tym razem zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o 16 modeli urządzeń dostępnych na polskim rynku. To pompy ciepła powietrze/woda typu SPLIT o mocy do 10 kW.

Średnia cena pompy ciepła typu SPLIT

Cena kompletnej pompy ciepła w przeliczeniu na 1 kW w 2019 roku wahała się od 2 740 do 7 920 PLN netto. Średnia cena pompy ciepła w 2019 roku w przeliczeniu na kW wynosiła 3 790 PLN netto.

Warto dodać, że pomimo coraz bardziej zaawansowanych technologii i nowych modeli pomp wprowadzanych na rynek, średnie ceny pomp ciepła typu SPLIT nieznacznie spadały z roku na rok. Dla porównania, średnia cena w przeliczeniu na kW w 2018 roku wynosiła 3 740 PLN netto.


Inne parametry pomp

Oprócz samych cen, przeanalizowano również inne parametry pracy urządzeń.
Oferowana gwarancja wahała się od 2 do 5 lat, maksymalna temperatura wody grzewczej od 50 do 65 ⁰C, a COP (A2/W35 wg. EN14511, ∆T5K) od 3,2 do 4,5. Średnie COP analizowanych produktów bez wartości ekstremalnych wyniosło 3,6 co oznacza, że analizowane pompy ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej, generowały średnio 3,6 kWh ciepła.

Dominującym czynnikiem chłodniczym w analizowanych pompach okazał się R410A. Poziom mocy akustycznej według etykiety ERP wahał się od 40 do 65 dB.

Znak EHPA Q PL, który potwierdza, że pompa ciepła spełnia wysokie wymagania postawione przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), posiada 7 spośród 16 urządzeń.

Przy wybieraniu urządzenia do ogrzewania budynku warto sprawdzić, czy posiada ono wspomniany certyfikat. Jak podaje PORT PC, posiadanie znaku jakości EHPA-Q zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo zakupu oraz korzyści w długiej perspektywie czasu. Znak jakości może zostać przyznany wyłącznie trwałym, niezawodnym i energooszczędnym produktom o wysokim standardzie obsługi użytkowników i obowiązuje tylko w kraju, w którym został nadany.


Dowiedz się więcej!

Pełny przegląd urządzeń znajdziesz TUTAJ!


Zalety SPLITÓW

Zaletą pomp ciepła typu SPLIT jest ich cena, która jest nieco niższa niż wersje powietrznych pomp ciepła w wersji monoblok. Niższa cena wynika z łatwiejszego procesu produkcyjnego tych urządzeń. Oprócz tego w urządzeniach typu SPLIT jednostki połączone są przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym o bardzo niskiej temperaturze zamarzania, co gwarantuje, że czynnik ten nigdy nie zamarznie.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje pompa ciepła typu MONOBLOK? Śledź nas na bieżąco!

https://globenergia.pl/co-w-pompach-ciepla-generuje-halas-czy-halas-zalezy-od-typu-pompy/

Zobacz również