Ile wodoru zużywamy w Polsce? Jak go produkujemy?

Wodór jest bardzo istotnym nośnikiem energii z punktu widzenia polskiego przemysłu. W 2022 r. Polska pod względem zużycia wodoru uplasowała się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej. Z czego produkujemy wodór? Sektor analizujemy poniżej. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak to wygląda statystycznie?

Aż 785 tys. ton wodoru zużyto w Polsce w 2022 r. To 94 PJ energii, niestety nie do końca czystej. Zgodnie z danymi zebranymi przez Forum Energii w publikacji “Gdzie zacząć transformację przemysłu?” nawet 98 % wodoru dla rodzimego przemysłu pochodziło z paliw kopalnych. Okazuje się, że wodór w Polsce jest głównie produkowany z reformingu parowego gazu ziemnego oraz w mniejszym stopniu (tylko w rafineriach) również z reformingu parowego produktów ropopochodnych. Co więcej pozostałe 2% wodoru powstaje jako produkt uboczny procesów (m.in. elektrolizy). 

Do czego jest wykorzystywany?

Wodór w polskim przemyśle znajduje wykorzystanie przede wszystkim w sektorze chemicznym. Jako surowiec jest wykorzystywany głównie do produkcji amoniaku, nawozów azotowych czy odsiarczania ropy w rafineriach. Ma też mały udział w przemyśle chłodniczym i szklarskim.  

W 2022 roku, Polska była trzecim największym producentem wodoru w Europie. Całe 11 % udziału w unijnej produkcji przypada na rodzimy rynek. 

Źródło wykresu: Forum Energii, Gdzie zacząć transformację przemysłu? 

Nic jednak nie jest kwestią przypadku, zwłaszcza w obrębie sektora przemysłowego. Tak wysoki udział produkcji wodoru w Polsce wynika przede wszystkim z największej w UE produkcji nawozów azotowych oraz istotnej roli w regionie w zakresie przetwórstwa ropy naftowej.

Z czego produkowany jest wodór?

Około 98 % produkcji wodoru w Polsce pochodzi z paliw kopalnych. W tej kategorii głównym surowcem pozostaje gaz ziemny. Wyprodukowanego z niego 570 tys. ton wodoru. Drugi co wielkości udział w produkcji przypada ropie i pochodnym – 207 tys. ton. Około 8 tys. ton H2 powstaje jako produkt uboczny procesu chlor-alkali. 

Źródło wykresu: Forum Energii, Gdzie zacząć transformację przemysłu? 

W 2021 r. w Polsce zużyto 3,2 mld m3 wodoru. To 30 % łącznego zużycia przemysłu, który jest największym konsumentem gazu ziemnego w Polsce.

Co więcej, w analizie Forum Energii wodór będący produktem ubocznym produkcji etenu przekłada się na około 10 tys. ton. Został zaliczony do kategorii Ropa i pochodne. Jak wyjaśniono w raporcie do produkcji etenu wykorzystywany jest etan, będący produktem ropopochodnym.

Niepokojące statystyki

Oczywiście wodór obecnie produkowany w Polsce nie ma praktycznie nic wspólnego z czystym paliwem. To złe informacje, świadczące o zaległościach w dekarbonizacji polskiego przemysłu. Pozytywne aspekty wykorzystania H2 jako paliwa sprowadzają się jedynie do samego faktu jego wykorzystywania i posiadanego know-how. Jednak by nadążyć za trendami, czyli utrzymać konkurencyjność przemysłu potrzebna jest jego transformacja. Oznacza to m.in. jeszcze mocniejsze przerzucenie się na wodór, ale jego inną odmianę – zieloną. Takie paliwo powstaje dzięki energii z OZE, dzięki czemu jest prawdziwie czyste i przyczynia się do dekarbonizacji. Jak widać, statystyki polskiej produkcji nie obejmują czystej generacji tego paliwa. Co świadczy o zaległościach w tym temacie.  

Źródło: Forum Energii, Gdzie zacząć transformację przemysłu? 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia