Ile pomp ciepła dofinansował NFOŚiGW?

W Polsce funkcjonują cztery programy, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła: program Czyste Powietrze (w ramach którego funkcjonuje program Ciepłe Mieszkanie), Mój Prąd i Moje Ciepło. Ile dzięki tym formom wsparcia zostało zamontowanych pomp ciepła w Polsce?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

W związku z tragiczną jakością powietrza w Polsce oraz konieczności walki ze zmianami klimatu w Polsce wprowadzono programy, w ramach których między innymi możliwa jest wymiana źródła ciepła na pompę ciepła. Ile gospodarstw domowych skorzystało z takiej możliwości?

Ilość dofinansowanych pomp ciepła w ramach programów NFOŚiGW

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się program Czyste Powietrze, głównie ze względu możliwości otrzymania 100% dofinansowania, co niestety stwarza pole do nadużyć. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal termomodernizacja.pl, niebawem mają być wprowadzone reformy, które mają częściowo stawić czoła temu problemowi. 

Wnioskowane źródła ciepła w programie Czyste Powietrze

Z danych programu Czyste Powietrze wynika, że pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem. Podczas gdy pod koniec sierpnia br. stanowiły 33% wszystkich wniosków, pod koniec października odsetek ten wzrósł do 48%.

Należy zaznaczyć, że powyższe dane podsumowują cały przebieg programu od jego początku.

Z danych NFOŚiGW wynika, że do tej pory wymieniono aż 221 563 źródła ogrzewania na pompę ciepła. Jest to dobry wynik, jednak należy pamiętać, że wciąż w Polsce funkcjonuje około 3 milionów tzw. “kopciuchów” oraz 1,3 miliona kotłów na paliwo stałe, w których również można spalać węgiel, pellet czy drewno, jednak są one wyższej jakości. 

Obecnie zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Polsce jest zainstalowanych 352 540 pomp ciepła. Oznacza to, że ponad 62% z nich zostało współfinansowane przez programy organizowane przez NFOŚiGW. 

Nabór wniosków do programu Mój Prąd niebawem się kończy. Zainteresowani mogą jednak skorzystać z pozostałych form wsparcia. Zgodnie z obecnymi informacjami program Czyste Powietrze będzie funkcjonował do 2029 roku. O tym, jak złożyć wniosek, można przeczytać tutaj. Program Moje Ciepło będzie dostępny do końca 2026 roku, lub do wykorzystania budżetu. O szczegółach programu można przeczytać tutaj

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia