W programie Mój Prąd można otrzymać dofinansowanie na instalacje o mocy 2-10 kWp. W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować pod względem ceny trzech przykładowych instalacje o mocy 3, 5 oraz 8 kWp. O wycenę poprosiliśmy niezależnych instalatorów uwzględniając komponenty najlepszej jakości, a następnie uogólniliśmy uzyskane ceny.

Instalacja o mocy 3 kWp

Instalacja o mocy 3 kWp to koszt około 17 000 zł, na który składają się moduły, falownik, konstrukcja wsporcza, ochrona przepięciowa, zabezpieczenia, okablowanie, montaż oraz pozostałe usługi takie jak dokumentacja czy dojazd.

Cena za 1 kWp, bez uwzględniania ulgi podatkowej oraz dotacji wynosi około 5666 zł. Po uwzględnieniu dotacji Mój Prąd w wysokości 5 000 zł, cena za za 1 kWp spada do 4 000 zł. Ponieważ dotacje w programie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, po jej dodaniu cena za 1 kWp wynosi już jedynie 3 320 zł.
W tym wypadku, dotacja z programu Mój Prąd wynosi realnie około 30%, a dodatnie ulgi termomodernizacyjnej zwiększa ją w sumie do 40%.

 • Cena instalacji bez wsparcia: 17 000 zł
 • Dotacja Mój Prąd: 5 000 zł
 • Ulga podatkowa 2 040 zł
 • Cena instalacji ze wsparciem: 9 960 zł

Bez uwzględnienia żadnych ulg, instalacja zwróciłaby się po około 9 latach, z uwzględnieniem dotacji w programu Mój Prąd po około 7 latach, a po uwzględnieniu zarówno dotacji z programu Mój Prą jak i ulgi termomodernizacyjnej po około 5,5 roku.

Instalacja o mocy 5 kWp

Instalacja o mocy 5 kWp to koszt około 26 000 zł, na który również składają się moduły, falownik, konstrukcja wsporcza, ochrona przepięciowa, zabezpieczenia, okablowanie, montaż oraz pozostałe usługi takie jak dokumentacja czy dojazd.

Cena za 1 kWp, bez uwzględniania ulgi podatkowej oraz dotacji wynosi około 5200 zł. Po uwzględnieniu dotacji Mój Prąd w wysokości 5 000 zł, cena za za 1 kWp spada do 4 200 zł. Po dodaniu ulgi termomodernizacyjnej cena za 1 kWp wynosi 3 486 zł.W tym wypadku, dotacja z programu Mój Prąd wynosi realnie około 20%, a dodatnie ulgi termomodernizacyjnej zwiększa dotację w sumie do 33%.

 • Cena instalacji bez wsparcia: 26 000 zł
 • Dotacja Mój Prąd: 5 000 zł
 • Ulga podatkowa: 3 570 zł
 • Cena instalacji ze wsparciem: 17 430 zł

Bez uwzględnienia żadnych ulg, instalacja zwróciłaby się po około 8,5 roku, z uwzględnieniem dotacji w programu Mój Prąd po około 7 latach, a po uwzględnieniu zarówno dotacji jak i ulgi termomodernizacyjnej po około 6 latach.

Instalacja o mocy 8 kWp

Instalacja o mocy 8 kWp przy takich samych komponentach to koszt około 36 000 zł.
Cena za 1 kWp, bez uwzględniania ulgi podatkowej oraz dotacji wynosi około 4500 zł. Po uwzględnieniu dotacji Mój Prąd w wysokości 5 000 zł, cena za za 1 kWp spada do 3 875 zł. Po dodaniu ulgi termomodernizacyjnej cena za 1 kWp wynosi 3371 zł.W tym wypadku, dotacja z programu Mój Prąd wynosi realnie około 14%, a dodatnie ulgi termomodernizacyjnej zwiększa dotację w sumie do 25%.

 • Cena instalacji bez wsparcia: 36 000 zł
 • Dotacja Mój Prąd: 5 000 zł
 • Ulga podatkowa 5 270 zł
 • Cena instalacji ze wsparciem 25 730 zł

Bez uwzględnienia żadnych ulg, instalacja zwróciłaby się po 7 latach i kilku miesiącach, z uwzględnieniem dotacji w programu Mój Prąd po niecałych 7 latach, a po uwzględnieniu zarówno dotacji jak i ulgi termomodernizacyjnej po około 5,5 roku.

Podsumowanie

Bez uwzględniania żadnych dotacji, spokojnie można założyć, że im większa instalacja, tym mniejszy koszt w przeliczeniu na 1 kWp. Przy uwzględnieniu jedynie dotacji z programu Mój Prąd, najmniejszy koszt również pozostaje przy największej instalacji. Jednakże, ze względu na to że w mniejszych instalacjach dotacja wraz z ulgą stanowią większy procent całego kosztu, końcowo najlepsza cena za 1 kWp osiągana jest przy najmniejszej instalacji o mocy 3 kWp. Czas zwrotów instalacji jest podobny w każdej z opcji.

Chcesz wiedzieć więcej o programie Mój Prąd?

– Punktacja – co zrobić, by zebrać maksymalną liczbę?

– Opodatkowanie dotacji, ulgi i łączenie dotacji

– Niezbędne dokumenty – co należy przygotować?

– Instalacja na kredyt a wniosek o dotację. Jak udokumentować?

– Jak opisać fakturę?

 

Pobierz poradnik  „Mój Prąd od A do Z”

LINK TUTAJ

 

Redakcja GLOBEnergia