Ile lat może pracować pompa ciepła?

Pompa ciepła jest takimi elementem wyposażenia budynku, od którego wymaga się bardzo dużej niezawodności. To urządzenie, które inwestor kupuje z myślą o efektywnym, ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniu grzewczym na lata. Jak długo może pracować pompa ciepła? Czy żywotność można prosto określić w latach? Pytamy Kamila Rdzanka - eksperta z firmy Immergas.

Podziel się
Trudno się oszukiwać - inwestycja w pompę ciepła jest kosztowna. Każdy inwestor, który decyduje się na pompę ciepła czy to w modernizowanym, czy nowym domu chce, by pracowała nie tylko jak najbardziej efektywnie, ale również jak najdłużej. Ile lat średnio może pracować pompa ciepła?
Nigdy nie odwołuję się do tego ile wytrzyma pompa ciepła w latach. Myślę, że kluczem jest żywotność sprężarki, ale nie w latach, które sprężarka przepracuje, ale poprzez liczbę cykli startów i zatrzymań pompy ciepła. To ma dużo większe znaczenie, niż liczba godzin pracy, którą często podaje się w formie szacunków - komentuje Kamil Rdzanek, Immergas.

Sprężarka jest jednym z najważniejszych elementów pompy ciepła. Niektórzy nazywają ją nawet sercem urządzenia. Pozostaje więc pytanie z jaką częstotliwością to serce powinno bić - ile może wynosić liczba cykli pracy sprężarki i jak przeliczyć ją na lata.
Producent sprężarki zawsze podaje ile cykli startów i zatrzymań wytrzyma sprężarka. Zwykle jest to 100 000 - 150 000 cykli, które możemy przeliczyć na 10 - 15 lat. Im więcej tych cykli będzie w krótszym czasie, tym szybciej skończy się żywotność sprężarki
komentuje Kamil Rdzanek, Immergas.
Już wiemy, że producent urządzenia określa liczbę motogodzin, które może przepracować urządzenie i po której teoretycznie należy je wymienić, aby zachować ciągłość pracy. Warto jednak podkreślić, że jest to referencyjna liczba i wcale nie oznacza, że po jej przekroczeniu pompa ciepła przestanie pracować. Jest wiele przykładów z rynku, które pokazują, że sprężarki mogą pracować nawet dłużej niż 15 lat. Po takim czasie mogły więc przekroczyć 150 tys. cykli.
Typ pompy ciepła a żywotność
Często mówi się, że gruntowe pompy ciepła są bardziej efektywne niż pompy ciepła powietrzne. Czy rzeczywiście typ pompy ciepła ma znaczenie w kontekście żywotności? Jak zaznacza ekspert, w kontekście żywotności nie ma znaczenia czy sprężarka będzie pracowała w gruntowej czy powietrznej pompie ciepła. Znaczenie ma to, jak cykle pracy pompy ciepła będą po sobie następowały, czy będą krótkie i częste czy długie i rzadkie. Typ pompy ciepła może mieć jednak znaczenie pośrednio.
Przykładem może być pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej w której sprężarka często się włącza, by podgrzać wodę. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że żywotność sprężarki będzie krótsza, niż w instalacji z pompą ciepła, która pracuje w domu na cele grzewcze i jest wyposażona w bufor ciepła - komentuje Kamil Rdzanek, Immergas.
Dla dobrej pracy pompy ciepła przez wiele lat powinno się unikać krótkich cykli pracy sprężarki, czyli takich, w których sprężarka załącza się na przykład na 1-2 minuty. Wtedy czynnik nie jest w stanie nawet osiągnąć odpowiedniej temperatury, albo dopiero zaczyna osiągać odpowiednią temperaturę, a sprężarka się już wyłącza. Eksperci często zaznaczają, że dobry stosunek liczby startów pompy ciepła w stosunku do jej godzin pracy to 1:1, czyli jeden start na godzinę pracy urządzenia.
Jak wydłużyć żywotność sprężarki?
W kontekście ograniczenia liczby cykli załączeń sprężarki, wiele zależy od tego z jakich komponentów składa się instalacja grzewcza: czy występuje w niej sprzęgło hydrauliczne, czy instalacja wykorzystuje bufor, czy może jest oparta o układ bezpośredni.
Przy długich i rzadkich cyklach żywotność sprężarki możemy wydłużyć. Między innymi z tego względu przy instalacji z pompą ciepła dobrze jest zadbać o duży zład wody, na przykład dokładając bufor, po to żeby możliwie jak najrzadziej pompa ciepła się uruchamiała, ale na długie okresy czasu. Żywotność pompy ciepła będzie zależała również od jakości wykonania urządzenia, a także od ustawień i tego jak klient będzie ją używał- komentuje Kamil Rdzanek, Immergas.
Aby ograniczyć liczbę załączeń sprężarki, producenci pomp ciepła stawiają również coraz większy nacisk na modulację mocy w urządzeniach. Modulując, urządzenie dostosowuje moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania na moc w budynku. Dzięki temu rozruch urządzenia jest łagodniejszy, liczba cykli startów pompy ciepła spada, a to przekłada się na zwiększenie trwałości i niezawodności sprężarki, a więc dłuższy czas pracy pompy ciepła w latach.
Materiał powstał na podstawie cyklu Webinarowa Środa
Dowiedz się więcej!
"Ewolucja w możliwościach pomp ciepła - dokąd zmierza rynek i funkcje tych urządzeń?" to temat, który już 8.03.2023 r. podczas Forum Pomp Ciepła poruszy Kamil Rdzanek! Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapisz się już dziś! Forum Pomp Ciepła to najstarsza impreza branżowa pomp ciepła w Polsce, która odbywa się co rok w MiastOZE - strefie Targów ENEX. Wydarzenie jest bezpłatne, ale aby wziąć w nim udział, należy się zarejestrować.
- Zarejestruj się na Forum Pomp Ciepła, by otrzymać materiały pokonferencyjne TUTAJ
- Zarejestruj się na Targi ENEX, by móc uczestniczyć w wydarzeniu na żywo TUTAJ

Polecane
Miasto Kraków gospodarzem międzynarodowej konferencji Decarb Cities 2025

Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie budynku wielorodzinnego w Bielsku-Białej
