Ilu prosumentów korzysta już z net-billingu?

W Polsce jest już ponad milion prosumentów. Zdecydowana większość z nich rozlicza energię w systemie opustów, który w Polsce obowiązywał od 2016 roku do 31.03.2022 roku. Ilu prosumentów korzysta już z net-billingu? Pytamy sprzedawców energii.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej
Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia
fotowoltaika, dotacje

Podziel się

Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku w Polsce zmienił się system rozliczania energii produkowanej w instalacji fotowoltaicznej. Wcześniej w naszym kraju obowiązywał tzw. system opustów. Dziś obowiązuje net-billing. Wielu inwestorów, chcąc rozliczać się w bądź co bądź korzystniejszym systemie, spieszyło się z inwestycją, by zgłosić swoją instalację fotowoltaiczną do operatora sieci dystrybucyjnej przed 31.03.2022 r. Ten termin był warunkiem pozostania w systemie opustów. Teoretycznie można by założyć, że wszystkie instalacje przyłączone do sieci po tym terminie, to instalacje rozliczane w net-billingu. Tak prosto niestety nie jest. Przede wszystkim o systemie rozliczeń decydowała data zgłoszenia instalacji do OSD. Od momentu zgłoszenia instalacji do przyłączenia jej do sieci może minąć nawet 30 dni. Biorąc pod uwagę boom fotowoltaiczny przed zmianą systemu rozliczeń nie zdziwiłoby również wydłużenie się tego terminu. Dodatkowo, w połowie kwietnia 2022 uruchomiono czwartą edycję programu Mój Prąd, w którym można otrzymać wsparcie na instalację fotowoltaiczną i dodatkowe komponenty, takie jak magazyny energii elektrycznej, magazyny ciepła oraz systemy zarządzania energią. Z dofinansowania mogą skorzystać TYLKO osoby rozliczające się w nowym systemie rozliczeń. Część prosumentów skuszonych dofinansowaniem mogło zdecydować się na zmianę systemu rozliczeń. Popatrzmy jednak na dane dotyczące przyłączeń mikroinstalacji. O zmianie systemu rozliczeń mówiło się już od połowy 2021 roku - wtedy pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o OZE. Z kolei trzecia edycja programu Mój Prąd zakończyła się w październiku 2021 roku. Zapewne większość prosumentów, którym nie udało się otrzymać dofinansowania (wtedy było to 3 tys. zł), czekała na uruchomienie kolejnej tury dotacji.

Według danych PTPiREE na przełomie 2021 i 2022 roku przyłączano kilkadziesiąt tysięcy mikroinstalacji miesięcznie.

 • październik 2021 - 50,7 tys. mikroinstalacji
 • listopad 2021 - 52 tys. mikroinstalacji
 • grudzień 2021 - 38,3 tys. mikroinstalacji
 • styczeń 2022 - 33,4 tys. mikroinstalacji
 • luty 2022 - 44,6 tys. mikroinstalacji
 • marzec 2022 - 74,9 tys.  mikroinstalacji
 • kwiecień 2022 - 59,6 tys. mikroinstalacji

Na poniższym wykresie mikroinstalacji przyłączonych przez OSD opracowanym przez PTPIREE widać, że w kolejnych miesiącach po zmianie systemu rozliczeń boom nieco opadł, a liczba przyłączanych mikroinstalacji spadła z kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Liczba mikroinstalacji przyłączonych przez OSD w poszczególnych miesiącach, źródło: PTPiREE

Popatrzmy więc dalej:

 • maj 2022 - 38,2 tys. mikroinstalacji
 • czerwiec 2022 - 16,8 tys. mikroinstalacji
 • lipiec 2022 - 25 tys. mikroinstalacji
 • sierpień 2022 - 15,9 tys. mikroinstalacji
 • wrzesień 2022 - 14,5 tys. mikroinstalacji
 • październik 2022 - 14,5 tys. mikroinstalacji
 • listopad 2022 - 12,7 tys. mikroinstalacji

Wyjątkowo duża liczba instalacji przyłączonych w maju może wskazywać, że część z nich dotyczy jeszcze prosumentów w systemie opustów. Daje jednak pewien obraz - w net-billingu rozliczanych jest co najmniej 100 tys. prosumentów.

Pytamy sprzedawców energii o liczbę prosumentów w net-billingu

Tak jak już wspomniano, nie tak łatwo wprost wywnioskować liczbę prosumentów rozliczających się w net-billingu po liczbie przyłączanych mikroinstalacji podawanej regularnie przez PTPiREE. Zapytaliśmy więc sprzedawców energii ilu prosumentów korzysta obecnie z net-billingu w porównaniu do ogólnej liczby prosumentów rozliczanych przez danego sprzedawcę. Do tej pory odpowiedziała nam Enea działająca na obszarze północno-zachodniej części Polski.

Prosumentów rozliczanych w systemie net-billingu jest obecnie około 8% z wszystkich prosumentów, którzy mają umowę z Eneą.

odpowiada Enea

To dobry wynik. Co ciekawe, jak informowało PTPIREE, na koniec listopada 2022 r. liczba wszystkich mikroinstalacji OZE przyłączonych do sieci dystrybucyjnej wyniosła 1,204 mln. 100 tys. mikroinstalacji, które na pewno zostało przyłączonych w net-billingu, to właśnie około 8% z 1,2 mln.

Dotacja w Mój Prąd 4.0

Przypomnijmy, że prosumenci rozliczający się w net-billingu mogą skorzystać nawet z 31 tys. zł dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0. Do mikroinstalacji PV można otrzymać 7 tys. zł dotacji, do magazynu energii elektrycznej 16 tys. zł, magazynu ciepła 5 tys. zł, a systemu zarządzania energią 3 tys. zł. Ile osób skorzystało już z dotacji? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobacz również