Ile wniosków z „Mojego Prądu” czeka jeszcze na rozpatrzenie?

Zapytaliśmy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znamy stan na 10 maja!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Przez ostatni miesiąc NFOŚiGW wydał decyzję dla ponad 5 400 wniosków.
  • Na rozpatrzenie czeka ich jeszcze ponad 28 tysięcy.
  • Wciąż bez szczegółów w związku z „Moim Prądem 6.0”.

Jak poinformowała redakcję GLOBENERGIA Magdalena Skłodowska – ekspert

Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW:

W piątym naborze wniosków o dofinansowanie z programu priorytetowego Mój Prąd na dzień 10.05.2024 r. pozostaje 28 379 wniosków, które oczekują na ocenę”.

Dodała również, że obecnie procedowanych jest prawie pięć tysięcy wniosków. 2 561 z nich jest na różnych etapach oceny, a aż 2 420 wniosków zostało skierowanych do uzupełnienia. 

Na początku kwietnia (8.04) informowaliśmy, że na rozpatrzenie wciąż czeka 33 800 wniosków. W ciągu miesiąca udało się więc wydać decyzje dla 5 421 wniosków. Od 12 lutego (3 miesiące temu) decyzje otrzymało 15 511 wnioskodawców. Szacujemy, że w takim tempie rozpatrywanie wniosków z piątego naboru skończy się w drugiej połowie października. 

Duże zainteresowanie programem

Nabór do piątej edycji „Mojego Prądu” zakończył się 14 grudnia 2023 roku. Od tego czasu trwa rozpatrywanie wniosków. Nabór zakończył się przed planowanym terminem (8 dni przed czasem) z powodu wyczerpania się przewidzianych środków. Budżet „Mojego Prądu 5” wynosił początkowo 100 mln zł, jednak stopniowo został zwiększony do 950 mln zł.

Zainteresowanie programem było więc duże, więc NFOŚiGW musiał poradzić sobie z ogromną ilością wniosków. 17 stycznia na oficjalnej stronie programu pojawił się nawet komunikat, że w związku z ilością wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 140 dni roboczych. 

Wiele wniosków ma błędy

Długi czas rozpatrywania wniosków wynika między innymi z tego, że wiele z nich zawiera błędy i musi zostać odesłane do poprawy.

Informujemy, że 40% podjętych wniosków do oceny trafia do korekty z powodu niezałączenia prawidłowych dokumentów. Najwięcej błędów popełniają pełnomocnicy, reprezentujący firmy z branży fotowoltaicznej, którzy w imieniu klientów składają wnioski” – podaje Magdalena Skłodowska z NFOŚiGW.

NFOŚiGW podaje również, że korekty oceniane są w pierwszej kolejności, przed nowymi wnioskami, dlatego Fundusz proceduje codziennie więcej wniosków niż tylko te, wobec których procedury kończą się wydaniem decyzji. Jak donosi Magdalena Skłodowska, niektórzy wnioskodawcy złożyli nawet 11 wersji wniosku, zanim dokumenty mogły zostać uznane za poprawne. 

Każda korekta wniosku musi zostać ponownie oceniona, gdyż w GWD Wnioskodawca czy Pełnomocnik może zmienić każdą wartość, a zatem oceniając wniosek pozytywnie, musimy mieć pewność, że w końcowej jego wersji wszystkie dane i dokumenty są poprawne” – tłumaczy ekspertka. 

Mój Prąd 6.0

Pisaliśmy już o tym, że „Mój Prąd 6.0” nie ruszy przed zakończeniem rozpatrywania wniosków z poprzedniego naboru. NFOŚiGW informuje, że:

trwają prace nad kształtem kolejnej edycji programu Mój Prąd, a także procedowane jest pozyskiwanie środków z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko”.

Otrzymaliśmy również informację, że program i regulamin „Mojego Prądu 6.0” zostanie opublikowany przed uruchomieniem naboru. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia