Typowa instalacja fotowoltaiczna

Każdy dom jest nieco inny, więc być może ciężko mówić o typowej polskiej instalacji fotowoltaicznej. Jest jednak kilka cech, które można uznać za typowe.

 • kierunek

Najlepsze uzyski z instalacji fotowoltaicznej można otrzymać z instalacji skierowanej na południe. Z tego względu instalatorzy, o ile mają taką możliwość, projektują i montują instalację na południowej połaci dachu. Przyjęliśmy, że typowa instalacja PV to instalacja zamontowana na prostym dachu, na jednej połaci i skierowana na południe.

 • miejsce montażu

Drugą cechą typową jest miejsce montażu, a tym samym pokrycie dachu. Blachodachówka jest jednym z najczęściej spotykanych pokryć dachowych na domach jednorodzinnych, dlatego przyjęliśmy że typowa instalacja jest zamontowana na blachodachówce.

 • moc instalacji

Do rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej znacznie przyczynił się dotacyjny program Mój Prąd. Średnia moc instalacji, które otrzymały dotację z Mojego Prądu, wynosi nieco ponad 5,6 kWp. W związku z tym przyjęliśmy, że moc typowej mikroinstalacji w Polsce wynosi 5,6 kWp.

 • wybór modułów

Według Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV i danych od dystrybutorów z branży PV, w 2020 roku 97,3% sprzedanych modułów fotowoltaicznych pod względem mocy, to moduły monokrystaliczne. W związku z tym przyjęliśmy, że typowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce jest oparta o moduły monokrystaliczne.

Drugą kwestią jest moc modułów. Typowa moc pojedynczego modułu, który jest aktualnie montowany na polskich dachach wynosi około 330 Wp. W związku z tym właśnie takie moduły uznaliśmy za typowe.

Ile w takim razie kosztuje mikroinstalacja PV o mocy 5,6 kWp na modułach monokrystalicznych? O odpowiedź poprosiliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji zamontowanej na jednej połaci, skierowanej na południe o mocy 5,61 kWp opartą o moduły monokrystaliczne o mocy 330Wp i falownik Goodwe o mocy 5 kW.

UWAGA: Przedstawiona analiza nie jest ofertą, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

Instalacja o mocy 5,61 kWp oparta na modułach monokrystalicznych o mocy 330 Wp i falowniku 5 kW

 

W skład instalacji wchodzi:

 • 17 modułów Jinko JKM330M-60H-V 330 Wp o mocy 330 Wp
 • Falownik GoodWe GW6000 DT o mocy 5 kW
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa

Koszt: 25 900 zł brutto

Produkcja energii w instalacji PV

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustu, z którego mogą korzystać prosumenci, czyli posiadacze instalacji o mocy do 50 kWp.

Średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie około 5600 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach i na blachodachówce wynosi 25 900 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 4 617 zł/kWp.

Okres zwrotu

Okres zwrotu dla tej inwestycji bez uwzględnienia wsparcia finansowego szacowany jest na około 7 lat i kilka miesięcy. W przypadku odliczenia części kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej, okres zwrotu zostanie przyspieszony do około 6 lat i kilku miesięcy.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego które weszły w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kW (biorąc pod uwagę moc po stronie DC czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą. W związku z tym, ta instalacja nie wymagałaby uzgodnienia.

W ostatnim czasie oraz bardziej popularne staje się wspieranie autokonsumpcji i dołączanie do instalacji magazynów energii. Ile kosztuje instalacja z magazynem energii? Sprawdź TUTAJ

 

Redakcja GLOBEnergia