Zasada działania kalkulatora jest prosta, tak jak i przyjęte na jego potrzeby założenia:

  • Przeciętny człowiek wdycha 20 m3 powietrza dziennie,
  • Miejskie powietrze zawiera pewne określone stężenie benzo(a)pirenu, które można przybliżyć średnią roczną,
  • Powietrze wewnątrz budynków jest o 10% czystsze.

Przyjęcie powyższych założeń pozwala obliczyć, ile benzo(a)pirenu wdychamy w danym okresie czasu. Wiedząc, że przeciętnie papieros zawiera XX nanogramów tej substancji, można obliczyć, na ile „wypalonych” papierosów przekłada się ilość benzo(a)pirenu wdychanego wraz z miejskim powietrzem.

Kalkulator smogowy powstał w momencie, gdy zorientowaliśmy się, że nasza technologia doskonale nadaje się nie tylko do rozwiązywania codziennych problemów obliczeniowych, ale również do tego, by coś ludziom pokazać – ile oszczędzamy energii budując pasywne domy, co moglibyśmy zrobić z czasem zmarnowanych na oglądanie telewizji, czy ile moglibyśmy odłożyć pieniędzy dzięki rzuceniu palenia. Odezwaliśmy się do kilku organizacji pozarządowych i zaproponowaliśmy, że chętnie pomożemy im zilustrować w taki sposób problemy, które starają się rozwiązać. Krakowski Alarm Smogowy miał w zasadzie gotowy projekt – dostaliśmy od nich arkusz kalkulacyjny z wszystkimi obliczeniami, co bardzo szybko udało się przełożyć na działający kalkulator – dla GLOBEnergii mówi Mateusz Mucha, CEO w Omni Calculator.

Kalkulator jest wyposażony w informacje o średnim stężeniu benzo(a)pirenu w powietrzu w prawie 60 miastach w całej Europie i USA, które zostały zebrane dzięki Krakowskiemu Alarmowi Smogowemu, Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska i wydawnictwu „Proceedings of the Second International Clean Air Congress”.

Obliczenia możesz wykonać za pomocą kalkulatora: TUTAJ

Opracowane na podstawie: Omni Calculator

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia