Ile magazynów energii zostanie przyłączonych do sieci? PSE podsumowuje

Magazyny energii są ważnym elementem dla stabilizacji sieci elektroenergetycznych. Stanowią one kluczową technologię umożliwiającą gromadzenie energii w okresach nadprodukcji energii lub niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną, a następnie jej uwalnianie wtedy, gdy zapotrzebowanie przewyższa dostępność energii. Są coraz bardziej popularne, również w domach jednorodzinnych, ale nie są jeszcze wykorzystywane powszechnie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podzieliły się informacją o planowanych magazynach energii.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Magazyny energii a sieć

Magazyny energii mają kilka istotnych korzyści dla sieci elektroenergetycznych. Jedną z głównych korzyści jest możliwość stabilizacji sieci. Magazyny energii mogą wyrównywać wahania w produkcji i zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W okresach nadprodukcji, gdy zapotrzebowanie jest niskie, nadmiar energii może być gromadzony w magazynach. Natomiast w czasie szczytowego zapotrzebowania, magazyny mogą dostarczać dodatkową energię, aby zaspokoić popyt. 

Kolejną istotną kwestią jest możliwość integracji z odnawialnymi źródłami energii. Jedną z wad OZE jest ich zmienny charakter i zależność od warunków atmosferycznych. Magazyny energii pozwalają na gromadzenie energii wyprodukowanej w okresach intensywnego generowania, tak aby była dostępna, gdy warunki nie sprzyjają produkcji energii. Dzięki temu przyczyniają się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym.

Magazyny energii są również ważne ze względu na usługi systemowe. Mogą pełnić różne funkcje w ramach systemu elektroenergetycznego. Na przykład, mogą dostarczać rezerwę mocy, która może być szybko włączana do sieci w przypadku awarii innego źródła energii. Mogą również zapewniać regulację częstotliwości, pomagając utrzymać stabilność sieci w przypadku nagłych zmian w zapotrzebowaniu.

Nie można również pominąć kwestii optymalizacji kosztów energii. Magazyny energii mogą gromadzić energię w okresach, gdy jest dostępna w tańszej cenie i uwalniać ją wtedy, gdy ceny są wyższe. Dzięki temu można zmniejszyć zależność od droższych źródeł energii w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Ze względu na wymienione kwestie rozwój jest bardzo istotny. Ile magazynów, które pomogą między innymi w stabilizacji zostanie w najbliższym czasie przyłączonych? Można to sprawdzić!

Magazyny energii a PSE

Od wczoraj - 22.06.2023 r. na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, oprócz wykazu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do sieci przesyłowej dostępny jest również wykaz magazynów energii elektrycznej, systemów dystrybucyjnych i instalacji odbiorczych planowanych do przyłączenia do sieci przesyłowej. Jak informują PSE, wykaz będzie aktualizowany raz na kwartał.

Liczymy ile magazynów energii i jakiej mocy pojawi się w polskich sieciach.

Ile magazynów energii będzie w polskich sieciach?

Zgodnie z tabelą opublikowaną przez PSE, w najbliższej przyszłości powstaną 23 magazyny energii.

Informacja na temat magazynów energii elektrycznej planowanych do przyłączenia do sieci przesyłowej (stan na dzień 31 maj 2023 r.)
Informacja na temat magazynów energii elektrycznej planowanych do przyłączenia do sieci przesyłowej
(stan na dzień 31 maj 2023 r.), źródło: PSE

Moc najmniejszego magazynu energii w tabeli PSE to 35 MW. Największy magazyn, który ma zostać przyłączony do sieci ma 600 MW. Łączna moc planowanych magazynów ma 3249 MW, czyli 3,249 GW. Magazyn w miejscowości Narew zostanie przyłączony do sieci najwcześniej - w 2027 roku. Warto dodać, że zestawienie dotyczy tylko magazynów energii o większych mocach. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia