Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką jest obecnie najbardziej ekologicznym oraz najbardziej ekonomicznym pod względem rocznych kosztów eksploatacyjnych systemem grzewczym. Ile kosztuje taki system wraz z ogrzewaniem podłogowym? Jak bardzo różnią się koszty w zależności od doboru urządzenia? Przedstawiamy przykładową wycenę kompletnego systemu grzewczego z pompą ciepła, instalacją fotowoltaiczną i ogrzewaniem podłogowym w modernizowanym budynku z lat ‘90, o powierzchni 170 m2.

Koszt kompletnego systemu grzewczego z pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką i ogrzewaniem podłogowym w budynku z lat ‘90 o powierzchni 170 m2

O wycenę kompletnego systemu grzewczego z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym, przeznaczonego do budynku z lat ‘90 o powierzchni 170 m2 poprosiliśmy jedną z firm wykonawczych.

Do wyceny przyjęliśmy następujące założenia:

 • dotychczasowe źródło ogrzewania: pozaklasowy kocioł węglowy
 • dotychczasowe zużycie paliwa: 3 tony węgla/sezon
 • budynek piętrowy, w połowie podpiwniczony, słabo ocieplony
 • budowa na początku lat ‘90
 • powierzchnia ogrzewana budynku: około 170 m2
 • wentylacja grawitacyjna
 • ogrzewanie grzejnikowe oparte na grzejnikach żeliwnych

Plany inwestora:

 • ocieplenie budynku
 • wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe
 • wymiana kotła węglowego na powietrzną pompę ciepła
 • zasilanie pracy pompy ciepła za pomocą instalacji fotowoltaicznej

Ile kosztuje kompletny system grzewczy w takim przypadku? Jaka jest różnica w cenie w zależności od doboru urządzenia?

Ogrzewanie podłogowe

Koszt wykonania ogrzewania podłogowego został wyceniony przez firmę wykonawczą na 12 000 zł brutto, w systemie zgrzewanym. Za system zaciskowy inwestor musiałby dopłacić od 900 do 2800 zł.

Cena nie zawiera kosztów styropianu pod ogrzewanie podłogowe i jego ułożenia oraz kosztów taśmy brzegowej. Firma wykonawcza może zaoferować wykonanie takiej usługi w ramach wyceny indywidualnej.

Dodatkowym kosztem inwestycyjnym dla inwestora będzie również demontaż istniejącego systemu rozprowadzania ciepła – w tym przypadku systemu opartego na grzejnikach. Podczas szacowania całkowitych kosztów należy wziąć pod uwagę konieczność zatrudnienia dodatkowej firmy – nie wszystkie firmy instalujące systemy grzewcze mają w zakresie swoich usług demontaż istniejącego systemu c.o.

Pompa ciepła

Firma wykonawcza dobrała do inwestycji cztery warianty pomp ciepła różnych producentów. Koszt najtańszego wariantu wynosi 31 500 zł brutto za pompę ciepła typu SPLIT o modulowanej mocy grzewczej w zakresie 3,5 -12 kW. Koszt najdroższego wariantu wynosi 40 500,00 zł brutto za pompę ciepła typu MONOBLOK o mocy 7,5 kW. W tę cenę wliczona jest przedłużona do 5 lat gwarancja oraz bezprzewodowe sterowanie.

Dwie pozostałe oferty to pompa ciepła typu SPLIT o mocy 10,3 kW, której koszt wynosi 38 400 zł brutto oraz pompa ciepła typu MONOBLOK o mocy 9 kW, której koszt wynosi 37 800 zł brutto.

VAT na wszystkie urządzenia wynosi 8%.

Oprócz samego urządzenia, w zależności od wariantu, inwestor może zdecydować się na dodatkowo płatne opcje, takie jak pompa cyrkulacyjna, filtr magnetyczny do filtrowania cieczy i skutecznego usuwania mechanicznych zanieczyszczeń z czynnika roboczego w układach c.o, sterowanie w pomieszczeniach, przedłużona gwarancja, czy bufor ciepła. Wybór dodatkowych opcji może zwiększyć koszt urządzenia nawet o kilka tysięcy złotych.

Instalacja fotowoltaiczna

Firma wykonawcza zaproponowała dwa warianty instalacji fotowoltaicznej: o mocy 7,4 kW oraz o mocy 7,04 kW.

Instalacja o mocy 7,4 kW została oparta o moduły typu Half Cut Cells o mocy 370 Wp i falownik o mocy 8 kW. Jej koszt wynosi 35 800 zł brutto.

Instalacja o mocy 7,04 kW została oparta o moduły o mocy 320 Wp i falownik o mocy 6 kW. Jej koszt wynosi 33 400 zł brutto.

Oba warianty zawierają montaż, skrzynkę z zabezpieczeniami AC i DC, kable solarne oraz złączki MC4.

Firma wykonawcza w tym wypadku nie wymieniła opcji dodatkowych.

Koszt kompletnego systemu

W zależności od wyboru urządzenia i ewentualnych opcji dodatkowych koszt kompletnego systemu może się znacząco różnić nawet w ramach jednej firmy wykonawczej.

Koszt najtańszej opcji (bez usług dodatkowych) wynosi 76 900 zł brutto. Koszt najdroższej opcji z uwzględnieniem wszystkich usług dodatkowych 94 950 zł brutto. Oznacza to, że różnica w kosztach między najtańszym a najdroższym systemem może wynosić nawet 18 050 zł.

Jak obniżyć koszty inwestycyjne?

W związku z przeprowadzaniem termomodernizacji, inwestor ma możliwość skorzystania z programu Czyste Powietrze, który w znacznym stopniu pozwala na obniżenie kosztów inwestycyjnych. Zgodnie z nowymi założeniami programu, im bardziej ekologiczne źródło, tym wyższą dotację można na nie otrzymać. Na powietrzne pompy ciepła o podwyższonej klasie energetycznej A++ można otrzymać do 45% wartości inwestycji – maksymalnie 13 500 zł. Na powietrzną pompę ciepła o klasie energetycznej A+ można otrzymać do 30% dofinansowania – maksymalnie 9 000 zł. Na instalację fotowoltaiczną można otrzymać do 5 000 zł dofinansowania. Również wykonanie ogrzewania podłogowego może być uznane jako koszt kwalifikowanym w programie Czyste Powietrze. Należy jednak pamiętać, że ogólna maksymalna kwota możliwa do uzyskania w ramach podstawowego poziomu dofinansowania wynosi 30 000 zł (z dotacją na instalację fotowoltaiczną).

Dodatkowo, inwestor – właściciel domu w którym przeprowadzana jest termomodernizacja może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od podstawy opodatkowania koszty związane z inwestycją, pomniejszone o uzyskaną dotację w programie Czyste Powietrze.

Opracowanie redakcyjne

Redakcja GLOBEnergia